TARİH : 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:54:38 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ : Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanının şüpheli paketi kontrollü olarak patlatmaya hazırlandığı sırada paketin sahibi telaşla bölgeye gelerek kutuyu polisten teslim aldı. HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME! : Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 yaşındaki Seda öğretmen, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Seda öğretmen, evinde olduğu gibi okulda da odun kırıp sobasını yaktıktan sonra ders başı yapıyor. ŞEHRE GÖRE YATIRIM! : AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleşecek “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” proje toplantısında; “En önemlisi hangi şehir hangi sektörle ön plana çıkıyorsa, o sektöre yönelik yatırımların arttırılmasıyla şehirlerin gelişmişlik düzeyini arttırmayı ve işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi. SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI! : Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli yakalandı. ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI : Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı. “KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN” : AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler tüm kadınlarımızı incitmiştir. Bir siyasetçi, eş ve baba olarak kendisini, sorumluluklarını hatırlamaya ve kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.” ŞEHİT EBEDİYETE UĞURLANDI! : Askeri konvoya eşlik eden zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut, memleketi Elazığ’da son yolculuğuna uğurlandı. “KLASİK ZAZA EDEBİYATI” PANELİ DÜZENLENDİ : Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Klasik Zaza Edebiyatı” konulu panel düzenlendi. ZİRAİ DON UYARISI! : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl genelinde yaşanabilecek hafif zirai don için vatandaşları uyardı. ARACI OLANLAR BEDAVAYA GETİREBİLİR! : Kasko poliçesi alırken, kasko yaptırırken küçük detaylara dikkat ederek olası bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden binlerce lira çıkmasına engel olabilirsiniz.
GELECEK NESİL
25-10-2017 01:08
206
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 54 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

 “Bir beyaz kâğıtla her şey yapılabilir.” Diyor şair…!

Ve adeta bunu ispatla mükellef oluğunu düşünür gibi açıklamalarda bulunuyor ardı sıra
“uçak örneğin, uçurtma mesela.. Ya da altına konabilir bir ayağı ötekilerden kısa olduğu için sallanan bir masanın” deyip okul dönemlerine götürüyor bizleri.
Gerçekten yapılabilir mi her şey bir “beyaz kâğıtla?…”
 
Veya “beyaz kâğıt” ne anlam ifade etmektedir?
Hepimiz buhranlı ve çalkantılı yaşamdan sonra “beyaz bir sayfa açacağım” cümlesini çok sık kullanırız
Çünkü Biliriz ki bu sayfa hep bir başlangıçtır ve başlangıçlar hep iyi düşünceler ve gerçekleşmesini istediğimiz hayaller üzerine kurulur. Ve toplum olarak böyle bir “beyaz kâğıda” ihtiyaç duyduğumuz zamanları yaşamaktayız.
 
Kalpleri kararmış, düşünceleri körelmiş ve birbirine saygıyı unutmuş bir toplum haline gelmiş durumdayız. Adeta bütün sayfalar tükenmiş ve tükenmekle kalmayıp belli belirsiz şekillerle kararmış ve artık hiçbir anlam ifade etmez olmuş.
Bu nedenle “yeni nesli beyaz bir kâğıt” olarak görmek yanlış olmaz herhalde.
 
Tıpkı beyaz bir kâğıdı, kendi isteğimiz doğrultusunda nasıl şekillendirebilirsek veya içimizden geçenleri, umutları, sevgileri ve gelecek hayalleri nasıl ona yazabiliyorsak; yeni nesli de aynı şekilde eğitme durumuna sahibiz.
Ne güzel söylemiş atalarımız? “ağaç yaş iken eğilir.” Bu atasözü hem gerçek anlamda hem de mecazi anlamda çok doğru ve yerinde bir söz.  Şöyle ki gerçek anlamda; ağaçtan yapılan ve şekil verilen bütün ürünler ağaç yaş iken yapılmış; baston örneğin, yay mesela… 
 
Bizim için önemli olan atasözü ile verilmek istenen asıl mesajdır. Toplumun bilgi, birikim ve ahlakını onların devamı olan nesle aktarmayı becerebilmesidir.
 
Felsefe okuyanlar veya felsefeye ilgi duyanlar bilirler ki “beyazın siyah, siyahın beyaz; masanın sandalye, sandalyenin masa olabileceği” söylemi çoğu filozofun dilinden düşürmediği bir söylemdir. 
 
Filozoflar yeni doğmuş ve diğer toplumlardan uzak bir şekilde yetiştirebilecekleri bir nesile her şeyi çok farklı öğretebileceklerini ve kendi isteklerini, ahlak ve bilgilerini onlara aktarabileceklerini söylerler. Çünkü yeni doğmuş çocuğun zihni boştur. Hiçbir maddeye isim verilmemiş ve hiçbir şey anlamlandırılmamıştır, bundan ötürü çocuk kendisine verileni alır ve anlar. Herkesin siyah dediğine o beyazdır diyebilir. Herkesin iyi dediğine o kötü diyebilir; çünkü buna onu öğreten önceki nesil yani içinde yaşadığı toplumdur.
 
Peygamber efendimiz islamiyetin ilk yıllarında gençleri ve çocukları sıklıkla kendi yanında bulundurur; kendi ahlakını, bilgilerini, kendisine gelen vahiy ve ayetleri onlara aktarırdı. Çünkü bilirdi ki yeni nesil artık işlevini yitirmiş toplumu düzletebilecek güce sahipti ki; daha çocukken yanında büyüyen damadı, amcasının oğlu ve İslam’ın halifesi için “Ben İlmin Şehri isem Hz. Ali onun kapısıdır” diyerek Hz. Ali’nin çocukluktan beri aldığı ilim ve ahlakını vurgulamıştır.
 Yakın tarihimize baktığımızda da Mustafa Kemal Atatürk yeni devleti kurduktan sonra “bütün ümidim gençliktedir” diyerek yeni neslin önemine vurgu yapmış ve bütün eğitim kurumlarında kendi inkılaplarını ve düşüncelerini okutulmasını sağlamıştır. 
Gelecek nesil bizim aynamızdır. Kendimizi onda görebiliriz. Onların doğruları ve yanlışları aslında bizim doğrularımız, bizim yanlışlarımızdır.
 
Yeni nesil beyaz bir kâğıttan öte sayfa sayısı olmayan beyaz bir defterdir. Güzel cümlelerle yazılmayı beklemekte. Yazdıkça büyüyen ve bir bütün olmayı bekleyen bir defter. Yanlış yazılsa bile; silgi ve kalemi yazanın(toplumun) elinde olduğundan düzeltilebilir hırpalamadan, yırtmadan.
 
Çocukluk döneminde hafıza, beyin, kişilik ve kimlik gelişimi çok hızlı cereyan etmektedir. Çocuk gelişiminin ilk yıllarında toplumu gözlemleyerek ve onları rol model görerek gelişim göstermektedir. Bu nedenle yaparak ve yaşayarak öğrenme toplum için çok önemlidir.
 
Maalesef toplumumuz bu konuda rol model öğrenmenin önemini kavrayamamış ki bunu yaşadığım üzücü birkaç örnekle aktarmak isterim.
 
Bir anne halk otobüsünde çocuğuna; yaşlılara saygılı davranmanın öneminden çok, çocuğunu maddiyata sevk eden “çocuğumda ücret verdi ve o oturacak” cümleleri kurarak çocuğunun vicdan ve ahlakını şimdiden köreltmekte. 
Bir baba çocuğuna paylaşımcı olmanın, toplumla iyi geçinmenin erdemliğini göstermek yerine çocuğundan bir şey isteyen büyüklerine “....göster veya al sana ...” gibi söylemlerle paylaşımcı ve kardeşlik duygularını yok edip ego sahibi birey olmasına zemin oluşturmakta. 
 
Yeni nesil bir otomobile benzetilebilir.
Ahlaki öğretiler otomobilin direksiyonu; toplum ise onların şoförüdür. 
Şoför(toplum) direksiyonu(ahlakı, bilgiyi, erdemi) ne yöne çevirirse otomobil(yeni nesil) de o yönde istikamet eder ve böylece yol alıp gider.
 
Yeni nesile her şey yapılabilir.
Öğretmen örneğin, mucit mesela, Ya da kendinden başkasını görmeyen ego sahibi bir Lider.
Yeni nesille her şe yapılabilir.
Sevgi dolu bir yaşam, Güzel bir dünya
Ya da her günü bir önceki günden daha kötü bir hayat…
 
Mülayim ÇAKAR
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.