TARİH : 23 Haziran 2017 Cuma 12:36:28 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’de ticari taksi ile bir otomobilin karıştığı kazada 8 kişi yaralandı. Yaralılar, Bingöl merkez ve Genç ilçesinde bulunan hastanelere kaldırıldı. DEV YARIKLAR TEHLİKE SAÇIYOR : Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Çaytepe Köyüne Bağlı Düşmalan mezrasının yamacında oluşan ve yaklaşık 2 kilometre alanı kapsayan insan boyundaki dev yarıklar, köylüleri endişelendirdi. 104 KÖYÜ KAPSAYAN OPERASYON BİTTİ! : Diyarbakır’ın Lice, Kocaköy, Hani, Hazro, Dicle ve Silvan ilçeleri ile Bingöl’e sınır toplam 104 köy ve mezralarında 28 Mayıs’ta başlatılan “Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Operasyonu” tamamlandı. ÜNİVERSİTESİ AİLESİ İFTARDA BULUŞTU : Bingöl Üniversitesi akademik ve idari personeli, iftar yemeğinde bir araya geldi. EMEKLİLERDEN YILMAZ’A ARSA ÇAĞRISI! : Bingöl Emekliler Derneği Başkanı Mehmet Evran, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a konut ihtiyacı için arsa tahsis edilmesi çağrısında bulundu. MÜLTECİLER HIRİSTİYANLAŞTIRILIYOR! : ​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye`deki savaş sonucunda Avrupa`ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı" dedi. BİNGÖLLÜLER ‘ÜMMET’ İFTARINDA BULUŞTU : Bingöl`de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından Ulu Camiinde halka yönelik `Ümmet İftarı` programı düzenlendi. ÜNİVERSİTEDE YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI AÇILDI : Bingöl Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı’nda tezli ve tezsiz yüksek lisans programları açıldı. SAHURDA KAVUN KARPUZ YEMEYİN! : Uzman Dr. Serap Yalın “Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kilomuzda kalarak düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağlar tüketilmeli." dedi. ADIM ADIM 2. LİG’E DOĞRU : Bingöl İl Özel İdare Spor Kulübü, Hentbol Erkekler Bölgesel Ligi’nde namağlup şekilde grup birincisi olmayı başardı.
REİS OLMAZSA NE YAPARLAR?
07-01-2017 18:16
2190
1
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 70 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Hafiften dökülen kar tanelerinin altında Başkentin en kalabalık caddelerinden birinde şaşkın ve biraz da yorgun gözlerle etrafı izleyip sürdürdüğüm yürüyüş, bir anda kolumu saran sevinç yumağı misali bir avuçla duruyor!

Uzun zaman sonra karşılaşmış olmanın verdiği mutlulukla sarılıp bakıştıktan sonra, “Soğuk havada sıcak bir tesadüf oldu! Üzerine sıcak bir şeyler içilir” deyip yakındaki bir kafeteryaya sığınıyoruz!

Masaya yanaşan garsonun nazik ses tonuyla “hoşgeldiniz efendim, ne alırdınız” sorusuna “Çay istiyorum. Ama biraz demli olsun!” sözüyle karşılık verip, koltuğuna sırt dayayıp iyiden iyiye germişti bedenini!

Belli ki, sohbet de en az istediği çay kadar demli olacaktı.

Hatır sorma, gündelik yaşama dair kesitleri aktarma faslıyla başlayan sohbet, “Bingöl’de ne var ne yok?” sorusuyla yeni rotasını çiziyordu!

Verebileceğim en klasik cevap “Ne olsun? Bildiğiniz gibi! Değişen bir şey yok!” demek olmuştu!

Bu sözümün üzerine derin bir “of” çekmesi, söyleyeceği çok fazla sözünün olduğunun işaretiydi!

Nitekim öyle de oldu!

“Memleketimde değişen bir şeylerin olmamasından daha kötü ne olabilir ki? Hele ki, siyasi mantalitenin değişmeyen hali..!” diye uzayıp giden sözü, memleket için duyduğu üzüntü ve endişenin tarifini oluşturuyordu!

Evet, oldukça dertliydi siyasetten yana!

Çünkü ona göre siyaset, memleketi tüm yönleriyle doğrudan etkileyen bir faktördü!

İstihdamı, yatırımları, toplumsal huzuru, terörün varlığı ve dahası… Hepsinin, siyaset mekanizmasıyla doğru orantılı olduğunu anlatıyordu!

En çok da, “iyi insan” profili üzerinden işleyen siyasetin liyakati saf dışı bırakmasına kızıyordu!

Ve ekliyordu “Bize iyi insan değil, çalışkan siyasetçi lazım. Özünde kötü insan var mı ki? Herkesin iyiliği kendinedir! Memlekete iyiliğine bakalım” diye…!

Siyaset mekanizmasının memlekete daha güçlü yatırımlar getirmesi, var olan sorunları çözmesi, halkın verdiği vekâleti hakkıyla yerine getirip memleketin yarınlarına dokunacak faydalı işler yapılması vs. isteğini aktarırken, mevcut siyasetin bu durumdan uzak kalıp, kişisel işlerin peşinden sürüklendiği görüşünden yola çıkarak eleştirilerini sıralıyordu!

Bingöl’de siyasete ve siyasiye bakış açısını da eleştirmeyi ihmal etmiyordu; “Siyasiler eleştirileri hazmedemiyor! En ufak bir sözünüzde alınıyorlar, sizi birlerinin adamı olarak gösterip kendilerini aklamaya çalışıyorlar! Gelinen süreçte zaten toplumda da baskın bir ruh hali yaratılıp iktidarın korkusunu yayıyorlar! Yanlışa karşı eleştirel bir söz söyleyenleri hemen FETÖ’cü veya PKK’lı ilan etme hastalığı baş gösterdi! Oysa bu tür kimseleri en çok da kendileri koruyup kolluyor! Bugüne kadar iktidar partisinin temsilci veya seçilmişlerinden teröre karşı güçlü bir söylem duydun mu? Düne kadar FETÖ’nün eteğinin altında ısınanlar, bugün ahkâm kesiyorlar! Siyasilerimizden, bölgemizden taşıp ülkeyi saran terör ateşine karşı, ülke genelindeki saldırıları kınamanın haricinde bir ses duyanınız oldu mu? Reis’in sözlerini tekrarlamanın haricinde bir kelime de kendilerinden kattılar mı? Teröre karşı gerçekten güçlü bir ses neden çıkaramıyorlar? Ama yeri geldi mi, hepsi birer aslan kesiliyor! İcraata bakıyoruz, sıfır…!”

Bu sözleri karşısında yorum yapamamıştım!

Uzun zamandan sonra böylesi bir iç döküşe kulak vermek de mesleki açıdan ilham kaynağı oluyordu!

O konuşuyor, ben ise sadece sıcak çayımı yudumlayıp, gözlerine bakarak dinliyordum!

Değerlendirme alanı genişledikçe sözlerine kattığı hararet de giderek yoğunlaşıyordu!

Araya girip “Az da olsa bir şeyler yapılıyor” dememle kızgınlığa dönüşen tavrını şu sözlerle sürdürüyordu;

“Az dediğin ne ki? Yolu, binayı her yere yapıyorlar! Büyük çaplı ne yaptılar? Hiçbir şey yapmamışlar demem ama yapılmış bir iki iş üzerinden memleketi kurtardıkları algısını vermelerini de kabul edemeyiz! Bir hastane yapıldı, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar! Tamam, müteahhitten kaynaklı bir sorun olduğunu ben de kabul ediyorum! Fakat 6 yıl sonra biten bir hastanenin açılışı için de ‘biz yaptık, açıyoruz, hayırlı olsun’ diye böbürlenmemeliler! Hastane konusunda bir katkıları olmamıştır! Köprünün yapım işindeki gecikme de hastanenin akıbetine dönüştü. Yapılacak elbette. Ama vaktinde değil! Bir de SÜTAŞ meselesi var! Bu da Reis’in sayesinde olacaktır!”

Tam bu esnada, çok zor bir soru yöneltti!

“Sahi, Reis’e bir şey olursa, memleketin hali ne olur? Bugün Reis’e olan sevgiden nemalanan siyasiler, Reis olmadığı zaman yine bu davaya sahip çıkacaklar mı?”

Açıkçası ne diyeceğimi bilemedim!

Yapabildiğim tek şey soruyla karşılık vermek oldu; “Sence?”

Ve döktü eteğindeki taşları!

“Hiç sanmıyorum! Şuanda terör örgütlerine karşı bu kadar yumuşak yüzlü olmalarının ve ortada duran siyasetçi profillerinin temel sebebi, yarın bir gün Allah muhafaza Reis olmadığı zaman saf değiştirebilmek içindir. Nasıl ki, dün FETÖ ile kol kola girip, iyi geçinip bugün sözde karşı duruş sergiliyorlar, yarın da partileri için aynısının olmayacağının garantisi var mıdır? Ben bunları samimi görmüyorum! Etraflarına aldıkları bazı isimlerle rant oluşturup kişisel çıkarlar için koşturan siyasi bir mekanizma için söylenecek çok şey var da..! En kötüsü de, halkın tüm bunlara rıza göstermesi! Aslında halk, Reis’e güveniyor, inanıyor ve seviyor! Onlar da bunun semeresini yiyor!”

Ankara’nın sert havasında bu kadar hararetli bir sohbetin içinde bulunmak ve zamanın su gibi aktığına şahit olmak, açıkçası uzun zamandır mesleki alanda yaşadığım uzaklık sonrası iyi gelmişti!

Çok şey konuşamasam da, çok şey dinlemiştim.

Ve bu yazım, benden ziyade bir dostumun söylemleriyle oluştu!

Ama iyi oldu! Toplumun veya bireylerin fikirlerini de bu vesileyle aktarmış olduk!

Onca konu arasında, sizlerin de yanıt bulmasını istediğim tek soru; “Reis olmazsa bunlar ne yaparlar?”

Sağlıcakla kalın…

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.