TARİH : 23 Haziran 2017 Cuma 12:37:46 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’de ticari taksi ile bir otomobilin karıştığı kazada 8 kişi yaralandı. Yaralılar, Bingöl merkez ve Genç ilçesinde bulunan hastanelere kaldırıldı. DEV YARIKLAR TEHLİKE SAÇIYOR : Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Çaytepe Köyüne Bağlı Düşmalan mezrasının yamacında oluşan ve yaklaşık 2 kilometre alanı kapsayan insan boyundaki dev yarıklar, köylüleri endişelendirdi. 104 KÖYÜ KAPSAYAN OPERASYON BİTTİ! : Diyarbakır’ın Lice, Kocaköy, Hani, Hazro, Dicle ve Silvan ilçeleri ile Bingöl’e sınır toplam 104 köy ve mezralarında 28 Mayıs’ta başlatılan “Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Operasyonu” tamamlandı. ÜNİVERSİTESİ AİLESİ İFTARDA BULUŞTU : Bingöl Üniversitesi akademik ve idari personeli, iftar yemeğinde bir araya geldi. EMEKLİLERDEN YILMAZ’A ARSA ÇAĞRISI! : Bingöl Emekliler Derneği Başkanı Mehmet Evran, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a konut ihtiyacı için arsa tahsis edilmesi çağrısında bulundu. MÜLTECİLER HIRİSTİYANLAŞTIRILIYOR! : ​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye`deki savaş sonucunda Avrupa`ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı" dedi. BİNGÖLLÜLER ‘ÜMMET’ İFTARINDA BULUŞTU : Bingöl`de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından Ulu Camiinde halka yönelik `Ümmet İftarı` programı düzenlendi. ÜNİVERSİTEDE YENİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI AÇILDI : Bingöl Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı’nda tezli ve tezsiz yüksek lisans programları açıldı. SAHURDA KAVUN KARPUZ YEMEYİN! : Uzman Dr. Serap Yalın “Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kilomuzda kalarak düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağlar tüketilmeli." dedi. ADIM ADIM 2. LİG’E DOĞRU : Bingöl İl Özel İdare Spor Kulübü, Hentbol Erkekler Bölgesel Ligi’nde namağlup şekilde grup birincisi olmayı başardı.
DEVLET KİME GÜVENMELİ?
14-08-2016 21:16
1644
0
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 70 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Alışveriş sonrası avucuma bırakılan iki adet ‘1’ lirayı stres topu gibi parmaklarımın arasında yuvarlarken, gözüme çarpan manzara karşısında “yuh” demekten kendimi alıkoyamadım.

Eskiden de vardı belki de! Ama ilk kez bu kadar göze çarpmış, ya da ben ilk defa karşılaşmıştım.

Liranın ‘tura’ bölümünde “Türkçe Olimpiyatları 10. Yıl” yazıyordu.

Anlayacağınız o ki, FETÖ’nün organizasyonu olan “Türkçe Olimpiyatları” için para dahi basılmış!

Kamudan aktarılan yığınca kaynağa da değinmiyorum!

Hemen herkes hatırlar… Bingöl’de 500 Bin TL sadece stadyumdaki bir etkinlik için harcandı! Kamu kurumları “ben daha çok kaynak sağlayayım” yarışındaydılar! En çok kaynağı aktaran cennete gidecekmiş havası estiriliyordu!

Kapısındaki fakiri doyurması nefsine ağır gelenler, bir organizasyon için kapışıyorlardı!

Algısal açıdan o günkü organizasyonu kutsallaştıran güruhun bugünkü gerçek yüzü, elde edilen gücün çoğunlukla ‘devlet tarafından altın tepside sunulduğunu’ gösteriyor!

İftiralarla karattıkları hayatların hikâyelerini yeni yeni dinliyoruz. Özellikle 2010-2013 arasında palazlanan FETÖ, “Bizden olmayana yaşam hakkı yoktur” algısını beyinlere işlemişti.

Kamuda ‘müdür veya amir olmak’ isteyenler, ihale kapmak isteyen müteahhitler, işlerini büyütmek isteyen esnaflar, ‘abi’ mertebesine yükselmek isteyen eğitimciler ve dahası…

Makam, para ve farklı beklentileri olanların bütünleştiği, sohbet halkalarını büyüttüğü yapı, artık önü alınmaz bir çığ gibi büyümüştü!

En kötüsü de, tüm olan bitenleri gördüğü halde “devlet bir şey demiyorsa ben neden kötü olayım” diyerek sessiz kalmak zorunda hissedenler…

Aslında bu iç sesi çok büyüktü ama sadece içten içe duyulduğu için korkuların esiri oluyordu.

Şimdi ise dış sesi olunca gürültünün ve yakınmanın büyüklüğünü daha iyi görebiliyoruz.

Menfaat uğruna palazlanma döngüsünde yer alanların aslında daha çok “himmet” ödeyerek eridiği görülmek istenmiyordu! Çünkü içine düştükleri girdaptan kurtulmaları o kadar da kolay olmuyordu!

Çıksa bile, hiç beklenmedik zorluk ve yeni girdaplarla karşılaşmayacağının garantisi de yoktu!

Devleti ele geçirdiği 2010 itibariyle çok açık ve net bir şekilde görülen FETÖ’nün, ağırlıklı olarak Yargı, Emniyet ve Askeri kanadının güçlendiği aşikârdı. Diğer kurumlar da cabası… Özellikle Defterdarlıkları sıkı bir incelemeye alsalar, peşkeş çekilen araziler, sağlanan rantlar çok daha iyi görülebilir!

İş dünyasında da bu kadar güçlenmelerinin yegane sebebi de elbette “menfaat” ilişkisine dayalıydı.

Bir mülki amirin “Yazılım firmaları dikkatle incelenmeli, siber saldırılar ve işlemlerin üzerinde ciddiyetle durulmalı” hatırlatmasını da ayrıca bir yere not edelim.

Tüm yaşananları, sağlanan destekleri ve FETÖ’nün büyümesine vesile olan etkenleri bir araya getirdiğimizde çıkan sonuç şudur; “Devlet, kendi eliyle düşmanını güçlendirdi. Tüm kurumlarda önlerini açtı, üst makamlara getirtti, hatta siyasette var olmalarını sağladı!”

FETÖ organizasyonu için para dahi bastırdı bu devlet!

Daha ne yapabilirdi ki?

“Besle kargayı oysun gözünü” deyimi yerini bulmuş oldu!

İslam zarar gördü, ‘cemaat’ tanımlaması kirlendi…

Tek yapabildiğimiz ise “Aldandık” demek oldu!

Namaza, ibadete, muhafazakârlığa karşı sürekli taarruz halindeki Kemalist zihniyetin başına bela olan Ergenekonvari yapılanmalardan ders alamadık!

Oysa Hz. Ömer’in şu sözüne kulak verilseydi, belki de sıkıntılar minimize edilmiş olurdu!

“Bir kimsenin kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız. Konuştuğunda doğru söylüyor mu, kendisine bir şey emanet edildiğinde emanete riayet ediyor mu, dünyaya meylettiği zaman helâl, haram gözetiyor mu, ona bakınız.” (Beyhakî, Sünenü’l-kübrâ, VI, 288; Şuab, IV, 230, 326)

Bu sözden anlaşılacağı üzere, bir kimsenin namazı ‘güven’ noktasında ölçü olmamalı! Namaz, kişinin kendi yükümlülüğüdür. Şayet ölçü olsaydı, memlekette namazıyla niyazıyla adından söz ettirip en büyük tefeciliği yapanları da görmüyor olacaktık!

Dahası… Namazla, niyazla, ‘Allah’ diyerek toplumu kendi ekseninde esirleştiren FETÖ, makamlarla, parasal destekle vs… Devletin her yönüyle emanet ettiği ‘vatana’ ihanet etmezdi!

Yıllar önce ‘bayrak’ konusunda “Resmi bayramlarda işyeri camına bayrak asan için ‘vatanını daha çok seviyor’ diyemeyeceğimiz gibi asmayana da ‘bayrağını sevmiyor’ diyemeyiz! Bayrak ve vatan sevgisi gösterişle olmaz! Yüreğinde olacak insanın!” demiştim.

İşte bu noktadan hareketle; devlet ya da Hükümet…

Meydanlarda çok bağıranlara, bunu fırsata çevirmeye çalışanlara, elinden bayrağı düşürmeyip FETÖ’ye her türlü küfrü savuranlara da sarılmamalı!

Dün FETÖ’de yer bulmak için çırpınanların meydanlarda nasıl yırtındıklarını da gördük!

Hele ki, FETÖ’den boşalan yerleri doldurmak, iktidara ‘bana güvenebilirsin’ mesajı verip kamuda yeni bir istilayı başlatmak, hatta siyasette var olmak isteyen birçok kişi ve/veya zümre harekete geçmiş vaziyette!

Adil davranmak, görev verilecek kimseler hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, liyakate önem vermek, fikri ne olursa olsun kişinin emanete ihanet edip etmeyeceğine bakmak, asıl düsturumuz olmalı!

Aksi halde, gelecekte yeni FETÖ’lerle karşılaşmak hiç de zor olmayacak!
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.