TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:49:35 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
YAŞANABİLİR BİR BİNGÖL….!!!
18-12-2016 17:03
1497
2
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 49 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Susmanın bir anlamı, bir faydası yoktur. Sustukça duygular bir zehir, kelimeler bir ok olur ve zehirler insanı içten içe…

Susmanın kimseye bir faydası yoktur. Sen konuş ve haykır haksızlıkları, anlat kelimelerle toplumun haklarını. Ve belki sana zehir olan topluma şifa olur bu sebeple..??

Korku veya bir şeylerin değişmeyeceği önyargısı ile payımıza düşenin susmak olduğu inancına kapılmışız.“ Ben susayım konuşacak birileri çıkar” diyerek hiçbir yol kat edemedik ve güzel şehrimizi hep sahipsiz bıraktık. Oysa susmak değil, konuşmaktır bütün engelleri kaldıran. Konuşmaktır yanlışları ortaya çıkaran.!!!

Son zamanlarda Bingöl’de siyasiler ve bürokrasiler tarafından “Yaşanabilir Bingöl” sloganı söylenmeye başladı. Bu slogan doğal olarak insanı heyecanlandırmakta. Ancak geçmişe ve geçmiş söylemlere baktığımızda siyasiler ve bürokrasiler tarafından söylenenler hep sözde, söylemde kaldı; yani söylemler hiçbir icraata dönüşmedi..

“Yaşanabilir bir Bingöl” diyoruz..!!! gerçekten yaşanabilir bir Bingöl mü..?

Mevsimin kış olması itibari ile geçmiş ve bugünü mukayese ederek gerçekten ne kadar  “yaşanabilir bir Bingöl” düzeyine geldiğimize bir göz atmak gerektiği kanısındayım.

Yıl 2004, mevsim kış ve Bingöl’de mahalle sayısı 14…!!!

Belediye başkanlığı karla mücadele için 4 greyder 3 kepçe 6 kamyon ve 50 personelle çalışmaların en titiz şekilde yapılacağını günler öncesinden kamuoyuna ve halka bildirilmişti. Ama gel gör ki yılın yağan ilk karında belediye çaresiz kalmış, karla yapılan çalışmalar hep aksaklık göstermiş ve halk sokaklarda yürümekte ve yol almak güçlük çekmekteydi. Halk kendi içinde tepkili, herkes aynı şeyleri farklı ağızlardan sitem ve espri dolu sözlerle birbirine anlatmaktaydı.

Bingöl’e deniz geldi, Dörtyol’da balık tutuluyor, Bingöl uzun atlama ve engelli atlamada Türkiye birincisi oldu gibi espriler halk arasında ve manşetlerde kendini göstermeye başlamıştı.

Belediyenin bu çaresizliği genel merkezden görülmüş olmalıydı ki o dönemin parası ile tam 3 trilyon(milyon) belediye hesabına aktarılmış ve gündemde manşet olmuştu. Nitekim gönderilen para ile de herhangi bir hizmet yapılmamıştı her şey ağır aksak devam ediyordu. hiç unutmam ve yanlış hatırlamıyorsam halk arasında 3 trilyon(milyon) ile Bingöl merkeze çatı yapılıp şehir merkezine karın yağması engellenebilir gibi trajikomik espriler yapılmaktaydı. Bazı kesimler ise o parayı (3 trilyon) Türk lirasının en büyük banknotlarından oluşacak şekilde Bingöl’den İstanbul’a kadar dizilmesi ile gönderilen paranın çokluğunu anlatmaya çalışıyorlardı birbirlerine…

Ve şimdi Yıl 2016, mevsim kış ve Bingöl’de mahalle sayısı 16.. kolay değil tam 12 yıl gibi uzun bir süre. değişen hayatlar, yıkılan kentler ve yenilenen dünya.. ve gel gör ki 2 mahalle artış ile Bingöl’ün büyümesine karşın “Yaşanabilirliği” nde artış olmamakla beraber aynı seviyede devam etmekte..

Geçtiğimiz günlerde tipi ile birlikte yağan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemişti. Ve 12 yıl geçmesine ve 2 mahalle sayısı artmasına rağmen Belediye ekiplerinde herhangi bir değişim ve artış yaşanmamış; 4 greyder, 4 kepçe ve 5 kamyon, 50 personelle kar çalışması yapılmaya başlanmıştı. Belediye yetersiz çalışmaları ile sınıfta kalmış ve halk yine sitem dolu sözlerle kendi kendini avutmakta.

Kiminin ağzında belediyenin özel kalem harcamaları için ayırdığı bütçe, kiminin ağzında ise bağış ile alınan makam aracı… kiminin ağzında ise düzensiz ve işgal edilen sokaklar. Yapılmayan hizmetler veya hizmet için üretilmeyen projeler.

Dilin kemiği yoktur, döner her tarafa..

Belki bazısı ekler fazlasından, belki de bazısı ise noksan göstermeye çalışır aslından..

Herkes kendinin derdine düşmüş günü kurtarmanın peşinde “halka hizmet hakka hizmet” anlayışı yok olmuş gelecek nesillere uzun vadeli proje ve yatırımlar gerçekleşmemekte.

Nitekim karla mücadelede her Başkan çözüm üretip vatandaşa hayatı yaşanabilir kılmak yerine pasif kalıp sorunu ilahi kudrete bağladılar.

Şöyle ki hatırladığım kadarıyla 2004 dönemi Belediye Başkanı “ Ben temizliyorum ardından Allah yağdırıyor bu nedenle artık temizlemenin anlamı yok. Allah tam yağdırsın sonra biz temizleriz” diyordu.

2009 dönemi belediye başkanı da aynı doğrultuda “Kar tam yağıp bittikten sonra biz temizlemeye başlayacağız” deyip trajikomik bir söylemle Kendi halkına hizmeti ne kadar layık gördüğünü göstermekteydi..

Velhasılı “Yaşanabilir bir Bingöl”’ e gitmenin yolu “Başkanlık veya  egosu ile değil  halkına hizmetkar” olma düşüncesi ile hizmeti ödev bilip çözüm odaklı ve uzun vadeli projeleri hayata ve halka kazandırma ile gerçekleşmelidir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.