TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:52:51 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
YA YENİ YIL ÖLÜM YILIN İSE..!
27-12-2016 14:45
1012
1
REİS KORKUT
Yazar : REİS KORKUT
Email : zaza-12-06@hotmail.com
Toplam Makale : 37 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

“Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azap, Allah`tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.” (Hadid Suresi 20)

İşte böyle boş ve geçici dünya hayatı için, insanların çoğu, mahşer gününün hesabını değil, yapacakları boş ve faydasız şeylerin hayallerini kurarlar...

Böylece insanoğlunun önünde iki ihtimal olur; Ya çetin bir azap, ya da Allah’tan mağfiret ve rıza…

Peki bizler, yeni yılımızda, bu iki ihtimalin hangisinin yolcusuyuz..?

Güzel Rabbimiz, Kutsal Kitabımızda bizi defalarca ikaz ediyor; “Görmüyorlar mı ki, gerçekten onlar her yıl, bir veya iki defa belaya çarptırılıyorlar da, sonra tövbe etmiyorlar ve öğüt alıp düşünmüyorlar. (Tevbe Suresi 126) Yani, geçen yıl da bir ya da iki defa ikaz edildik. Peki, öğüt aldık mı..!

Henüz ölmediysek, hala şansımız var ve yeni yılımızda bu şansı değerlendirebiliriz.

Peki, yeni yılımız için neler yapmayı düşünüyoruz, ya bu yeni yılımız son yılımız ise..!

Yeni yılda, dünyayı ahirete tercih edenler gibi yaşayacaksak; “Onlar, ahireti verip dünya hayatını satın alan kimselerdir. Artık bunlardan azap hiç hafifletilmez. Onlara yardım da edilmez” ayetini hatırlamak gerekir..

Yeni yılda, Allah ve Peygambere isyan edip, yasaklara uymayanlar gibi yaşamaya devam etmeyi düşünüyorsak;  “Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır” diye ikaz eden Rabbimizi hatırlamalıyız.

Ümmet-i İslam diyarlarında ve de güzelim memleketimizde, zulüm üstüne zulüm yapanları, garip ve mazlumlara işkence edenleri, dünya hayatının eğlenceleri ile kendilerini aldatanları yine dost edineceksek; “Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak” diye emreden Allah’ımızın gazabına düçar olacağımızı bilmemiz gerek…

Yaptıklarımızın zulüm olup-olmadığını önemsemiyorsak; “Onlara cehennemde ateşten bir yatak, üstlerine de (ateşten) örtüler vardır. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız” ayetini düşünüp dehşete düşmemiz gerek.

Her gün beş defa bizi namaza çağıranlara karşı inat edersek, fakir/fukara ile elimizdekini paylaşmazsak, günah işlemekte haddi aşarsak, mahşer gününü hesaba katmazsak; “(Cehennemliklere) Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir (diye sorulduğunda) şöyle cevap verirler; biz namaz kılanlardan değildik, yoksulu doyurmazdık, batıla dalanlarla beraber biz de dalardık ve din (hesap) gününü yalan sayardık” diyenlerden olacağımızın farkında olmamız gerek...

Eğer yukarıdaki ayetler ışığında, kendimizi düzeltip, yeni yılımız için mahşer gününe hazırlananlardan olursak, Allah’ın salih bir kulu olmaya aday oluruz; “Şüphesiz ki Allah, iman edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar”, “Kim Allah´a iman edip salih bir amelde bulunursa, (Allah) onun kötülüklerini örter ve içinde ebedi kalıcılar olmak üzere, altından ırmaklar akan cennetlere koyar” gibi ayetlerin müjdelediği kimselerden olmak istemez misin..?

Ölüm meleğine Şaban ayının on beşinci gecesinde bir liste verilir. O listede, gelecek bir yıl içindeki öleceklerin isimleri yazılıdır. Azrail böylece her evi günde üç defa ziyaret edip, listesini kontrol eder. Kimi insan, bitmek/tükenmek bilmeyen nice hayalleri için, hesap/kitap demeden, haddi aşmaya devam eder. Hâlbuki o listede onun da adı vardır..!

Yeni yıla gireceğimiz bu sene, belki de ölüm meleğinin listesinde bizim de adımız yazılıdır, bunu hiç düşünüyor muyuz..!

Yeni yıla girerken, bu ikaz/uyarı/haykırışlar ışığında, kendimizi sorgulayarak girmeliyiz…

Vatanımız, milletimiz, mazlumlarımız ve Ümmet-i Muhammed için yeni yılımız, hayırlı/uğurlu/mübarek olsun.

Unutma; Ya yeni yıl ölüm yılın ise..! Olamaz mı..! Peki..! 

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler… Saygılarımla…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.