TARİH : 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:56:59 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ : Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanının şüpheli paketi kontrollü olarak patlatmaya hazırlandığı sırada paketin sahibi telaşla bölgeye gelerek kutuyu polisten teslim aldı. HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME! : Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 yaşındaki Seda öğretmen, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Seda öğretmen, evinde olduğu gibi okulda da odun kırıp sobasını yaktıktan sonra ders başı yapıyor. ŞEHRE GÖRE YATIRIM! : AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleşecek “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” proje toplantısında; “En önemlisi hangi şehir hangi sektörle ön plana çıkıyorsa, o sektöre yönelik yatırımların arttırılmasıyla şehirlerin gelişmişlik düzeyini arttırmayı ve işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi. SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI! : Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli yakalandı. ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI : Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı. “KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN” : AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler tüm kadınlarımızı incitmiştir. Bir siyasetçi, eş ve baba olarak kendisini, sorumluluklarını hatırlamaya ve kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.” ŞEHİT EBEDİYETE UĞURLANDI! : Askeri konvoya eşlik eden zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut, memleketi Elazığ’da son yolculuğuna uğurlandı. “KLASİK ZAZA EDEBİYATI” PANELİ DÜZENLENDİ : Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Klasik Zaza Edebiyatı” konulu panel düzenlendi. ZİRAİ DON UYARISI! : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl genelinde yaşanabilecek hafif zirai don için vatandaşları uyardı. ARACI OLANLAR BEDAVAYA GETİREBİLİR! : Kasko poliçesi alırken, kasko yaptırırken küçük detaylara dikkat ederek olası bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden binlerce lira çıkmasına engel olabilirsiniz.
KADAYIF YETMEZ, BALI DA VERELİM!
06-11-2017 19:06
1317
1
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 74 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

İki ayrı insanın yakın etkileşiminin sonucunda ortaya çıkan sonuçlar, genellikle “Ya huyundan, ya suyundan” atasözüyle tanımlanır!

Bu durum, yakın iller arasında da geçerli sayılır! Bu benzerlikler daha çok dil, yaşam biçimi, sosyal ve kültürel alanlarda daha belirginlik göstermektedir.

Muş ile Bitlis’in, Erzurum ila Bayburt’un, Elâzığ ila Tunceli’nin, Hakkâri ila Siirt’in, İzmir ila Aydın’ın ve nihayetinde Bingöl ila Diyarbakır’ın folklorik etkileşimi ve bütünleşimi gibi…

Bir diğer uzmanlık alanım olan Halkoyunlarından yol çıkacak olursam, Bingöl ile Diyarbakır arasındaki birkaç oyun ve biraz da tavır farklılığı haricinde oyunlar tümüyle aynı!

İki il arasındaki “oyunlar bize aittir” tartışması uzun yıllardır devam etmektedir. Lakin, Diyarbakır’ın bu işe fazla ilgisi ve lobisi onları bir adım daha ileri taşımıştır! Son yıllarda başa baş giden bir rekabet olsa bile…

Hatırlatmakta fayda görüyorum ki, Bingöl’de ilk kez açılan Göl Tv adlı televizyon kanalında değerli büyüğüm Ali Berdibek ve birkaç ağabeyimizin halkoyunları üzerine Diyarbakır’dan birileriyle yaptığı “oyunlar bizimdir” tartışmasında Bingöl’ün ağır bastığını somut soneleriyle ortaya koymuştular. Tabi tartıştıkları kişiler de yine Diyarbakırlılaşan Bingöllülerdi.

Ortak ve üzerinde tartışılan noktalar sadece halkoyunlarıyla sınırlı değil elbette!

Son günlerde “kadayıf” üzerine başlayan tartışmalarda ne acıdır ki, Bingöl olarak kaybeden taraf olduk! Coğrafi işaretler noktasında Bingöl’ün “bal” haricinde “kadayıf” ile öne çıkması elbette önemliydi ancak duyarsızlıklarımız ve “müracaat ettik” demekle yetinmemiz, bir kaybedişin sebebi olarak ifade edilebilir!

Ve gelelim en acı olan noktaya!

Folklorik etkileşimin ana sebebine bakıldığında, halkoyunlarımızın Diyarbakır’a ait olduğunu söyleyenlerin hemen hemen hepsinin Bingöllü oluşu!

Tıpkı, ‘kadayıfın’ Diyarbakır’a ait olduğunu savunan Bingöllüler gibi…

Yıllar önce Bingöl merkez Yamaç ve civar bölgeden çeşitli sebeplerle Diyarbakır’a göç eden aileler, zamanla Diyarbakırlı olma eğilimi göstermişlerdir! Ve Bingöl nüfusunun yarısı oranında Bingöllü, şu anda Diyarbakır’da ikamet etmektedir.

Ne hikmetse, Diyarbakır’da uzun yıllar yaşayan bu aileler, zamanla Diyarbakırlı olup kaldılar!

Konuşma tarzları değişti, kendi öz kültürlerini yaşadıkları topraklara sirayet ettirirken aşırı benimseyişin sonunda kendi öz benliklerini inkara kalkıştılar!

Kadayıfı ilk yapanın Ermeni asıllı olduğu, Bingöllülerin kadayıf yapımını ondan öğrendikten sonra bu sanatı yaygınlaştırdığı ve Türkiye’nin hemen her ilindeki “Öz Diyarbakır Burma Kadayıfı” adıyla işyeri açanların da neredeyse tamamının Bingöllü olduğu sağır sultan tarafından da bilemektedir.

“Kadayıf tescilinin” Diyarbakır tarafından yapılması ve Bingöl’ün bu yarıştan elenmesi üzerine bir sevinç yaşanıyor Diyarbakır’da. Dün bir haber ajansına yansıyan haberi okurken şaşırmış, açıkçası biraz da gerilmiştim!

Tezat olan şu ki, bu sevincini gazetecilerle paylaşıp Diyarbakır’ın hakkı olduğunu ifade eden “Altunhan” soyadındaki kişinin de aslında bir Bingöllü oluşu…

Bingöl folklorunu Diyarbakır’a taşıyan ve orada geliştiren Börü, Altunboğa, Altunhan, Altunbay, İnal vs. soyadını taşıyan Bingöllülerdir!

Yine ‘kadayıf’ denildiğinde ilk akla gelen ve ülkenin dört bir yanına açılan Hacı Levent, Sıdkı Usta, Saim Usta, Levent Usta, Sadık Künefe, Şark Kadayıfçısı, Diyar Burma isimler Bingöl’ün Yamaç, Lotan (Gülpınar) ve Kılçadır köylerinden kişilerdir.

Üreten Bingöllü, markalaştıran Bingöllü…

Ama marka ismi “Öz Diyarbakır Burma Kadayıfı”

Tescil de Diyarbakır adına yapılıyor!

Kahrolmamak elde değil!

Merak ediyorum… Neden bu işi yapan Bingöllüler bir araya gelip tüm Türkiye’deki işyeri isimlerini “Öz Bingöl Burma Kadayıfı” olarak değiştirmediler?

Ticari ne gibi kayıp olabilirdi ki?

Bunu basın yoluyla tüm Türkiye’ye anlatmak ve kabul ettirmek zor olmasa gerek…

Hepsi bir yana, bu insanların gerek folklorumuzun gerekse kadayıfın “Bingöl’ün değil, Diyarbakır’ındır” demesine de anlam yükleyemiyorum! Üstelik, hararetli bir tutumla…

Hele ki, coğrafi tescilin yapıldığı gün Bingöllü kadayıfçıların yüzlerce tepsi kadayıfla Diyarbakır Ulu Camii önünde bedava kadayıf dağıtarak kutlama yapma hazırlıklarını da anlatmıyorum!

Kendini Diyarbakırlı kabul eden ve Diyarbakır için sevinen Bingöllülerin varlığı bu kadar yoğunken, kadayıfın bizim olmamasının bir önemli kalmamıştır!

Bu kafayla gidilirse, yakında “Pervari Balı” da coğrafi işaret noktasında öne çıkar ve Bingöl baldan da olur…

Bekleyip göreceğiz!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.