TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 23:19:53 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
ZAZACA SÖYLEYELİM VE KENDİMİZE GÜLELİM
12-03-2017 17:31
5421
3
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 72 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Referandum sürecine adım adım yaklaşırken, canımızı sıkan, midemizi bulandıran gelişmelerle de karşılaşıyoruz hiç şüphesiz. Kim ‘evet’, kimin ‘hayır’ diyecek bilmem. Bildiğim tek şey, ülkemize dört bir koldan saldırı düzenlendiğidir! Kimi silahlı, kimi diplomatik, kimi psikolojik!

Her sabah yeni bir gündemle uyanıyorken, yaşadığımız ve tanıklık ettiğimiz güzel ve ‘tatlı’ diyebileceğimiz gelişmelerle moral bulmaya çalışıyoruz.

“Zazaca İçin Söyle”, “Zazalar Ankara’da buluşuyor”, “Abdullah Caf Stand-Up Gösterisi” vb. gibi...

Kendi öz kaynağı olan sanatçılarıyla Zaza dilimize katkı sunan “Zazaca İçin Söyle” klibini sosyal medyadan izledim. Kendi insanımızı “amatör” görme, hatta “amannn ne olacak ki?” eğilimine karşı, “istenince güzel işler başarabiliriz” dedirten enfes bir çalışma olmuştu.

Hani deriz ya “tüylerim diken diken oldu”... Hele ki, son bölümdeki engelli kardeşimizin klibe kattığı ahenk, sevincimi ve moralimi tavan yaptırmıştı!

Dilimiz için bu güzel projeyi düşünen, hazırlanmasını sağlayan, bu nezih çalışmada yer alan ve emek sarf eden başta Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’ye, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kadri Engin’e, Bingöl’de müzik kültürünün gelişimine çok önemli katkıları bulunan fahri Bingöllü kardeşimiz Müzik Öğretmeni Bora Çoban’a, Bingöl’de fotoğraf sanatını sevdiren Kenan Nihat Elçi’ye, Osman Aratemnur’a ve sanatçı dostlarıma şükranlarımı sunuyor, benzer çalışmaların devamını diliyorum.

Bir diğer güzellik de, “Zazaca İçin Söyle” klibinin galasından iki gün sonra, yani 19 Şubat’ta Ankara’da düzenlenen “Zaza Dil Günü Etkinliği” oldu. Siyasi, bürokrat, işadamı, öğrenci ve daha birçok kesimden önemli isimlerin katıldığı bu etkinlik, güçlü bir ses oldu. Televizyon kanallarında canlı yayınlanması, etkinliğin siyasete malzeme edilmemesi, Zazaca TV`nin açılacağının duyurulması, tek amacın ‘Zaza Dili’ olduğunun vurgulanması elbette yerinde olmuştu.

Farklı siyasi kimlik ve ideolajiye sahip kimselerin sosyal medya üzerinden etkinliği referandum süreciyle ilişkilendirmeye çalışması ve katılımcı siyasiler üzerinden etkinliği düzenleyenlere kimlik biçme çabasına girmesi, dertlerinin ‘Zaza Dili’ olmadığını, bilakis “Zazalar bizim yörüngemizden çıkmamalı” yaklaşımına dayalı olduğunu açıkça gösteriyordu.

Daha çok sözlü edabiyata dayalı olduğunu gördüğüm Zazacanın yazı eserlerinin bulunmaması, var olanların korunamaması dilimiz için en büyük kayıplardan biridir.

Zazaca’nın geliştirilmesi istense de, yeterli kaynağın bulunamaması ve bu yapılanmaların, karşıt ideolojilerin daha güçlü ortaya koyduğu örgütsel yapılanmaları karşısında zayıf kalması, bugünlere eksi olarak yansımaktadır.

Örneğin; Zazacanın gelişimi için çaba sarf edenler bir dergi basmak için kaynak bulmakta zorlanırken, hatta sistem içerisindeki karşıt görüşlü kimselerce engellenirken, Zazacayı lehçe, şive yada farklı bir siyasi bağ ekseninde gösterme çabasında olanların dergi, kitap ve benzeri çalışmaları çerez gibi görerek en güçlü kaynakları temin edebilme olanağına sahip olması da görülmesi gereken önemli bir detaydır diye düşnüyorum.

Zazaların belirli bir siyasi mekanizmanın tamponu gösterilmesini kabul etmemekle birlikte, insani açıdan yaklaşılmasını ve “dilin korunması, yaşatılması” gerçeğine odaklanılması gerektiği inancındayım. Ve demem o ki, “Bırakın, kim kendini nasıl görmek istiyorsa öyle görsün ve ifade etsin. Kavga etmeden, hoşgörü temelli bir yaklaşımla yalnışlar ve eksiklikler tartışılabilir. Fakat hiç kimse, kendi ideolojisini bir başkasına dayatma hakkına ve lüksüne sahip değildir.”

19 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilen bu önemli organizasyonu “Zazaların sesi yükseliyor, dillerine sahip çıkıyorlar” şeklinde özetlemek mümkündür. Bu vesileyle, programın düzenlenmesini sağlayan sevgili dostum Murat Bukan’a, Bingöl başta olmak üzere tüm Zaza Derneklerinin başkan ve yöneticileri ile program için emek sarf eden kardeşlerime sonsuz şükranlarımı iletiyorum.

Ve son olarak; sosyal medya fenomeni, kısa videolarıyla gönüllerde taht kurmayı başaran sevgili kardeşim Abdullah Caf’ın stand-up gösterilerine değinmek istiyorum.

Yazının başında da belirttim ya, kendi insanımızı basit görmek, ‘filankesin oğludur’ demek gibi egolu bir ruh haline sahip olmamız, birçok cevherimizi yok etmek için yeterli bir sebep sayılabilir. Başkasına tatlı olma, kendimiz için acıdan öte zehir olmaktan vazgeçtiğimiz gün, birçok başarıyı sağladığımızı görebileceğiz.

Abdullah Caf kardeşimiz de, bu önemli cevherlerimizden biri. İnsanları güldürmek üzerine bir sanatı tercih etmiş ve işini başarıyla önemli bir seviyeye taşımış olan kardeşimizin Genç İlçemizdeki “Kendimize Gülelim” adlı gösterisinde büyük bir şaşkınlık yaşadım.

Bizler “salon dolar mı acaba?” tereddütü yaşarken, 1.500 civarında kişinin Kültür Merkezi’ne akın etmesi ve gösterinin iki kez yapılma zorunluluğunun doğması, şahsen beni hem mutlu etti, hem de gururlandırdı. Kendimize bayağı güldük! Oldukça keyifli bir gün gerçirmek ve güzel anılar biriktirmek, şu psikolojik harp döneminde iyi geldi.

Dizi teklifleri alan, profesyonel oyunculuk için önünün açık olduğunu düşündüğüm Abdullah Caf kardeşime başarılar diliyor, Bingöllü hemşehlerimi de ‘kendi öz evlatlarımıza, yeteneklerimize sahip çıkmaya’ davet ediyorum.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.