TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:42:27 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
YAŞANABİLİR BİR BİNGÖL….!!!
18-12-2016 17:03
1308
2
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 48 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Susmanın bir anlamı, bir faydası yoktur. Sustukça duygular bir zehir, kelimeler bir ok olur ve zehirler insanı içten içe…

Susmanın kimseye bir faydası yoktur. Sen konuş ve haykır haksızlıkları, anlat kelimelerle toplumun haklarını. Ve belki sana zehir olan topluma şifa olur bu sebeple..??

Korku veya bir şeylerin değişmeyeceği önyargısı ile payımıza düşenin susmak olduğu inancına kapılmışız.“ Ben susayım konuşacak birileri çıkar” diyerek hiçbir yol kat edemedik ve güzel şehrimizi hep sahipsiz bıraktık. Oysa susmak değil, konuşmaktır bütün engelleri kaldıran. Konuşmaktır yanlışları ortaya çıkaran.!!!

Son zamanlarda Bingöl’de siyasiler ve bürokrasiler tarafından “Yaşanabilir Bingöl” sloganı söylenmeye başladı. Bu slogan doğal olarak insanı heyecanlandırmakta. Ancak geçmişe ve geçmiş söylemlere baktığımızda siyasiler ve bürokrasiler tarafından söylenenler hep sözde, söylemde kaldı; yani söylemler hiçbir icraata dönüşmedi..

“Yaşanabilir bir Bingöl” diyoruz..!!! gerçekten yaşanabilir bir Bingöl mü..?

Mevsimin kış olması itibari ile geçmiş ve bugünü mukayese ederek gerçekten ne kadar  “yaşanabilir bir Bingöl” düzeyine geldiğimize bir göz atmak gerektiği kanısındayım.

Yıl 2004, mevsim kış ve Bingöl’de mahalle sayısı 14…!!!

Belediye başkanlığı karla mücadele için 4 greyder 3 kepçe 6 kamyon ve 50 personelle çalışmaların en titiz şekilde yapılacağını günler öncesinden kamuoyuna ve halka bildirilmişti. Ama gel gör ki yılın yağan ilk karında belediye çaresiz kalmış, karla yapılan çalışmalar hep aksaklık göstermiş ve halk sokaklarda yürümekte ve yol almak güçlük çekmekteydi. Halk kendi içinde tepkili, herkes aynı şeyleri farklı ağızlardan sitem ve espri dolu sözlerle birbirine anlatmaktaydı.

Bingöl’e deniz geldi, Dörtyol’da balık tutuluyor, Bingöl uzun atlama ve engelli atlamada Türkiye birincisi oldu gibi espriler halk arasında ve manşetlerde kendini göstermeye başlamıştı.

Belediyenin bu çaresizliği genel merkezden görülmüş olmalıydı ki o dönemin parası ile tam 3 trilyon(milyon) belediye hesabına aktarılmış ve gündemde manşet olmuştu. Nitekim gönderilen para ile de herhangi bir hizmet yapılmamıştı her şey ağır aksak devam ediyordu. hiç unutmam ve yanlış hatırlamıyorsam halk arasında 3 trilyon(milyon) ile Bingöl merkeze çatı yapılıp şehir merkezine karın yağması engellenebilir gibi trajikomik espriler yapılmaktaydı. Bazı kesimler ise o parayı (3 trilyon) Türk lirasının en büyük banknotlarından oluşacak şekilde Bingöl’den İstanbul’a kadar dizilmesi ile gönderilen paranın çokluğunu anlatmaya çalışıyorlardı birbirlerine…

Ve şimdi Yıl 2016, mevsim kış ve Bingöl’de mahalle sayısı 16.. kolay değil tam 12 yıl gibi uzun bir süre. değişen hayatlar, yıkılan kentler ve yenilenen dünya.. ve gel gör ki 2 mahalle artış ile Bingöl’ün büyümesine karşın “Yaşanabilirliği” nde artış olmamakla beraber aynı seviyede devam etmekte..

Geçtiğimiz günlerde tipi ile birlikte yağan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemişti. Ve 12 yıl geçmesine ve 2 mahalle sayısı artmasına rağmen Belediye ekiplerinde herhangi bir değişim ve artış yaşanmamış; 4 greyder, 4 kepçe ve 5 kamyon, 50 personelle kar çalışması yapılmaya başlanmıştı. Belediye yetersiz çalışmaları ile sınıfta kalmış ve halk yine sitem dolu sözlerle kendi kendini avutmakta.

Kiminin ağzında belediyenin özel kalem harcamaları için ayırdığı bütçe, kiminin ağzında ise bağış ile alınan makam aracı… kiminin ağzında ise düzensiz ve işgal edilen sokaklar. Yapılmayan hizmetler veya hizmet için üretilmeyen projeler.

Dilin kemiği yoktur, döner her tarafa..

Belki bazısı ekler fazlasından, belki de bazısı ise noksan göstermeye çalışır aslından..

Herkes kendinin derdine düşmüş günü kurtarmanın peşinde “halka hizmet hakka hizmet” anlayışı yok olmuş gelecek nesillere uzun vadeli proje ve yatırımlar gerçekleşmemekte.

Nitekim karla mücadelede her Başkan çözüm üretip vatandaşa hayatı yaşanabilir kılmak yerine pasif kalıp sorunu ilahi kudrete bağladılar.

Şöyle ki hatırladığım kadarıyla 2004 dönemi Belediye Başkanı “ Ben temizliyorum ardından Allah yağdırıyor bu nedenle artık temizlemenin anlamı yok. Allah tam yağdırsın sonra biz temizleriz” diyordu.

2009 dönemi belediye başkanı da aynı doğrultuda “Kar tam yağıp bittikten sonra biz temizlemeye başlayacağız” deyip trajikomik bir söylemle Kendi halkına hizmeti ne kadar layık gördüğünü göstermekteydi..

Velhasılı “Yaşanabilir bir Bingöl”’ e gitmenin yolu “Başkanlık veya  egosu ile değil  halkına hizmetkar” olma düşüncesi ile hizmeti ödev bilip çözüm odaklı ve uzun vadeli projeleri hayata ve halka kazandırma ile gerçekleşmelidir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.