TARİH : 23 Ekim 2017 Pazartesi 01:11:31 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ÖLDÜRÜLEN PKK’LI SAYISI 4’E YÜKSELDİ : Bingöl’de terör örgütü PKK’ya yönelik devam eden operasyonlarda öldürülen terörist sayısı 4’e yükseldi. “POTANSİYELİ KULLANMAYA KARARLIYIZ” : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bingöl, bir taraftan kış turizmine uygun, bir taraftan termal kaynakları olan bir ilimiz. Dolayısıyla bu potansiyelimizi, Bingöl’ün kalkınması yönünde ve özellikle gençlerimize istihdam sağlamak için kullanmaya kararlıyız” dedi. AK PARTİ’DE KRİTİK VİRAJ : AK Parti’nin 6’ıncı Olağan Kongresi’nde Solhan, Genç ve Merkez ilçe başkanları bu hafta sonu resmen belirlenecek. Hafta başından itibaren de AK Parti’nin 2019 sürecini derinden etkileyecek olan il başkanlığı sürecine start verilecek. İKİ MAHALLEYE SAĞLIK OCAĞI VE OKUL : ‘Halk Toplantıları’ kapsamında İnalı Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, İnalı ve Kültür Mahallelerine sağlık ocağı ve okul yapılacağını söyledi. GENǒTE GÜVENLİK TOPLANTISI : Genç İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural Başkanlığında ilçedeki siyasi parti temsilcileriyle güvenlik toplantısı düzenledi. AKAY:“ PLAKAYI VERİN CEZAYI YAZALIM” : Engellilerin şehir içi halk otobüslerine alınmadığı şikâyetini yanıtlayan İl Emniyet Müdürü Metin Akay; “Eğer öyle bir durum ile karşılaşırsanız, plakayı bize bildirin cezayı yazalım” dedi. TERÖR PROPAGANDASINA GÖZALTI : Bingöl’ün de dahil olduğu 8 ilde, terör propagandası yapanlara gözaltı operasyonu başladı. İKİNCİ KAFİLE UĞURLANDI : Bingöl Valiliği, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Karabük’e ikinci öğrenci kafilesi uğurlandı. “İMAM HATİPLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR” : İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; “İmam Hatip Okulları bizim için çok önemlidir. Tüm okulların olduğu gibi İmam Hatip okullarının sorunları da benim sorunlarımdır” dedi. “8 KİŞİNİN GELİRİ, 4 MİLYAR İNSANIN GELİRİNDEN FAZLA” : Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi; “Dünyadaki en zengin sekiz kişinin geliri, dünya nüfusunun 3.6 milyarlık kısmının gelirine eşdeğerdir” dedi.
LAZIM OLAN BAŞKANLIK MI? DEVLET Mİ?
21-10-2016 19:42
1618
0
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 73 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Terör olaylarının dört bir yandan çevrelediği Türkiye`mizin bugünlerdeki bir diğer gündemi de hiç şüphesiz, “Başkanlık” sistemi…

Toplumsal yaklaşımları irdeleyince, önümüze birçok soru çıkıyor!

Önce soruları aktarayım, sonrasında da iki çift laf söyleriz elbet!

Soruyorum vatandaşa;

Başkanlık sistemi nedir?

İçeriği nasıldır?

Başkanlık Sistemi’nin getirileri neler olacak?

Mevcut sisteme kıyasla ne tür avantajları olur sizce?

Bu sorulara bırakın vatandaşı, bürokrat, siyasetçi, hatta biz gazeteciler bile doğru bilgiye dayalı bir yanıt veremiyoruz!

Çünkü şuandaki mevcut tartışmalar “Başkanlık” sisteminin içeriği yâda getiri-götürüsünden ziyade, Sayın Cumhurbaşkanının “Başkan” olup olmaması algısıyla yürütülüyor!

Geçen gün sosyal medyada bir siyasetçinin şu sözü dikkatimi geçti, “… ilçesinde vatandaşlarımızla Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemini konuştuk”

Merak ettim doğrusu… İçeriğinden bihaber olduğumuz “Başkanlık” sistemiyle ilgili ne anlatmış olabilir? Yanıt bulamayınca şu yorumu yapabildim “Başkanlık sistemini değil, Reis’in Başkan olması gerektiğini anlattım deseydiniz daha doğru bir cümle kurulmuş olurdu” diyebildim!

Öncelikli temennimiz, güçlü, ayakları yere basan, eşitlik ve özgürlükçü bir Anayasamızın olmasıdır. Siyasi partiler bu konuda bir türlü anlaşamıyor! Bunun da sebebi de merak konusu!

Din, dil, mezhep ayrımı olmaksızın, eşitlik ve özgürlük ilkesi ekseninde, “insan” odaklı bir Anayasa yapmak neden bu kadar zor?

Çıkmazın sebebini, ancak “Herkes bizim Anayasamız olsun dayatmasında bulunuyor” diye açıklayabiliyorum! Aksi taktirde, “insan” odaklı bir Anayasa neden yapılamasın ki? Yapamıyorsak, “İnsan” tanımımızda, “insanlığa bakışımızda” sıkıntı var demektir!

Bunun başarılamadığı bir ortamda, ‘Başkanlık Sistemi’nden ne gibi bir umudumuz olabilir ki?

Mesele sadece Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başkan” olmasıysa, toplumun önemli bir kısmı bunu kabul edecektir. Bu, “Başkanlık Sisteminin çok büyük faydaları var” denilerek değil, “R.T. Erdoğan’a olan inanç ve bağlılıktan dolayı” yapılacaktır.

İçeriği hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmadığım “Başkanlık Sistemi” hakkında doğru yada yanlış deme lüksüne sahip değilim!

Fakat ben, konuya daha farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum!

Dünyanın süper güçlerine, Başkanlık veya Kraliyet sistemlerinin var olduğu ülkelere baktığımızda, tartıştığımız “Başkanlık” sisteminin ötesinde, aslında üzerinde durmamız gerekenin daha farklı ve önemli bir konu olduğunu görmekteyiz.

“Devlet Yapısı!”

Türkiye’nin asıl sorunu ‘güç bir devlet yapısı’nın olmayışıdır.

Batılı ülkelerde “Başkan” kim olursa olsun, kanunlar bellidir ve değişmez! Devletin başı da, sıradan bir vatandaş da aynı haklara sahiptir ve kanunlar önünde eşittir!

Bize lazım olan da budur!

Bugün R.T. Erdoğan’ın Başkan olmasını istiyoruz!

Peki ya sonrası?

Varsayalım ki, Sayın Erdoğan iki dönem başkanlık yaptı. Sonrasında ne olacak? Ülkenin başına kim geçecek ve bizi neler bekleyecek?

Bu yüzde önce devlet yapısının sağlam bir temel üzerine kurulması lazım!

Yaşadığımız “darbe” sorunlarının temelinde de, askerin veya bazı kritik bürokrasi kesiminin kendini “devlet” sanması, buna karşı tüm gücü elinde tutmak isteyen “siyasi iktidarın” da “devlet benim” deyişi yok mu?

Bunları bertaraf etmek için “Güçlü Devlet Yapısı”na ihtiyacımız var.

Hukuk sistemimiz çökmüş! Düşünsenize, hukuk dayanağımız “cemaat” adıyla öne çıkan yapılanmaya teslim edilmiş. Yıllardır diledikleri gibi at koşturmuşlar bu alanda! Sadece hukuk değil, birçok kurum bu yapı tarafından ele geçirilmiş!

Daha önce de söylediğim üzere, öyle bir devlet yapımız olmalı ki, siyasi iktidar kim olursa olsun, devletin işleyişi sarsılmadan işlemeli! Siyasi iktidar sadece hizmet ve yenilik üretmeli! Yargı, Anayasal düzen eşit ve özgürlük ilkesine bağlı olarak devam etmeli!

Bunu başaramadığımız taktirde, Cumhuriyet tarihimiz boyunca alışılagelen siyasi iktidarın “devlet benim” algısı da devam eder, yargı da, diğer kamusal hizmetler de her siyasi iktidar değişikliğinde değişkenlik gösterir!

Sonuç olarak;

Başkanlık Sistemi tartışmaları daha çok sus götürecek! Faydalı mı, yoksa zararlı mı? Bunu içeriğini öğrendikten sonra karar vereceğiz! Birey olarak, Sayın Erdoğan’ın Başkanlığı’na garanti gözüyle bakıyorum. Ama sonrası için bir fikir beyan edemiyorum! Hatta, “mevcut tablo” nedeniyle bir dizi tereddütlerim dahi var!

Ve yine tekrar ediyorum! Bize “Başkanlık Sistemi”nden ziyade, güçlü bir devlet yapısı lazım!

Çünkü bunu sağlayamazsak, yarın Recep Tayyip Erdoğan gider, yerine bir terör örgütü de gelebilir!

Yıllarca ABD’nin, İngiltere’nin, İsrail’in vs. devletlerin eliyle kontrol edilen hükümetler yüzünden bir arpa boyu yol alamadık! Sebep? Çünkü siyasi iktidar devletin tüm işleyişine müdahale edebiliyor! Hukuku da kendine göre dizayn edebiliyor, Anayasal düzeni de…!

Ama devlet yapımız güçlü ve sistem oturmuş olursa, kim gelirse gelsin belirli bir dairede yetkilerini kullanabilir!’ Ama devlet işleyişi tamtakır devam eder!

Bu yüzden de diyorum ki, “bize güçlü Devlet Yapısı” lazım!

Başkanlık mı?

Zamanı gelince o da olur! Biz, önceliğimize odaklanalım!

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.