TARİH : 17 Ekim 2017 Salı 22:44:21 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI : Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorumluları, eski askeri öğrenciler, emniyet mensubu olan kişilere yönelik yapılan FETÖ operasyonunda 25 şahıstan 13’ü polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. BUNU KİM SORUŞTURACAK? : Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmasına rağmen öğretmen olmadığı için ders başı yapamadı. Köy Muhtarı, Milli Eğitim Müdürünün kendilerine ‘Kadrolu öğretmen atandı ama soruşturması’ sürüyor diye yanıt verdiğini belirtti. Çocukların ne zaman okula başlayacağı ise muamma! YASİN BÖRÜ ANILDI : Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat Turgut, “Hz. Hüseyin’in şehadeti anlaşılırsa Yasin ve arkadaşlarının şehadeti de anlaşılır ” dedi. ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI : 15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi tarafından Ilıcalar’da program düzenlendi. RÜZGAR UYARISI : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar çıkabilecek kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER : Ak Parti Solhan Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanlığı, ziyaret ettikleri Gelintepe Köyündeki okul çağındaki çocukları hediyelerle sevindirdi. GENÇ PEKMEZİNE YOĞUN İLGİ : İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Bingöl Tanıtım Günleri’nde Genç standında tanıtıma sunulan pekmez ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK : PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında postaya verilecek yurt içi varışlı posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim uygulanacağı bildirildi. ÖĞRENCİLER KARABÜK’TEN AYRILDI : İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Bingöl ilinden Karabük’e giden ilk grup, törenle Bingöl’e uğurlandı. 3 BİN 251 MEMUR ALINACAK : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet Personel Başkanlığı’nca 3 Bin 251 kişinin yerleştirileceğini açıkladı.
PARA BİZİMSE, FİYATINA DA KALİTESİNE DE BAKMALIYIZ!
28-08-2017 14:57
1024
0
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 73 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

 Garson “çay vereyim mi?” diye seslenince sohbet bir anda kesilmiş, tabakları şıkırdatan bardak seslerinin ardından kalındığı yerden devam edilmişti.

Yaz boyu sıcaktan bunalmışlığın acısı çıkartılırcasına serin havada sıcak bir sohbetin keyfi sürülüyordu.

Konular hızla değişiyor, sohbetin harareti de giderek artıyordu.

Seyahat konularından bahseden arkadaş bir anda son günlerin meşhur lafını telaffuz etmişti; “Elazığ’dan, Malatya’dan geçerken insan imreniyor! Bir Bingöl’ün giriş çıkışına bakın, bir de Elâzığ Malatya’nın… Adamlar çalışıyorlar! Bizim şehre girince sanki bir ilçeye girmiş gibi oluyor insan”

“Haklısın! Gerçekten de Elâzığ ve Malatya’nın şehirlerarası transit geçit noktaları oldukça düzenli ve şık!” dedikten sonra sordum; “Buraları kim bu hale getirmiş?”

Aldığım cevap “Belediyeleri iyi çalışıyor?” oldu.

Bu güzergahların Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ağı olduğunu ve tüm bakım ve beğenilen güzelleştirme çalışmalarının bu kurum uhdesinde yapıldığını söylediğimde kabullenememişti!

Hatta ikinci sorum “Peki, bu şehirlerde hiç çarşı merkezlerine girdin mi? Ya da mahallelerini dolaştın mı?” diye sorduğumda, “hayır” dercesine bir ağız hareketinin ardından “Bugün Elazığ’daydım” diyen arkadaş lafa girmişti!

“Sokaklar dar, birçok güzergâh tek yön, mahalle araları berbat!” diye eklemişti.

Evet! Bingöl’de doğalgaz çalışmalarından dolayı yolların bozulması ve onarım ihalesindeki itirazlar nedeniyle Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) itirazları değerlendirme sürecine bağlı olarak bir gecikme olduğunu ve sıkıntı yaşandığını görüyoruz!

Park bahçelerin yenilenmesi için yapılan ihalenin acilen sonuçlandırılıp halkın beklentilerinin karşılanması gerektiğini söyleyebiliriz.

Trafik ve park sorununun giderek büyüdüğünün farkındayız!

Yeşil alanların çoğaltılıp daha ferah bir ortam yaratılması gerekliliğini dile getirebiliriz.

Buna benzer sıkıntıların varlığını elbet bizler de görmezden gelemeyiz!

Fakat, her fırsatta “Elâzığ ve Malatya” örneği verilmesinin de bilgi yoksunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum!

Nüfusa bağlı gelir oranları, ticaret ağının genişliğinin katkıları ve benzeri birçok etken varken, Elâzığ, Malatya ve Bingöl belediyelerini mukayese etmeyi doğru bulmuyorum!

Bu demek değildir ki, eksiklerimizi de görmeyelim! Görelim elbette! Ama doğru bilgi ve yaklaşımla!

Sadece araçla içinden geçilen Elâzığ ve Malatya’da, Karayolları ağındaki güzellikleri görüp “Bingöl’de neden böyle çalışmıyorlar? Neden Bingöl’ün giriş ve çıkış noktaları ile bu aralardaki güzergahlarda böylesi kaliteli ve güzel işçilik uygulanmıyor? Neden peyzaj çalışmaları diğer illerdeki gibi şık ve göz alıcı değil? Vs….” demek, elbette haklı bir söylem ve eleştiri olabilir!

Nihayetinde aynı kurum, bahse konu üç il de bu kurum uhdesinde!

Bingöl’de altgeçitlerin, kavşakların, yolların ve yol kenarlarının hali ortada!

Yol kenarlarındaki kaldırım etrafını çimlendirip ağaçlandırdılar da Bingöllüler mi bırakmadı?

Refüjleri çimlendirip düzenli bakımları yapıldı da Bingöl halkı mı karşı durdu?

Tamam, kabul ediyorum! Refüjlerdeki korkuluklara zarar verildi ama bunun planlaması hiç gözden geçirildi mi?

Otobüs duraklarının hesaba katılmaması gibi bir eksiklik dikkate alındı mı?

Kamu malına zarar verilmesini meşrulaştırmak gibi bir amacım yok! Ama planlama hatası olduğu kanaatindeyim!

Bizim de “kültürel eksikliğimiz” olduğu gerçeğini de kabul ederek….

Elazığ’ın, Malatya’nın giriş çıkışlarında bizleri imrendiren çevre düzenlemesini Bingöl’de uygulamamak sadece o kurumun eksikliği mi?

Elbette HAYIR!

Siyasilerimiz yoğun bir baskı kurmuş olsalar yapılmayacak mı?

Gayet iyi olduğunu düşündüğümüz çevre yolu ve havalimanı yolunda yeniden asfaltlama çalışması yapmak yerine Kurudere-Kervansaray arasındaki yolu yenilemek daha doğru olmaz mıydı?

Kaba taslak bir rakam verecek olursak, 300-500 Bin lira harcanarak bu güzergahtaki kaldırımlar ve yollar yenilenemez miydi?

Kaldırım kenarları dahil peyzajı gayet güzel hale getirilemez miydi?

Işıklandırma sistemi yenilenip daha görkemli bir şehir havası katılamaz mıydı?

Yol ve kaldırım kenarları temizlenip şehre yakışır bir atmosfer oluşturulamaz mıydı?

Çok da zor olmasa gerek! Üstelik siyasi baskıya gerek duyulmaksızın!

Ama YOK!

Kişisel Gelişim Uzmanı Ahmet Şerif İzgören’in bir seminerde bürokrasiye dair sarf ettiklerini aynen aktarıyorum;

Eğer bir adam kendi parasını kendisi için harcıyorsa, iki şeye bakar; fiyatına ve kalitesine!

Eğer birileri, başkasının parasıyla kendine bir şey alacaksa, örneğin ben devletin parasıyla kendime pardösü alacaksam, o zaman sadece kalitesine bakarım, fiyatına bakmam.

Eğer birileri kendi parasını başkaları için harcıyorsa, bir tek fiyatına bakar, hiç kalitesine bakmaz.

Ama eğer birileri, başkasının parasını başkası için harcıyorsa ne fiyatına bakar ne de kalitesine!

Bu sözlerden yola çıkarak Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün Bingöl’deki işlerine bakacak olursak, kalitenin çok da üst düzeyde olduğunu söyleyemeyiz!

İhtiyaçlardan ziyade yapılanı yeniden onarmak gibi bir handikap olduğu algısı birçok insanın hafızasına işleyince, çok sık işittiğimiz cümle şu kuruluyor; “Birilerini zengin etmek için yap, sonra boz, sonra yeniden yap”

Gerçekte böyle midir? Kesin hükümle konuşmak istemem lakin, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün Bingöl’de sıra dışı bir iş yaptığını örneklemek pek de mümkün görünmüyor!

Ve sakın, kimse Çapakçur Köprüsü yapılıyor diye tüm sıkıntıları, eksiklikleri örtbas etmeye kalkmasın!

Başka illerde yapılanları görüyoruz! Bu yüzden de bu köprü Bingöl’e bir lütuf değildir!

Düzağaç Kavşağı’nda köprülü kavşak yapın, bu halka kıymet verildiğini söyleyip alkışlayalım!

Karadeniz’de bu köprülerden, hatta bu köprülerden yüzlercesini yaptırabileceğiniz sayısız tüneller var!

Eksiklerin kısa vadede giderilmesi, projelerin geleceğin görülerek doğru hazırlanması ve bu şehrin insanına artık değer verilmesini istiyoruz!

Harcananlar bizim vergilerimiz ise, bizim paramızı kullanırken fiyatına da, kalitesine de bakın lütfen!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.