TARİH : 23 Ekim 2017 Pazartesi 01:11:36 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ÖLDÜRÜLEN PKK’LI SAYISI 4’E YÜKSELDİ : Bingöl’de terör örgütü PKK’ya yönelik devam eden operasyonlarda öldürülen terörist sayısı 4’e yükseldi. “POTANSİYELİ KULLANMAYA KARARLIYIZ” : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bingöl, bir taraftan kış turizmine uygun, bir taraftan termal kaynakları olan bir ilimiz. Dolayısıyla bu potansiyelimizi, Bingöl’ün kalkınması yönünde ve özellikle gençlerimize istihdam sağlamak için kullanmaya kararlıyız” dedi. AK PARTİ’DE KRİTİK VİRAJ : AK Parti’nin 6’ıncı Olağan Kongresi’nde Solhan, Genç ve Merkez ilçe başkanları bu hafta sonu resmen belirlenecek. Hafta başından itibaren de AK Parti’nin 2019 sürecini derinden etkileyecek olan il başkanlığı sürecine start verilecek. İKİ MAHALLEYE SAĞLIK OCAĞI VE OKUL : ‘Halk Toplantıları’ kapsamında İnalı Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, İnalı ve Kültür Mahallelerine sağlık ocağı ve okul yapılacağını söyledi. GENǒTE GÜVENLİK TOPLANTISI : Genç İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural Başkanlığında ilçedeki siyasi parti temsilcileriyle güvenlik toplantısı düzenledi. AKAY:“ PLAKAYI VERİN CEZAYI YAZALIM” : Engellilerin şehir içi halk otobüslerine alınmadığı şikâyetini yanıtlayan İl Emniyet Müdürü Metin Akay; “Eğer öyle bir durum ile karşılaşırsanız, plakayı bize bildirin cezayı yazalım” dedi. TERÖR PROPAGANDASINA GÖZALTI : Bingöl’ün de dahil olduğu 8 ilde, terör propagandası yapanlara gözaltı operasyonu başladı. İKİNCİ KAFİLE UĞURLANDI : Bingöl Valiliği, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Karabük’e ikinci öğrenci kafilesi uğurlandı. “İMAM HATİPLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR” : İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; “İmam Hatip Okulları bizim için çok önemlidir. Tüm okulların olduğu gibi İmam Hatip okullarının sorunları da benim sorunlarımdır” dedi. “8 KİŞİNİN GELİRİ, 4 MİLYAR İNSANIN GELİRİNDEN FAZLA” : Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi; “Dünyadaki en zengin sekiz kişinin geliri, dünya nüfusunun 3.6 milyarlık kısmının gelirine eşdeğerdir” dedi.
DEVLET KİME GÜVENMELİ?
14-08-2016 21:16
1887
0
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 73 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Alışveriş sonrası avucuma bırakılan iki adet ‘1’ lirayı stres topu gibi parmaklarımın arasında yuvarlarken, gözüme çarpan manzara karşısında “yuh” demekten kendimi alıkoyamadım.

Eskiden de vardı belki de! Ama ilk kez bu kadar göze çarpmış, ya da ben ilk defa karşılaşmıştım.

Liranın ‘tura’ bölümünde “Türkçe Olimpiyatları 10. Yıl” yazıyordu.

Anlayacağınız o ki, FETÖ’nün organizasyonu olan “Türkçe Olimpiyatları” için para dahi basılmış!

Kamudan aktarılan yığınca kaynağa da değinmiyorum!

Hemen herkes hatırlar… Bingöl’de 500 Bin TL sadece stadyumdaki bir etkinlik için harcandı! Kamu kurumları “ben daha çok kaynak sağlayayım” yarışındaydılar! En çok kaynağı aktaran cennete gidecekmiş havası estiriliyordu!

Kapısındaki fakiri doyurması nefsine ağır gelenler, bir organizasyon için kapışıyorlardı!

Algısal açıdan o günkü organizasyonu kutsallaştıran güruhun bugünkü gerçek yüzü, elde edilen gücün çoğunlukla ‘devlet tarafından altın tepside sunulduğunu’ gösteriyor!

İftiralarla karattıkları hayatların hikâyelerini yeni yeni dinliyoruz. Özellikle 2010-2013 arasında palazlanan FETÖ, “Bizden olmayana yaşam hakkı yoktur” algısını beyinlere işlemişti.

Kamuda ‘müdür veya amir olmak’ isteyenler, ihale kapmak isteyen müteahhitler, işlerini büyütmek isteyen esnaflar, ‘abi’ mertebesine yükselmek isteyen eğitimciler ve dahası…

Makam, para ve farklı beklentileri olanların bütünleştiği, sohbet halkalarını büyüttüğü yapı, artık önü alınmaz bir çığ gibi büyümüştü!

En kötüsü de, tüm olan bitenleri gördüğü halde “devlet bir şey demiyorsa ben neden kötü olayım” diyerek sessiz kalmak zorunda hissedenler…

Aslında bu iç sesi çok büyüktü ama sadece içten içe duyulduğu için korkuların esiri oluyordu.

Şimdi ise dış sesi olunca gürültünün ve yakınmanın büyüklüğünü daha iyi görebiliyoruz.

Menfaat uğruna palazlanma döngüsünde yer alanların aslında daha çok “himmet” ödeyerek eridiği görülmek istenmiyordu! Çünkü içine düştükleri girdaptan kurtulmaları o kadar da kolay olmuyordu!

Çıksa bile, hiç beklenmedik zorluk ve yeni girdaplarla karşılaşmayacağının garantisi de yoktu!

Devleti ele geçirdiği 2010 itibariyle çok açık ve net bir şekilde görülen FETÖ’nün, ağırlıklı olarak Yargı, Emniyet ve Askeri kanadının güçlendiği aşikârdı. Diğer kurumlar da cabası… Özellikle Defterdarlıkları sıkı bir incelemeye alsalar, peşkeş çekilen araziler, sağlanan rantlar çok daha iyi görülebilir!

İş dünyasında da bu kadar güçlenmelerinin yegane sebebi de elbette “menfaat” ilişkisine dayalıydı.

Bir mülki amirin “Yazılım firmaları dikkatle incelenmeli, siber saldırılar ve işlemlerin üzerinde ciddiyetle durulmalı” hatırlatmasını da ayrıca bir yere not edelim.

Tüm yaşananları, sağlanan destekleri ve FETÖ’nün büyümesine vesile olan etkenleri bir araya getirdiğimizde çıkan sonuç şudur; “Devlet, kendi eliyle düşmanını güçlendirdi. Tüm kurumlarda önlerini açtı, üst makamlara getirtti, hatta siyasette var olmalarını sağladı!”

FETÖ organizasyonu için para dahi bastırdı bu devlet!

Daha ne yapabilirdi ki?

“Besle kargayı oysun gözünü” deyimi yerini bulmuş oldu!

İslam zarar gördü, ‘cemaat’ tanımlaması kirlendi…

Tek yapabildiğimiz ise “Aldandık” demek oldu!

Namaza, ibadete, muhafazakârlığa karşı sürekli taarruz halindeki Kemalist zihniyetin başına bela olan Ergenekonvari yapılanmalardan ders alamadık!

Oysa Hz. Ömer’in şu sözüne kulak verilseydi, belki de sıkıntılar minimize edilmiş olurdu!

“Bir kimsenin kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız. Konuştuğunda doğru söylüyor mu, kendisine bir şey emanet edildiğinde emanete riayet ediyor mu, dünyaya meylettiği zaman helâl, haram gözetiyor mu, ona bakınız.” (Beyhakî, Sünenü’l-kübrâ, VI, 288; Şuab, IV, 230, 326)

Bu sözden anlaşılacağı üzere, bir kimsenin namazı ‘güven’ noktasında ölçü olmamalı! Namaz, kişinin kendi yükümlülüğüdür. Şayet ölçü olsaydı, memlekette namazıyla niyazıyla adından söz ettirip en büyük tefeciliği yapanları da görmüyor olacaktık!

Dahası… Namazla, niyazla, ‘Allah’ diyerek toplumu kendi ekseninde esirleştiren FETÖ, makamlarla, parasal destekle vs… Devletin her yönüyle emanet ettiği ‘vatana’ ihanet etmezdi!

Yıllar önce ‘bayrak’ konusunda “Resmi bayramlarda işyeri camına bayrak asan için ‘vatanını daha çok seviyor’ diyemeyeceğimiz gibi asmayana da ‘bayrağını sevmiyor’ diyemeyiz! Bayrak ve vatan sevgisi gösterişle olmaz! Yüreğinde olacak insanın!” demiştim.

İşte bu noktadan hareketle; devlet ya da Hükümet…

Meydanlarda çok bağıranlara, bunu fırsata çevirmeye çalışanlara, elinden bayrağı düşürmeyip FETÖ’ye her türlü küfrü savuranlara da sarılmamalı!

Dün FETÖ’de yer bulmak için çırpınanların meydanlarda nasıl yırtındıklarını da gördük!

Hele ki, FETÖ’den boşalan yerleri doldurmak, iktidara ‘bana güvenebilirsin’ mesajı verip kamuda yeni bir istilayı başlatmak, hatta siyasette var olmak isteyen birçok kişi ve/veya zümre harekete geçmiş vaziyette!

Adil davranmak, görev verilecek kimseler hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, liyakate önem vermek, fikri ne olursa olsun kişinin emanete ihanet edip etmeyeceğine bakmak, asıl düsturumuz olmalı!

Aksi halde, gelecekte yeni FETÖ’lerle karşılaşmak hiç de zor olmayacak!
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.