TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:49:11 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
NERELİSİN?
09-12-2016 18:23
14268
0
YILMAZ EKİNCİ
Yazar : YILMAZ EKİNCİ
Email : yekinci07@hotmail.com
Toplam Makale : 29 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Son zamanlarda bir başkası ile ilişki kurmanın ve tanışmanın ilk sorusu, “Nerelisin ?”sorusudur.

Sanki bir bölgede, bir şehirde veya bir köyde doğmak, sizi ortak bir noktada buluşturan bir miheng taşıymış gibi…

Aslında günümüzde ”nerelisin ?” sorusunun altında ötekileştirmenin ve önyargılı oluşun etkisi yadsınamaz bir şekilde gizlidir. Son zamanlarda bu durum, kamuda  başını alıp gitmiş ve ne yazık ki bu yeni kabilecilik ruhu, dayanışma ilişkisine dönüşmüş durumundadır. Bunun sebebine inildiğinde yanlış şehirleşme ve modernizm  olgusu olduğu görülmektedir.

Günümüzde birey, ailesinden, akrabasından ve yaşadığı muhitten koparılmış bir durumdadır. Kapitalist ahlakla birlikte birey, bireyselleştikçe bencilleşmiş, bencilleştikçe kalabalıklar içinde yalnız kalmıştır.

Maddi olarak zenginleşirken, manevi olarak fakirleşip yalnızlaşmıştır. Bu da yabancılaşmayı tetiklemiştir. Bu durum insanlık için hayra alamet değildir. Devlet, yerel ve ulusal düzeyde  yeni dayanışma ilişkilerini geliştirmek zorundadır, aksi takdirde toplumun atomize (bölünüp-parçalanması) olması kaçınılmazdır.

Eski Arap kültüründe güçlü bir kabilecilik ve ırkçılık geçmişi vardı. Bu durum, İslam’ın ilk dönemlerinde de kendisine yol bulmaya çalışmış ve peygamber bunu açık ve net bir şekilde “Veda Hutbe”sinde yasaklamasına rağmen, bir gün bir Arap, Hz. Ali’nin yanına gelerek: “Ya Ali,  hangi millet daha iyidir ? “ sorusunu sorar. Soru soranın amacı, Hz. Ali’nin Arapların övülmesinin dillendirilmesidir. Hz. Ali’nin cevabı ise kısa ve nettir:

“Her milletin iyisi iyidir, kötüsü kötüdür.” der.

Hz. Ali, vahyin ve tevhidin değişmez buyruğunu dillendirir

Aynı yerde yaşarken sizi birbirine yakınlaştırmayan şey, farklı yerlere gittiğinizde sizleri bir araya getiriyorsa orada bir problem var demektir.

Kendi bölgenizde komşunuzla ve çevrenizle sorunlarınızı dayanışma içinde çözemiyor ve yabancı bir yerde bir dayanışma ilişkisi geliştiriyorsanız, bu sizin sağlıklı bir ilişki kurmadığınızın işaretidir. Türkiye’de bütün hemşehrilik ilişkileri sorunludur ve kendi içinde gizli bir kabilecilik ruhu barındırırlar.

Bilmemiz gereken bir şey vardır: Medeni insan başkalarıyla ilişki kuran, geliştiren kişidir.

Birisi size   “nerelisin?” sorusunu sormaya kalkıştığında:

Ben;

-“ bu dünyada bir muhacirim….”deyin !

 -“ yeryüzünü kendisine mesken edinen bir garip faniyim…” deyin !

 -“Hiçbir kimliğe ve hiçbir yere sığmayacak kadar büyük bir varlığım...”deyin !

Sorumluluk açısından da deyin ki:

Ben;

- “ne zulmedenlerdenim ne de mazlum olanlardanım”,

 -“bana ait olmayan verili kimliklerle kendimi (renk, dil, din, ırk, bölge, hemşehricilik, statü vb. gibi kimliklerle ) tanıtacak kadar henüz küçük bir varlık olamadım.” deyin !...

 Ama birisi mutlaka kimliğinizi  öğrenmek istiyorsa ;

Benim en belirgin kimliğim; insan olmam ve cinsiyet açısından ise erkek / kadın oluşumumdur.” deyin.

İnsan, nihayetinde kâinatta yaptıklarıyla ya ödüllenir veya cezaya çekilir.

 Allah; “biz her insanın çabasını kendi kaderine bağlı kıldık” dememiş; tam aksine: “Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık. (İsra:13) “ demiş.

 O halde haydi!

 Fert olarak ve devlet olarak, vakit; bir silkinme vaktidir

 ve millet olarak bir şeyleri değiştirme vaktidir!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.