TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:55:00 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
NERELİSİN?
09-12-2016 18:23
14476
0
YILMAZ EKİNCİ
Yazar : YILMAZ EKİNCİ
Email : yekinci07@hotmail.com
Toplam Makale : 29 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Son zamanlarda bir başkası ile ilişki kurmanın ve tanışmanın ilk sorusu, “Nerelisin ?”sorusudur.

Sanki bir bölgede, bir şehirde veya bir köyde doğmak, sizi ortak bir noktada buluşturan bir miheng taşıymış gibi…

Aslında günümüzde ”nerelisin ?” sorusunun altında ötekileştirmenin ve önyargılı oluşun etkisi yadsınamaz bir şekilde gizlidir. Son zamanlarda bu durum, kamuda  başını alıp gitmiş ve ne yazık ki bu yeni kabilecilik ruhu, dayanışma ilişkisine dönüşmüş durumundadır. Bunun sebebine inildiğinde yanlış şehirleşme ve modernizm  olgusu olduğu görülmektedir.

Günümüzde birey, ailesinden, akrabasından ve yaşadığı muhitten koparılmış bir durumdadır. Kapitalist ahlakla birlikte birey, bireyselleştikçe bencilleşmiş, bencilleştikçe kalabalıklar içinde yalnız kalmıştır.

Maddi olarak zenginleşirken, manevi olarak fakirleşip yalnızlaşmıştır. Bu da yabancılaşmayı tetiklemiştir. Bu durum insanlık için hayra alamet değildir. Devlet, yerel ve ulusal düzeyde  yeni dayanışma ilişkilerini geliştirmek zorundadır, aksi takdirde toplumun atomize (bölünüp-parçalanması) olması kaçınılmazdır.

Eski Arap kültüründe güçlü bir kabilecilik ve ırkçılık geçmişi vardı. Bu durum, İslam’ın ilk dönemlerinde de kendisine yol bulmaya çalışmış ve peygamber bunu açık ve net bir şekilde “Veda Hutbe”sinde yasaklamasına rağmen, bir gün bir Arap, Hz. Ali’nin yanına gelerek: “Ya Ali,  hangi millet daha iyidir ? “ sorusunu sorar. Soru soranın amacı, Hz. Ali’nin Arapların övülmesinin dillendirilmesidir. Hz. Ali’nin cevabı ise kısa ve nettir:

“Her milletin iyisi iyidir, kötüsü kötüdür.” der.

Hz. Ali, vahyin ve tevhidin değişmez buyruğunu dillendirir

Aynı yerde yaşarken sizi birbirine yakınlaştırmayan şey, farklı yerlere gittiğinizde sizleri bir araya getiriyorsa orada bir problem var demektir.

Kendi bölgenizde komşunuzla ve çevrenizle sorunlarınızı dayanışma içinde çözemiyor ve yabancı bir yerde bir dayanışma ilişkisi geliştiriyorsanız, bu sizin sağlıklı bir ilişki kurmadığınızın işaretidir. Türkiye’de bütün hemşehrilik ilişkileri sorunludur ve kendi içinde gizli bir kabilecilik ruhu barındırırlar.

Bilmemiz gereken bir şey vardır: Medeni insan başkalarıyla ilişki kuran, geliştiren kişidir.

Birisi size   “nerelisin?” sorusunu sormaya kalkıştığında:

Ben;

-“ bu dünyada bir muhacirim….”deyin !

 -“ yeryüzünü kendisine mesken edinen bir garip faniyim…” deyin !

 -“Hiçbir kimliğe ve hiçbir yere sığmayacak kadar büyük bir varlığım...”deyin !

Sorumluluk açısından da deyin ki:

Ben;

- “ne zulmedenlerdenim ne de mazlum olanlardanım”,

 -“bana ait olmayan verili kimliklerle kendimi (renk, dil, din, ırk, bölge, hemşehricilik, statü vb. gibi kimliklerle ) tanıtacak kadar henüz küçük bir varlık olamadım.” deyin !...

 Ama birisi mutlaka kimliğinizi  öğrenmek istiyorsa ;

Benim en belirgin kimliğim; insan olmam ve cinsiyet açısından ise erkek / kadın oluşumumdur.” deyin.

İnsan, nihayetinde kâinatta yaptıklarıyla ya ödüllenir veya cezaya çekilir.

 Allah; “biz her insanın çabasını kendi kaderine bağlı kıldık” dememiş; tam aksine: “Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık. (İsra:13) “ demiş.

 O halde haydi!

 Fert olarak ve devlet olarak, vakit; bir silkinme vaktidir

 ve millet olarak bir şeyleri değiştirme vaktidir!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.