TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:47:11 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
Milletin Zaferi ve Yeniden Diriliş
21-07-2016 16:32
1613
0
SAVAŞ SEKİN
Yazar : SAVAŞ SEKİN
Email : savassekin@gmail.com
Toplam Makale : 25 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Ülke tarihimizde kara bir leke ve büyük yıkım getiren askeri darbe kavramının, hiçbirimizin ummadığı ve artık gerçekleşmesine ihtimal dahi vermediği böylesi bir dönemde sarsıcı bir şekilde gündeme gelmesi tarihi ve bir o kadar da acı ve endişe verici bir durum oldu.

 Tarihin asla unutmayacağı, sebep olan piyonların ve hainlerin her daim nefretle ve ibretle anılacağı bu cüretkâr kalkışmaya dair çokça şeyler yazıldı ve yazılmaya devam edecek. Zaten milletimiz de meseleyi ve arka planını gayet iyi biliyor. Bu cüretkârların, bu aklını kaçırmışların tasmasındaki ipleri tuttuğumuzda o iplerin bizi hangi ellere götürdüğü, o ellerin yanında bu hainlerin önüne atılmak üzere hangi kemiklerin olduğu milletimizce gayet iyi biliniyor. Bu sebeple meselenin başka bir yönüne değinmek istiyorum.

 Kanaatimce bu elim hadisede millet olarak bizim açımızdan üç önemli nokta var.

 İlk olarak;

 Son yıllarda, refahın, zenginliğin, yaşam standartlarının yukarıya doğru tırmanmasının da etkisi ile kimyamızda değişiklikler meydana geldi. Rahata erdikçe rahatlığın esiri olur hale geldik. Rahatlığı ufkumuzun daha da genişlemesi, davamızın daha da ileri noktalara taşınmasına hizmet aracı olarak kullanmak yerine, onu nefsimize hizmet aracı haline getirdik.

 Düşünen, tefekkür eden, olgunlaşan ve geldiği noktanın üstüne yeni bir şeyler katarak gelişen bir çizgiye sahip olmamız gerekirken, akli melaikelerinde zaaflar oluşan, tüketen, israf eden, duyarsızlaşan ve bencilleşen bir kimliğe büründük.

 Öyle ki; bu toplumda önemli bir kesim, yanı başında kendisine sığınan mültecileri aşağılamaktan, hor görmekten, hakaret etmekten hiç de geri durmadı.

 Sahip olduklarımızı Allah’tan değil, kendimizden bilmeye başladık.

 Bu ruh hali, İslam’ın adeta son sığınağı, son cephesi durumunda olan ve asırlarca emaneti omuzlarında taşımış bu millete yakışmayan bir haldir. Hele ki; düşmanın en sinsi, en iki yüzlü, en yoğun ve en güçlü şekilde taarruzda olduğu böyle bir zamanda, böyle bir ruh hali asla kabul edilebilecek bir şey değildir.

 İkinci olarak;

 Bu milletin sarsıcı bir şekilde kendisine gelmesi, içinde bulunduğu sefahat uykusundan uyanması, üzerindeki ölü toprağını silkelemesi gerekiyordu. Allah, bizi uykumuzdan uyandırmak için başımıza bu darbecileri musallat etti ve bizi onların eli ile uyardı. Ya bu uyarıyı doğru okuyup kendimize gelecek, ya da onu da yanlış okuyup karanlıklara gömülecektik.

 Üçüncü olarak;

 Darbe teşebbüsünün ilk saatlerinde milletimiz durumun ehemmiyetini hemen kavradı, meselenin nerelere gideceğini anladı, içinde bulunduğu rahatlığın kıymetini, sahip olduğu tarihi sorumluluğu, içindeki kahramanlığı ve feraseti yeniden fark edip topyekûn meydanlara dökülerek tarihin unutamayacağı bir direniş destana imzasını attı.

 Ayrıca direnişin toplumun en ince kılcallarına kadar inmesi ve neredeyse her kesim tarafından sahiplenilmesi oldukça manidardır. Birbiriyle siyasi olarak ayrı düşen, gündelik hayatta birbirinden nefret eden insanların meydanlarda aynı safta yer alması, aynı sloganları atması, aynı amacı edinmesi, içimizdeki anlamsız kutuplaşmaları da en aza indirgeyeceğine ve unuttuğumuz birçok değeri yeniden hatırlayarak hayatımıza tatbikine katkı sağlayacağını düşünüyorum. 

 Ayrıca darbe direnişi birbirimize düşmanlık etmekten, düşmanın esasında kim olduğunu anlamamız için büyük bir psikolojik zemin doğurdu.

 Kısacası darbe kalkışması bize hem kendimizi hatırlattı, hem de gerçek düşmanımızı…  O yüzden bu durumu da bir fırsata çevirmeyi de bilmek durumundayız.

 Bu elim hadiseye dair asla unutmamız gereken şeyler de var.

 Millet sokaklarda destansı bir şekilde direnirken, darbe kalkışmasının başarılı olması için ellerine ovuşturan haçlıları asla unutamayız.

 Kalkışmanın ilk saatlerinde durum çok vahim görünüyorken, saklandıkları mağaralarından kafalarını dışarı çıkarıp sosyal medyada sinsice imalı mesajlar verip, ilerleyen saatlerde kalkışmanın başarılı olmayacağını sezince bu sefer duruma göre pozisyon alıp, sanki hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi kibar üsluplarla demokrasi yanlısı görünüp darbe istemediklerini beyan eden riyakârları asla unutamayız.

 Böylesi bir kalkışmanın bir tiyatrodan ibaret olduğunu iddia edecek kadar zavallılaşan ve hainleşen sosyal medya darbecilerini asla unutamayız.

 Netice olarak milletin fedakârca ve destansı direnişi adeta uyuyan bir devi uyandırmaya vesile olmuştur.

 Nasıl ki; bu darbe kalkışması sadece bu millete karşı değil, tüm Müslümanlara karşı yapılan bir kalkışma ise, aynı şekilde milletin bu tarihi zaferi de tüm Müslümanların zaferdir.

Zaferin asıl sahibine sonsuz şükürler olsun…

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.