TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:51:10 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
ENGEL NEYDİ..
14-02-2017 13:23
1000
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 49 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

İnsanların senin vitrininde gördükleri büyük eksiklik.

Kimine göre büyük eksiklik, kimine göre büyük kayıp,

kimine göre sınav, inanç içinde büyük bir sabır...

VE acımasız bir dille  “Yarım İnsan”

Oysa asıl olan engel değil, asıl olan beyin ve kalptir.

Engellilerin toplum içerisinde hayatlarını istedikleri gibi yaşayamamaları; engellilerin toplumdan uzaklaşmasına, kendilerinde var olan yeteneklere, becerilere odaklanamamalarına, özgüven kaybına ve mutsuzluğa sebep olmaktadır.

Engelli bireyi psikolojik çöküntüye götüren engelleri değil, toplumdur.

Toplumca ötekileştirilmiş, horlanmış, dışlanmış, uğruna çalışılan, çabalanılan bir amacı kalmamış, yaratıcı, sorgulayıcı düşünce ve yeteneklerini somutlaştırma fırsatı elinden alınmış insan, duygusal ve düşünsel kökenlerinden kopar, kendini yitirir, tüm devinimleri amaçsızlaşır, anlamsızlaşır, uyumsuzlaşır, tüm kutsal değerlerini yitirir, umarsızlaşır, yalnızlaşır. Zaman geçip yalnızlığı pekiştikçe de somut çevreye yabancılaşır, soyutlaşır..

Engeli insan duygusaldır; hüzünlü bir şarkı duyduğunda , hiç bir yaşanmışlığı olmasa da, yine de uzaklara dalıp gider, hüzünlenir,  ruhu acı çeker.

Engeli insan dosttur; senin gülen yüzünün ağlayan yanını görebilir.

Engelli insan,  diğer insanlarla iyi ilişkiler kurmak ister, ancak doğal olmayan yapmacık ilişkiler, sahte kimlikler, maskeler, incelikten yoksun, düşüncesiz davranışlarla karşılaşınca, vaz geçip içine kapanır.

Bir gün doğal, içten, gerçek ruhunu dışarı yansıtan insanlarla karşılaşmayı umarak, hiç olmazsa ruhunun bir kısmını olsun kurtarmak için kendi içine göç eder...

Engelli dostum;

Biliyorum, insanların engellinizi görüp size acıdığını düşünme duygusu çok acı verici, çok incitici ve onur kırıcıdır. Bu yüzden kendinizi işe yaramaz hissine, duygusuna kaptırıp, kendinizi içeriye haps etmekte buluyorsunuz çareyi.

Yani topluma kızıp kendinizi cezalandırıyorsunuz. işte bunu yapmayın…

Zayıf yanlarınızı görürler endişesiyle, toplum içine çıkmaktan, insanlarla yakınlaşmaktan korkmayın. Bırakın kim neyi görecekse görsün.

Dışarı çıkın,  topluma karışın, acınası, zavallı, üzgün, umutsuz, karamsar, çökkün biri olmadığınızı gösterin. Engellinizle var olun, engellinizle meydan okuyun. Ona buna değil de, kendi hayatınıza bakın. Yapabileceğiniz halde bugün yapmıyorsanız, erteliyorsunuz bak yine yaşamayı…

Yok, işte, yaşayacağınız başka bir hayatınız yok. Çıkın dışarı, bırakın kendinizi sokağa. Hemen şimdi…

Gösterin yaşama sevincinizi, yeteneklerinizi, becerilerinizi...

Kendi engellinizden siz değil, sizi engelleyenler utansın size engelli demekten. İnsan kendisini bulduktan sonra başkalarının kendisiyle ilgili ne düşündüklerinden kurtulur.

Dışsal koşullarımızı, irademizin dışında gelişen olaylarımızı biz seçemeyiz, fakat bu koşullara, bu olaylara nasıl tepki vereceğimiz bizim elimizde. Bizi inciten de olayların kendisinden çok, onlara bakış açımızdır.  Bizi inciten, mutsuz kılan, bize sorun yaratan; olaylara karşı tutumlarımız ve onlara verdiğimiz tepkilerimizdir.  Sorunlarımız ve başarısızlıklarımızın müsebbibi olarak hemen parmakla başkalarını göstermek, sorunu başkalarında aramak beyhude bir çabadır. Asıl sorunu kendimizde aramalı ve kendimizi düzeltmeliyiz..

Ruhumuz; insanların acımasızlığı ile incinmiş olsa bile, umutlarımız tükenmiş, hayal kırıklıkları yaşamış olsak bile, hayata küsüp kendimizi karanlık bir dünyada yaşamaya mahkum etmemeliyiz.

Bedenimiz çok büyük acılar çekmiş olsa, kalp kırıklıkları yaşamış olsak bile, kendimizi uyuşturup bırakmamalıyız.

Kalbimiz ne kadar kırılmış olursa olsun, dünyanın bizim acılarımızdan dolayı durmayacağını bilmeliyiz.

O zaman oturup acılarımıza ağıt yakmak, acıların çocuğunu oynamak yerine; tüm üzüntülerimize, tüm acılarımıza rağmen bir kahraman gibi korkusuzca düştüğümüz yerden kalkıp tekrar başlamalıyız.

Her şeye ve herkese inat ille de hayat deyip yaşamalıyız.

Bütün hayatımızı kollarımız ve ayaklarımız belirlemiyor. Hayatımıza asıl yön verecek olan beynimiz ve kalbimizdir. Bir şeyi gerçekten istiyorsak, bütün engelleri yenip ona ulaşabiliriz....

Paşa YAMAN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.