TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:49:40 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
İYİLİK VE KÖTÜLÜK ARASINDA HAL-İ PÜR MELALİMİZ
03-10-2016 13:27
1590
0
YILMAZ EKİNCİ
Yazar : YILMAZ EKİNCİ
Email : yekinci07@hotmail.com
Toplam Makale : 29 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

İyi, kötünün zıddı (diyalektiği) değildir. Kötülük, şeytanın bir vasfıdır. İyilik, kötülüğün vasfı ile tanımlanmaz ve tarif edilemez. İyiliğin karşılığı da kötülük değildir, kötü zaten fıtri olanın zıddıdır.

İyilik, güzel olan şeylerden neşet eder ve güzel olan şeylerle tanımlanır.

Kötülük ise murdar olan şeylerden peyda olur ve ancak onunla mücadele edilir.

İyi, güzel ve doğru olan şeylerde rekabet edilmemiz istenilir; kötü, çirkin ve zarar verici olan şeylerden uzak durmamız emredilir.

Dünyada, hakikatin penceresinde özgül bir ağırlığa sahip olmayan kötüler, müthiş organizasyonları sayesinde, dünyayı yönetmektedirler ve  dünyayı çekilmez kılmaktadırlar.

İyiliği şiar edinenlerin de yanıldıkları bir şey vardır: “Sonuçta nasıl olsa iyilik egemen olacaktır.” söylemleri ve rahatlıkları…

Halbuki iyilerin kendi aralarında örgütlenmeyişleri, onları ister istemez kötülerin yönetimi altına  sokmaktadır.

Tarih, “örgütlü azınlıkların, örgütsüz çoğunluğa hükmedenlerin olduğunu”  yazar.

Kendi  hayatları hakkında iyi bir karara sahip olamayanlar, başkalarının hayatları hakkında  karar verici olamazlar.

İnsanların farklı renklere, dillere, dinlere, coğrafi farklılıklara, devletlere, bayraklara ve statülere sahip oluşları sizleri asla yanıltmasın !

Aslında kainatta iki tür insan tür vardır: İyi olanlar ve kötü olanlar!

Yani “Eşref-i mahlukat” makamında olanlar ve “Esfel-i safilin” makamında olanlar. Ve üçüncü bir şık yoktur.

İyilik ile kötülük savaşında arafta olmak, insanı masum kılmaz.

Taraf olmayanın bertaraf olacağını tarih kaydeder.

İnsan, yönetmek ve yönetilmek için de yaratılmadı.

İnsan, kainatı ve kendini güzel kılmak için (güzel ahlakı tamamlamak için ) yaratıldı.

İnsanların “neye inanıp neye inanmadıkları” önemli değil, sonuçta kainatta ne tür eylem içinde bulundukları önemlidir ve bundan dolayı da hesaba çekileceklerdir.

Fatih Sultan Mehmet’e atfedilen çok güzel bir deyiş var.  

“İnsanlara; dinin ne, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun?” gibi Allah’ın soracağı soruları sormayacaksınız!

İnsanlara;” Aç mısınız, bir ihtiyacınız var mı, bir sorunun var mı ?...” gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız.

Sözün özü: Tasmasız ve maşasız bir hayat için; efendi ile kölenin olmadığı bir dünyayı inşa etmek zorundayız. 

İyilik ve kötülük savaşında yetkili makamlarda olup da  iyilerin önünü açmayan yöneticiler, kötülerle birlikte hesaba çekileceklerdir.

Soruyorum;

Bu ülkede liyakat, adalet ve benzeri idealler ayaklar altında ise bunun vebali, “bizden görünüp bizden olmayanlara” sonsuz biat ettiğimizden dolayıdır.

Profili düşük ve kendi kendilerini idare etmekten aciz olan insanları, bize yönetici olarak tayin edenlerin hiç mi veballeri yoktur?

Efendilerinin gönüllü tasmalı köpekleri olmak için uğraşan, başkalarının aklı ile hareket eden, aklını kiraya veren, akl’tmeyen ve ömürlerini başkalarının maşası olmak için harcayan;  sönük, renksiz ve idealsiz insanların, insanlığa verecekleri bir şeyleri olmadığı gün gibi ortadadır.

Böylesi insanlardan uzak durun ki, kendi çukurlarında kavrulsunlar.  

Eskilerin değişiyle, “Nev-i şahsına münhasır” olmayanları hayatlarınızdan silin…Ki hayat size daha da güzel ışıldasın…

Peki bu arınma nasıl olacak ?

Önce devlet kendisinden başlayacak şekilde bir arınma hareketine girişmesi gerekiyor; aksi takdirde toplumun rafine olması çok zordur.

Üst makamlara kimler atanıyor, ihaleler kime veriliyor, yapılan ve yaptırılan hizmetlerin ölçüsü ve etkinliği nasıl ölçülüyor vb gibi soruların mutlaka  devletin sorması ve cevaplandırılması gerekiyor.

 Bir bilge insan der ki;

“Adalet yöneticiye, ilim alime, cömertlikse zengin adama yakışır. “

Yetkisi ve cesareti olmayanlardan adaleti, cebinde parası olup ta cimri olanlardan cömertliği, bilgisi ve görgüsünü hakikatın ışıldaması için değil de “ başkalarına  nasıl yalaklık yaparım” denilen insan grupçuklarından uzaklaşmadan  medeni bir toplumu inşa edemeyeceğimizi bilmeliyiz.  

Bu dünyada kötüler, iktidarın hazzını; mağluplar ise ideallerinin bedellerini ödüyorlar. Fakat dünya kötülerin hasletleri üzerinde değil, mazlumların hasletleri ve varlıkları üzerinde yükseleceğini nedense unutuyoruz.

İslam tarihinde vuku bulan önemli bir anektodu buraya aktarmak istiyorum. Hz peygamberden sonra yönetim Hz. Ebu Bekir’e geçmiş ve Hz. Ebu Bekir de kendi hilafetinden sonra halifeliği Hz. Ömer’e bırakmış ve Hz. Ömer de kendi ardından sonra halifeliği altı kişiden oluşan bir şuraya bırakmıştı. Şuranın reisi ise Abdurrahman Bin Avf idi. Abdurrahman Bin Avf kendi aralarında yaptıkları istişarelerin sonunda Hz. Ali’nin ve Hz. Osman’ın ellerini tutarak birisinin halife olmasını şuraya önerdi.

İlk soruyu Hz. Ali’ye sordu: “Allah’ın kitabı, Resul’ünün sünneti ve Hz. Ebu Bekir’in ve Hz. Ömer’in uygulamalarına tabi olarak hareket edecek misin ?” dedi.

 Hz. Ali’nin cevabı netti:

“Allah’ın kitabı ve Resul’ünün sünnetine tam olarak uyacağım, ancak bunun dışında kendi içtihatlarıma göre hareket edeceğim. “dedi.

Abdurrahman Bin Avf  aynı soruyu Hz. Osman’a da sordu:

Hz.Osman kendisini halife yapacak olan o cevabı verdi: “Allah’ın kitabı, Resul’ünün sünneti ve Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’in uygulamalarına tabi olarak hareket edeceğim…”dedi.

Ve Hz. Ali kaybetti.

 Ama Hz Ali net olan çerçeveyi belirlemişti.

Allah’ın ve Resulü’nün dışında başka çerçevenin olamayacağı, insanın ancak yaptıkları şeylerden sorumlu olacağını söylemişti. O, Hz, Ebu Bekir’in ve Hz  Ömer’in yapmış oldukları şeylerden dolayı hesaba çekilmeyeceğini çok iyi biliyordu.   Ve doğru olan şeyi söylemişti.

Ve tarihe de öyle geçti.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.