TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:44:46 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
YA YENİ YIL ÖLÜM YILIN İSE..!
27-12-2016 14:45
889
1
REİS KORKUT
Yazar : REİS KORKUT
Email : zaza-12-06@hotmail.com
Toplam Makale : 35 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

“Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azap, Allah`tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.” (Hadid Suresi 20)

İşte böyle boş ve geçici dünya hayatı için, insanların çoğu, mahşer gününün hesabını değil, yapacakları boş ve faydasız şeylerin hayallerini kurarlar...

Böylece insanoğlunun önünde iki ihtimal olur; Ya çetin bir azap, ya da Allah’tan mağfiret ve rıza…

Peki bizler, yeni yılımızda, bu iki ihtimalin hangisinin yolcusuyuz..?

Güzel Rabbimiz, Kutsal Kitabımızda bizi defalarca ikaz ediyor; “Görmüyorlar mı ki, gerçekten onlar her yıl, bir veya iki defa belaya çarptırılıyorlar da, sonra tövbe etmiyorlar ve öğüt alıp düşünmüyorlar. (Tevbe Suresi 126) Yani, geçen yıl da bir ya da iki defa ikaz edildik. Peki, öğüt aldık mı..!

Henüz ölmediysek, hala şansımız var ve yeni yılımızda bu şansı değerlendirebiliriz.

Peki, yeni yılımız için neler yapmayı düşünüyoruz, ya bu yeni yılımız son yılımız ise..!

Yeni yılda, dünyayı ahirete tercih edenler gibi yaşayacaksak; “Onlar, ahireti verip dünya hayatını satın alan kimselerdir. Artık bunlardan azap hiç hafifletilmez. Onlara yardım da edilmez” ayetini hatırlamak gerekir..

Yeni yılda, Allah ve Peygambere isyan edip, yasaklara uymayanlar gibi yaşamaya devam etmeyi düşünüyorsak;  “Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır” diye ikaz eden Rabbimizi hatırlamalıyız.

Ümmet-i İslam diyarlarında ve de güzelim memleketimizde, zulüm üstüne zulüm yapanları, garip ve mazlumlara işkence edenleri, dünya hayatının eğlenceleri ile kendilerini aldatanları yine dost edineceksek; “Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak” diye emreden Allah’ımızın gazabına düçar olacağımızı bilmemiz gerek…

Yaptıklarımızın zulüm olup-olmadığını önemsemiyorsak; “Onlara cehennemde ateşten bir yatak, üstlerine de (ateşten) örtüler vardır. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız” ayetini düşünüp dehşete düşmemiz gerek.

Her gün beş defa bizi namaza çağıranlara karşı inat edersek, fakir/fukara ile elimizdekini paylaşmazsak, günah işlemekte haddi aşarsak, mahşer gününü hesaba katmazsak; “(Cehennemliklere) Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir (diye sorulduğunda) şöyle cevap verirler; biz namaz kılanlardan değildik, yoksulu doyurmazdık, batıla dalanlarla beraber biz de dalardık ve din (hesap) gününü yalan sayardık” diyenlerden olacağımızın farkında olmamız gerek...

Eğer yukarıdaki ayetler ışığında, kendimizi düzeltip, yeni yılımız için mahşer gününe hazırlananlardan olursak, Allah’ın salih bir kulu olmaya aday oluruz; “Şüphesiz ki Allah, iman edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar”, “Kim Allah´a iman edip salih bir amelde bulunursa, (Allah) onun kötülüklerini örter ve içinde ebedi kalıcılar olmak üzere, altından ırmaklar akan cennetlere koyar” gibi ayetlerin müjdelediği kimselerden olmak istemez misin..?

Ölüm meleğine Şaban ayının on beşinci gecesinde bir liste verilir. O listede, gelecek bir yıl içindeki öleceklerin isimleri yazılıdır. Azrail böylece her evi günde üç defa ziyaret edip, listesini kontrol eder. Kimi insan, bitmek/tükenmek bilmeyen nice hayalleri için, hesap/kitap demeden, haddi aşmaya devam eder. Hâlbuki o listede onun da adı vardır..!

Yeni yıla gireceğimiz bu sene, belki de ölüm meleğinin listesinde bizim de adımız yazılıdır, bunu hiç düşünüyor muyuz..!

Yeni yıla girerken, bu ikaz/uyarı/haykırışlar ışığında, kendimizi sorgulayarak girmeliyiz…

Vatanımız, milletimiz, mazlumlarımız ve Ümmet-i Muhammed için yeni yılımız, hayırlı/uğurlu/mübarek olsun.

Unutma; Ya yeni yıl ölüm yılın ise..! Olamaz mı..! Peki..! 

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler… Saygılarımla…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.