TARİH : 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:54:36 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ : Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanının şüpheli paketi kontrollü olarak patlatmaya hazırlandığı sırada paketin sahibi telaşla bölgeye gelerek kutuyu polisten teslim aldı. HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME! : Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 yaşındaki Seda öğretmen, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Seda öğretmen, evinde olduğu gibi okulda da odun kırıp sobasını yaktıktan sonra ders başı yapıyor. ŞEHRE GÖRE YATIRIM! : AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleşecek “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” proje toplantısında; “En önemlisi hangi şehir hangi sektörle ön plana çıkıyorsa, o sektöre yönelik yatırımların arttırılmasıyla şehirlerin gelişmişlik düzeyini arttırmayı ve işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi. SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI! : Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli yakalandı. ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI : Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı. “KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN” : AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler tüm kadınlarımızı incitmiştir. Bir siyasetçi, eş ve baba olarak kendisini, sorumluluklarını hatırlamaya ve kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.” ŞEHİT EBEDİYETE UĞURLANDI! : Askeri konvoya eşlik eden zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut, memleketi Elazığ’da son yolculuğuna uğurlandı. “KLASİK ZAZA EDEBİYATI” PANELİ DÜZENLENDİ : Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Klasik Zaza Edebiyatı” konulu panel düzenlendi. ZİRAİ DON UYARISI! : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl genelinde yaşanabilecek hafif zirai don için vatandaşları uyardı. ARACI OLANLAR BEDAVAYA GETİREBİLİR! : Kasko poliçesi alırken, kasko yaptırırken küçük detaylara dikkat ederek olası bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden binlerce lira çıkmasına engel olabilirsiniz.
İŞ-KUR İLE YOKSULLAŞMAK!
07-11-2017 06:46
107
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 54 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Üretimin yok denecek kadar az olduğu memleketimizde işsizlik her geçen gün artmakta. Tam tersi inşaat sektöründe ise hızlı bir gelişme olduğu da açıkça görülmektedir. Ancak İnşaat sektörü mevsimsel olduğu için de vatandaşlar düzenli bir iş olmadığı serzenişinde bulunmakta.

Herkes düzenli bir gelirinin olması için çabalar. Bunun en kaçınılmaz arayışlarından biri de; memleketimiz özel sektör yatırımlarından yoksun olduğu için vatandaşlarımızın devlet kurumlarında, sözleşmeli, taşeron veya iş kur ile çalışma hayalleridir.

Hepimizin bildiği gibi son zamanlarda iş-kur, işsizliğin önüne geçmek ve işsiz vatandaşa iş imkânı sunmak amacıyla TYP kapsamında belirli dönemlerde bazı kurumlarda çalıştırılmak üzere alımlar yapmakta.

İş-kurun alım şartları ve nasıl seçilmesi gerektiği hususları yönetmelikte belli olmasına rağmen alımlar çok farklı bir şekilde olmaktadır.

Yapılacak bu alımların neye göre ve nasıl olması hususunda bir takım şüpheler bulunmaktadır.

Şöyle ki başvuru esnasında; işsiz olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, her hangi bir aylık almamak ve öğrenci olmamak gibi şartlar aranması gerekirken;

Son alımlarda neden sosyal yardımlaşma vakfında dosyası bulunma şartı eklenmiş? Buna bağlı olarak

Dosyası olmayanların başvuruları formalite mi olmakta? Gibi sorular akıllara gelmekte.

Bu sorular iş-kur müracaatında bulunan vatandaşların hayallerini yıkmakta ve doğal olarak kendilerini sosyal yardımlaşma vakfında başvuru yaparken bulmaktalar.

Sosyal yardımlaşma vakfına başvuru şartlarında ise; her hangi bir sosyal güvencesi olmaması, geçimini sağlayamaması ve yardıma muhtaç olmasını gösteren fakirlik belgesi bulunmaktadır. Bu şartları sağladıktan sonra yapılan inceleme neticesinde fakir olduğu mütevelli heyetince onaylanırsa vatandaş yardım alabilmekte ve artık dosyası var demektir.

İş kur müracaatında bulunan birçok vatandaş kendisinin yardıma muhtaç olmadığını veya devletten yardım istemediğini ancak iş verilmesi durumunda çalışacağını dile getirmektedir. Bu nedenle iş-kur alımlarının dosya üzerinden olmasına sitemde bulunmaktalar.

Nitekim sonuç vatandaş açısından istenildiği gibi olmamaktadır.

Sosyal yardımlaşma vakıfları herkese yardım etme olanağına sahip değildir. Çalışabilecek durumda olan bireylere ve nüfusu az hanelere yardım yapılması vatandaşı rahatlığa alıştırmakta ve artık devlete bağlı kılmakta bu nedenle iş-kur ile yönlendirilen vatandaşların yardım talepleri reddedilmektedir.

Gel gelelim asıl meseleye;

İş-kur,  başvuru şartlarını sağlayan bütün bireylerin TYP’den faydalanma hakkını neden sadece bir kesime indirgemiş?

Vatandaşların çalışarak kendi ayakları üstünde durmalarını arka planda tutarak, sosyal yardımlaşma vakfına yönlendirmekle vatandaşlar neden tembelliğe alıştırılmaya çalışılmakta?

Başvuru sonuçları Neden yönetmeliğe göre(noter huzurunda kura ve liste “mülakat veya meslek danışmanlarınca seçme”) yapılamamakta.

İş-kur idarecileri ve çalışanları böyle bir yöntemle acaba topu kendi üstlerinden atmaya mı çalışmaktalar?

Unutmayalım işsizlik ciddi bir sorun ve her geçen gün artmakta. İşsizlikle paralel olarak birçok problem de gün yüzüne çıkmakta.

İş-kur’un görevi vatandaşları çalışma hayatına ve üretime katılmalarını sağlamaktır. Sosyal yardımlaşma vakfına yönlendirmekle vatandaşları tembelliğe ve ayrıca yardımlara bağımlı olarak varlığını sürdüren bir kitle olmalarını sağlamak değil.

Alımlar sadece yardım alanlar üzerinden yapılmaya devam ederse, iş-kur’da iş bulmaya hayalleri ile kuyruk oluşturanları artık yardım kuyrukları oluşturduklarını görmek zor olmaz herhalde.

Bununla ilgi yaşadığım bir hadise ile konunun vahimliğini göz önüne sermek isterim

İş-kura müracaatta bulunan bir vatandaşın sistem dolu cümleler ile çaresizliğini yanındakilere anlatmaya çalışırken kulak misafiri olduğum cümleler aynen şöyle:

-iş-Kur’a müracaat ediyorum Sosyal Yardımlaşma Vakfında dosyan varsa alınırsın diyorlar.

Şahıs sinirli bir şekilde devam ediyor konuşmasına:

-Ben yardım istemiyorum; çalışmak istiyorum, iş istiyorum. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile ne alakası var deyip iş-kur yönetimine serzenişte bulunmaktaydı.

Bu şahsın bu konuşmaları nezdinde herkesin üzerine düşen payı ve sorumluluğu alması ve yetkililerin vatandaşlara zorluk çıkarmak yerine en hızlı ve en etkin şekilde çözüm üretmeleri dileği ile…

  Mülayim ÇAKAR

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.