TARİH : 28 Haziran 2017 Çarşamba 11:06:03 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
YAŞLI ADAM GÖZLERİNİ KAYBETTİ! : Bingöl’de madde bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişinin saldırısına uğrayan yaşlı adam gözlerini kaybetti. YILMAZ: “BÜTÜN ÖRGÜTLER AYNI AKLIN ÜRÜNܔ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bütün terör örgütlerinin aynı aklın ürünü olduğunu belirterek, “Bunlar farklı isimler altında geliyor olsalar da hepsi aynı kaynaktan besleniyorlar” dedi. ENGELLİ KIZ ÇİFTE BAYRAM YAŞADI : Bingöl`de tekerlekli sandalyesi çalınan doğuştan engelli 12 yaşındaki Ezgi, hediye edilen tekerlekli sandalye ile çifte bayram yaşadı. YAZ KUR’AN KURSLARINA YOĞUN İLGİ : Bingöl’ün Genç ilçesindeki camilerde düzenlenen yaz Kur’an kursları, çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. EN ACI BAYRAMLAŞMA : Geçtiğimiz yıl Suriye’de şehit düşen Astsubay Muhammed Koşan’ın kabrini ziyaret eden acılı anne, oğlunun mezarı başında oturarak dakikalarca gözyaşı döküp dua etti. İLK BAYRAM ZİYARETİ MEHMETÇİĞE : Bingöl’ün Yedisu ilçesinde 40 yıldır bozulmayan gelenek: Ailelerinden önce Mehmetçiği ziyaret ediyorlar. BİNGÖL’DE TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’ün Genç ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Yaralılar, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. EYLEM EMRİNİ VEREN PKK’LI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 3 askerin şehit olduğu, 6 askerin yaralandığı saldırının talimatını veren PKK’lı terörist, Tunceli’de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi. SICAKLIKLAR 40 DERECEYİ BULACAK : Meteoroloji verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkacak. “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ” : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çocuklara ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
KAİNATTA HİÇBİR ŞEY KENDİSİ İÇİN YAŞAMAZ
08-03-2017 18:32
926
1
YILMAZ EKİNCİ
Yazar : YILMAZ EKİNCİ
Email : yekinci07@hotmail.com
Toplam Makale : 28 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Siyaset, en önemli insan ihtiyaçlarını giderme mekanizmalarından birisidir. Eskilerin değişiyle, bir nevi  “hacet” kapısıdır. Yani, ihtiyaçları karşılama ve giderme kapısı oluşu, onu “bab-ı ali” kılmaktadır.

Siyaset, “alma” sanatı değil, “ verme” sanatıdır.

Toplumu yönetmeye kalkışan insanların belli bazı özelliklere sahip oluşları, ahaliyi rafine kıldığı gibi adaletin ve refahın tez tecelli etmesine de sebebiyet verir. 

Kendi hayatlarında özgül bir ağırlığa sahip olmayanların - başkalarının gölgelerinde varlık bulanların- topluma ışık olamayacakları ortadadır. Hep almayı düşünen, fakat vermeyi bir türlü içselleştirmeyen bir siyasetçi/ yönetici başkalarına ışık olamaz.

Işığı kendisinde olmayan ve yıldızı düşük profilli yöneticilerle bir yere varılmayacağı ortadadır. “Almayı değil vermeyi bilen” siyasetçilerle yol alan bir toplum ilerler. Almayı değil vermeyi baştacı eden bir hareket, ancak değişimin sözcüsü olabilir.

Kendi gölgesinden korkan bir insan, kendisinden üstün meziyetlere sahip olan insanlara sahip çıkamaz.

İyi bir yönetici liyakatli ve ehliyetli insanları bulup onları bir yerlere getirmekle hem kendi başarısını hem de iktidarının idamesini sağlamış olur.  Toplumların yükseliş ve çöküş tarihlerine bakıldığında; adaleti, özgürlüğü, eşitliği, gelişmeyi ilke edinen ve ehliyet sahibi yöneticilerin başında bulundukları toplumların diğer toplumlara galebe çaldıklarını görüyoruz.

Bir topluluk, adaletten ve ehliyetten kaçındığın an,  o toplumun  çürümeye maruz kalacağını  tarih bize gösteriyor. Toplumun nesneleşmesi, adalet ve vicdan duygusunun yitimidir.

Nesneleşen hiçbir hareket kalıcı olamaz ve özne olarak tarihin kalbinde yer alamaz.

Siyasetçi, toplumla istişareye önem vermeli, ehliyet ve liyakat sahiplerini bulup toplumun hizmetine kazandırmalı ve ekonomik kaynakların adil bir şekilde maliyet ve yarar açısından toplumun istifadesine sunmaya çalışmalıdır. Bu, onun görevidir ve varlık sebebidir. İnsanlara bir şeyler vermek için öncü ve lider olunmalıdır.

Adam, “ bizden oy istiyor, ama bizden bir şey talep etmeyin!”  diyor .

Bu eski Türkiye’nin siyasetçi yönetim tarzı idi.

Bu siyasetin doğasına aykırıdır.

Sen;

- Ödeneklerin paylaştırılmasından ve iyi kullanılmasından,

 -İhalelerin kime verildiğinden nasıl kullanıldığından,

- Kamusal hizmetlerin yerine getirilmesinde kimlere görev verildiğinden,

- Kimlerin yönetim mekanizmasına getirildiğinden/getirilmesinden

Sorumlusun!

Milletten oy isteyeceksin, fakat  “bana taleplerle gelmeyin!” deme hakkına sahip değilsin.  Bu eşyanın kuralına aykırıdır.

Adam, vatandaşın adaletle ilgili talebini kaale almıyor, ehliyet ve liyakatla ilgili atamada rol üstlenmiyor, iktisadi kaynakların dağılımı ile ilgili mevcut yapıyı eski aktörlerle götürmeye çalışıyor ve insanlar, bir şeyleri talep ettiklerinde olumsuzlaştırarak cevap veriyor. O zaman sormak gerekiyor: Siyaset etmenin amacı nedir?

Gelin, bu hikayeyi birlikte değiştirelim, yeni bir sistem kuralım. Yasamayı yürütmeden ayıralım ve  yasamadan sorumlu ve  ehil   insanlardan  oluşan  bir meclisi oluşturalım. Öznesi belli olan yeni sisteme “ evet” diyelim.

Böylece “siyasette özgül bir ağırlığa sahip insan var mıdır?”  sorusunun cevabı da yanıtlanmış olur.

Hafızamızı biraz buna yoralım. Almadan vermeye hazır “parmaklarını kaldırın” denildiğinde kimleri  somut olarak meydanlarda görebiliriz.  Ülkeyi yönetenlerin, “almadan vermeye hazır” bu adamları bulup siyasete kazandırmaları gerekir diye düşünüyorum. Ne yazık ki, bugün bu ülkede herkes sırtını Reis’e dayamış ve siyasetten beslenmeli bir şekilde  varlığını devam ettirmekle meşgul….

Bunu değiştirmenin yolu  bellidir.

Öncelikle;

- Siyasi partiler ve seçim yasasının değiştirilmesi. İl örgütleri ve teşkilatlarının sadece seçim dönemlerinde  kurulması ve seçim bittikten sonra lağvedilmesi,

- İkili bir meclis sisteminin getirilmesi. Türkiye’de vekillik süresi çok uzundur. Denetleme mekanizması ve vekillikten düşürme nerede ise imkansızdır. Adam, benim sevdiğim liderin gölgesine sığınarak benden oy alıyor ve böylece “tercihte bulunma hakkımı” ortadan kalkıyor. Dar bölge ve tercihli oy hakkı en adaletli ve en doğru yöntem olduğunu düşünüyorum. Milletvekili seçimini iki yılda bir bölge düzeyinde ve ulusal düzeyde  yapılmasının sağlanması,

-İktisadi kaynakların dağılımı, adalet ve rasyonalite normlarına göre belirlenmesi. Hazineden beslenmeli sistemin acilen reforme edilmesi ve lağvedilmesi,

-Ehliyet ve liyakatin yönetimin her alanında temel ilke edinilmesi. Ehliyet ve liyakati temel ilke edindiğimizde, bakalım, çevremizde “bizi yönetmeye “bu kadar teşne insan kalır mı?..

Sonuç olarak; Almadan  verebilen  asil ruhlara ihtiyacımız vardır.

“Kainatta hiç birşey kendisi için yaşamaz.

Nehirler kendi suyunu içemez.

Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez.

Güneş kendisi için ısıtmaz.

Ay kendisi için parlamaz.

Çiçekler kendileri  için kokmaz.

Rüzgar kendisi için esmez”.

 

Sadece, kainatın bu temel yasasını çalıştırdığımızda, dünyanın daha güzelleştiğine dair inançlarımızın  pekiştiğini, gürbüzleştiğini görebiliriz.

Gelin,  bu düzeni değiştirelim!

“Benim hakkım, ötekinin hakkının sonucudur!”  cesaretini gösterelim .

Bütün kimlik siyasetlerini ( etnik, ideolojik, dini vb. ) bırakalım.

Kendi kaderimize sahip çıkalım. 

Bizler, kaderimizi değiştirmediğimiz müddetçe başkalarının gelip bizim kaderimizi değiştirmeyecekleri ortadadır.

 Not: Cazibe merkezleri yatırımları kapsamında Bingöl’e SÜTAŞ fırmasının getirilmesinde Sn. Cevdet Yılmaz’ın ve özellikle  Sn. Yusuf Çoşkun’un olağanüstü gayreti sayesinde gerçekleştiğini burada sayın okuyucularıma zikretmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde, ilimizdeki yatırımlar konusunda bu konuyu detaylı bir şekilde gündeme getirmeyi düşünüyorum. Saygılarımla.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.