TARİH : 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:54:43 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ : Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanının şüpheli paketi kontrollü olarak patlatmaya hazırlandığı sırada paketin sahibi telaşla bölgeye gelerek kutuyu polisten teslim aldı. HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME! : Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 yaşındaki Seda öğretmen, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Seda öğretmen, evinde olduğu gibi okulda da odun kırıp sobasını yaktıktan sonra ders başı yapıyor. ŞEHRE GÖRE YATIRIM! : AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleşecek “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” proje toplantısında; “En önemlisi hangi şehir hangi sektörle ön plana çıkıyorsa, o sektöre yönelik yatırımların arttırılmasıyla şehirlerin gelişmişlik düzeyini arttırmayı ve işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi. SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI! : Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli yakalandı. ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI : Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı. “KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN” : AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler tüm kadınlarımızı incitmiştir. Bir siyasetçi, eş ve baba olarak kendisini, sorumluluklarını hatırlamaya ve kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.” ŞEHİT EBEDİYETE UĞURLANDI! : Askeri konvoya eşlik eden zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut, memleketi Elazığ’da son yolculuğuna uğurlandı. “KLASİK ZAZA EDEBİYATI” PANELİ DÜZENLENDİ : Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Klasik Zaza Edebiyatı” konulu panel düzenlendi. ZİRAİ DON UYARISI! : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl genelinde yaşanabilecek hafif zirai don için vatandaşları uyardı. ARACI OLANLAR BEDAVAYA GETİREBİLİR! : Kasko poliçesi alırken, kasko yaptırırken küçük detaylara dikkat ederek olası bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden binlerce lira çıkmasına engel olabilirsiniz.
ÖĞRETMENLERİMİZ NE KADAR VERİMLİ?
29-06-2017 19:33
1431
2
REİS KORKUT
Yazar : REİS KORKUT
Email : zaza-12-06@hotmail.com
Toplam Makale : 38 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Bir vesile ile birkaç ilköğretim okuluna yolumuz düştü.

Okullarımızın fiziki ve mimari yapısını çok çok güzelleşmiş ve değişmiş gördüm.

Akıllı tahtalardan duvar panolarına, atölye ve sınıflardan idare odalarına kadar her şey gayet güzeldi.

Her okul, dış güzellik olarak aynı olmasına rağmen, iç güzellik olarak farklıydı.

İdareci ve öğretmenlerin kalitesi, okulların temizlik ve iç görselliğine de o oranda yansıyordu.

Hele o her okuldaki rengârenk “Değerler Eğitimi Panoları” yok mu, gerçekten çok etkiledim.

İnsana bir ömür yetecek olan manevi bilgilerin tümü, o panolarda yazılıydı.

Saygıdan temizliğe, ahlaktan adalete, sevgiden toplum bilincine kadar ne yoktu ki o panolarda.

Peki, eğitime yapılan bu muazzam yatırımların, o güzide değerler öğretilerinin semeresini alabiliyor muyuz?

Güzel imkânlarla donatılmış bu eğitim yuvalarına gönderdiğimiz çocuklar, sokaklarda ortalığa tükürüyor, arkadaşlarına küfür ediyor, çevresine saygısızca davranıyor ve bu durum sene sonunda da değişmiyorsa, değerler köşesindeki o eşsiz bilgilerin sadece lafta ve panolarda kaldığı anlaşılmaz mı.?

Böyle bir durumda, eğitim camiasının güzel bir özeleştiri yapması gerektiğine inanıyorum..!

Bütçede en büyük pay eğitime ayrılıyor. Kadrolu öğretmenlerin maaşları da gayet iyi. Ek ders alan bir öğretmenin maaşı 4500’e kadar çıkabiliyor. Öyle ki, bazı öğretmenlerin tatil kentlerinde devre mülk aldıklarını da duyduk. Yani, maddi sıkıntı yoksa, okullar fiziki ve araç-gereç yönleriyle donatılmışsa, değerler eğitimlerini vermeleri için de her türlü imkân sağlamışsa, öğretmelerden de bu oranda verim beklenir.

Sosyal çevre ve ailelerin, bu konudaki vurdumduymazlıkları, öğretmenlerimizde bir bahane oluşturmamalı. Aksine daha içtenlikle, daha fazla çabaya onları sevk etmeli. Çünkü ahlaklı ve erdemli bir nesil için buna mecburuz.

Son yıllarda, il olarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı sağlıyor öğrencilerimiz. Bu, bir şeylerin iyi gittiğine işarettir. Bir şeylerin iyiye gittiğine dair, çok güzel öğretmen ve idarecilerle de karşılaştım.

Okulun birinde, bahçede oynayan öğrencilerin, seminerden çıkan öğretmenlerden birine bir koşuları vardı ki anlatamam. Yanağından öpüyorlar, sarılıyorlar, yetmiyor, illa öğretmene yanaklarını uzatıyorlardı. Ve o öğretmen de sıcacık duygularla öğrencileri öpüp ayrı ayrı sarılıyordu. Ne güzel sevgi, ne büyük özlemdi bu…

Neden diğer öğretmenlere değil de sadece o öğretmene böyle sevgi ve şefkat vardı...!

Duygulandıran bu şefkatli iletişim, sıradan değildi benim için.

İşte bu tür öğretmenlerin öğretileri çok daha etkili olacaktır...!

Bir başka okula gidiyoruz…

Daha okulun girişindeki görsellik, duvarlardaki büyük büyük resimler, pırıl pırıl koridorlar, tertemiz tuvaletler ve okulun kendi imkânları ile çıkardığı okul gazetesi. Gazetede okulun başarı durumu, en çok kitap okuyan öğrenciler, kazanılan ödüller, eğitici öğretiler ve şiirler. Bu güzellikler, idareci farkındandı...

Böyle idarecilerin eğitime katkısı da çok daha fazla olacaktır...!

Bu noktada bakanlık ve il milli eğitim müdürlerine önemli işler düşüyor.

Hangi öğretmen hangi görüşte, hangisi hangi sendikaya üye, kim hangi siyasiye yakın demeden, liyakatli, içten ve kaliteli idareci ve öğretmenler acilen ödüllendirilip sayıları arttırılmalı.

Sürekli bir denetim ve teşvik mekanizması da olmalı ki, devletin eğitim için ayırdığı kaynak ve de çabasına uygun olarak, okullarımızı daha düzenli, öğretmenlerimizi daha verimli, çocuklarımızı da daha erdemli görelim.

Özet olarak; devlet, eğitim camiası için üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.

Ahlaklı ve erdemli bir nesil görmek için, eğitim camiasının da gereğini yapmasını bekliyoruz...

Eğitimimizin yapısal devasa sorunları, sözleşmeli öğretmenlerin sıkıntıları, idareci seçimi, torpilli atamalar, haksız mülakatlar, müfredat ve gelir dengesizliği gibi ciddi sorunları yok saydığım düşünülmesin. Onlar ayrı yazıların konuları. Ancak bu olumsuzluklar, bahse konu özeleştirileri yapmamak için bahane olamaz.

Öğretmenlik mesleği, aynı zamanda bir Peygamber mesleği olup, annelikten sonra gelen en kutsal değerdir. Böyle bir değere aşk ve içtenlik katmamak olur mu?

Bazılarında bu aşkı göremiyoruz işte...!

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler…
Saygılarımla…
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.