TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:44:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
HAMİT TOKUŞ ANISINA...
31-03-2016 13:06
2585
0
RAMAZAN TOKUŞ
Yazar : RAMAZAN TOKUŞ
Email : ramazan.tokus@gmail.com
Toplam Makale : 5 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

GÜVENDİĞİN TEKNEDE ÖLMEK

Çoğunlukla isimlerini bilmez ama yüzüne aşinaydı tanıdıklarının!

Görüldüğünde selamsız geçilmeyen, "Nasılsın?" sorusuna içtenlikle yanıt veren neşe dolu insandı!

Belki Karşıyaka Mahallesi sakinlerinin sırf sabahları güleç bir yüz görüp güne moralli başlamak içindi "Bir ekmek, iki yumurta" siparişi vermek, buydu siparişlerinin asıl sebebi!...

O, 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencilerinin, bedeninden daha koca bir yüreği taşıyan yegane arkadaşıydı!

Kin tutmaz, nefret etmez, güler yüzün paralı olmadığını, sevinci bedava yaşayabileceğimizi hatırlatan isimdi!

O, ekmek teknesi olan markette çok güvendiği ailenin uyuşturucu müptelası olmuş, ahlakını ve imanını yitirmiş Z.B. tarafından canice öldürülmüştü!

Gözleri oyulmuş, bedeni parçalanmış!...

Tarifsiz, herkesi yürekten yaralayan, tanıyan tanımayan herkesin şok olduğu bir ölümdü, cinayetti bu!

Evet, Hamit TOKUŞ`un ölümünün birinci yıl dönümü!

Sene-i devriyesinde onu anmak istedim!

Ölümünde kimseler (Siyasi, Bürokrat) hatırlamamıştı.

2015 Mart ayında Karşıyaka Mahallesinin sevgilisi, çocukların arkadaşı zihinsel engelli Hamit (Ahmet), insanlıktan çıkmış, gözü dünmüş, madde bağımlısı ve toplumdan temizlenmesi gereken bir cani tarafından hunharca katledilmişti.

Hamit 2 yıl kadar önce annesini kaybetmişti ve kendisi gibi engelli bir kız kardeşi daha vardı. Hamit sürekli gülen etrafına neşe saçan güçlü ama ürkek bir delikanlıydı. Mahallenin marketinde çalışıp, evlere siparişleri bırakıp, marketin karşısındaki okulun çocuklarıyla oynayarak gününü geçirirdi. Hamit`in küçük dünyası bundan ibaretti.

O öldürüldüğünde tanıyan tanımayan herkesin içi parçalanmıştı ve mahalle sakinleri kendi ailelerinden birini kaybetmiş gibi günlerce yas tuttu. Hamit`in taziyesinden ayrılmayan okuldaki çocukların yüzlerinden üzüntüleri ve kızgınlıkları kolayca görülebilirdi.  

Hamit`in vefatından 1 ay kadar önce Türkiye`de benzer bir vaka olmuş, Özgecan ASLAN adında bir genç kız Minibüs şoförü, babası ve arkadaşı tarafından canice öldürülmüştü.

Hepimizi derinden üzen bu olay ulusal basında yankı uyandırmış ve tüm siyasilerin boy gösterisine dönüşmüştü. Elbette samimice içi yanıp olaya tepki verenler vardı ancak olay basında ön plana çıktıkça ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan olayın içine girip milli mesele haline getirince diğer siyasetçilerde kendini gösterme çabasına girmişti.

Bunu neden anlattığımı sorarsanız, şöyle ki;

Öncelikle Özgecan olayına verilen tepki ve destek mesajları bir duyarlılık ve insanlık göstergesidir. Tabi eğer samimi ve gösterişten uzaksa...

Nitekim, ilimizin siyasetçileri dahil olmak üzere bir çok siyasetçi ve ileri gelenin, basın açıklaması, twitter vb. sosyal medya mesajları, cenazeye katılma gibi birçok destek ve tepki mesajı vermesi ile gerekli hassasiyeti gösterirken, yine ulusal basında yer almış, en az bunun kadar vahim olan savunmasız, engelli Hamit`in bağlanıp, gözlerinin oyularak işkenceyle öldürülmesinde neden hiçbir hassasiyet göstermediği şaşırtıcıydı.

(Bir kaç siyasetçi dışında) en azından ilimizin siyasetçileri tarafından cenaze veya taziyeye katılmayı bir yana bırakın telefonla dahi babası/ailesi aranmayıp, sosyal medya üzerinden gerekli destek ya da katile kınama mesajı dahi atılmamıştır.

Katilin ailesi dahi katile destek vermemiş hatta Hamit öleceğine o ölseydi mesajları verirken; belki katilin yakınlarından siyasi tepki alma korkusu belki de olaya Başbakan ve Cumhurbaşkanı`nın çok müdahil olmaması nedeniyle olsa gerek kendi ilimizin siyasi ve bürokrasi büyükleri bile beklenen insani hassasiyetleri göstermemiştir.

Yine bu tarz toplumsal suçlarda sözde çok hassas davranan, protesto eden HDP ve bağlı STK`lar olaya sırf katilin veya yakınlarının kendi ideolojilerinden olması münasebetiyle olsa gerek ya da yaklaşan seçimde oy kaygısı nedeniyle hiçbir tepki vermemiş ve duyarlılık göstermemiştir.

Demek ki, insanlığımız dahi ticari, ideolojik, siyasi vb. menfaatler üzerine kurulu. sonuç olarak, Akparti`li olmak ta Hdp`li olmakta fayda vermedi ve insanlıkta sınıfta kaldık.

Aslında Hamit burda temsili bir örnektir. Hamit, sınıfta kaldığımız derslerden sadece biridir.    Toplumsal olarak bir mevkiye gelmiş herkesin bir sorumluluk bilinciyle hareket etmesi, vicdanını elden bırakmadan, nefsi düşünmeden üzerine düşeni yapması gerekir.

Bu bağlamda sadece siyasetçiler değil; tüm yöneticiler, STK`lar, Odalar, Toplumun ileri gelenleri, yazarlar çizerler yani hepimizin üzerine düşen görevi hakkaniyetli olarak, hem bu dünyada yarını düşünerek hem Öbür dünya`yı düşünerek, kendi çocuklarımıza, yakınlarımıza bakarak biraz empati kurarak davranmamız gerekir.   

Hz. Ali anlatıyor:

"Bir gün Ömer`i, binekli olarak ve telaş içinde, hızlı hızlı giderken gördüm;

"Ya emire`l-müminin nereye gidiyorsun?" diye sordum.

"Devlete ait develerden biri kaçmış, onu aramaya gidiyorum" diye cevap verdi.

O zaman ben: "İnan ki, senden sonra bu milleti idare edecek olanlara ağır bir yük bırakıyorsun! Herkes senin yaptığını yapamaz!" dedim.

Bunun üzerine şöyle konuştu: "Hz.Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak Peygamber olarak gönderen Allah`a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer`den sorulur!" "Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer`den sorar onu!"

 

Hal böyle iken toplumda bir yere gelmiş insanların sorumluluğunun büyüklüğünü düşünün;

·         Hamit olayında sorumluluk duygusu olan sağlıklı bir yönetici  vicdan azabı çekmez mi?

·         Katilin o hale gelmesinde sorumluluk duymaz mı? ya da biz hepimiz toplum olarak, anne/baba olarak, kardeş/abi olarak suçlu değil miyiz ?

·         Daha kim bilir kaç genç türlü türlü madde kullanarak yoldan çıkıp birer katile dönüşürken bunun sorumluluğunu kim taşıyacak ?

İşte bu yüzden söylüyorum, şimdi bunları okurken sinirlenmeli mi insan yoksa suçluluk ve pişmanlık duyup eyvah ben ne yapıyorum mu ne demeli? işte o da ne kadar insan olduğumuza göre değişecek.

Mersinde katledilen kızımız için onların büyükleri seferber olup, her ne kadar özgecanı geri getirmeyecekse de; ailesine destek verip acısını paylaşmak ve yeni özgecanlar olmasın diye alınan önlemler, yapılan yasal düzenlemeler düşünüldüğünde olayın sadece memleket büyüklerimizin arayıp başınız sağ olsun demesi değil samimi ve gerçek bir üzüntüyle bu olayın adil bir şekilde hakkaniyetli olarak sonuçlandırılması, ailenin acısına ortak olunup destek verilmesinin yanı sıra, katil Z.B. nin nasıl bu hale geldiğinin araştırılması ve gençlerimizin bu batağa girmesinin engellenmesi için adımlar atılması gerekirdi.

Ancak maalesef  görmezden gelindi ve normalde siyasilerin klasik olarak yaptığı,  bingöl`de kim ölse bir yakınına ulaşıp başsağlığı dilemek ya da taziyeye gitmek gibi bir şey dahi yapılmadı. Yani bilinçlice bundan kaçınıldı.

Tüm bunlara rağmen Hamit`in acılı babası Mehmet TOKUŞ, büyük bir olgunlukla bir basın açıklaması yaparak herkese desteklerinden ötürü teşekkür etmiş, katilin ailesiyle bir sorunlarının olmadığını ve tek isteğinin Bu katilin hak ettiği cezayı alması olduğunu ve bu konuda destek verilmesini istemiştir.

Nitekim olayın üstünden 1 yıl geçtikten sonra katil Yerel Mahkemece Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezasına çarptırılmıştır. Her ne kadar bu tip bütün canilerin idam edilmesini savunan biri olarak bu cezayı yetersiz bulsam da, bu ceza Hamit`i sevenlerin birazcık içinin soğutmuştur.

Hamit`e Allahtan Rahmet,

Sevenlerine Sabır,

Katile Müebbet Kahır,

Sizlere de esenlik diliyorum.  Allah`a Emanet Olun.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.