TARİH : 28 Haziran 2017 Çarşamba 11:15:00 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
YAŞLI ADAM GÖZLERİNİ KAYBETTİ! : Bingöl’de madde bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişinin saldırısına uğrayan yaşlı adam gözlerini kaybetti. YILMAZ: “BÜTÜN ÖRGÜTLER AYNI AKLIN ÜRÜNܔ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bütün terör örgütlerinin aynı aklın ürünü olduğunu belirterek, “Bunlar farklı isimler altında geliyor olsalar da hepsi aynı kaynaktan besleniyorlar” dedi. ENGELLİ KIZ ÇİFTE BAYRAM YAŞADI : Bingöl`de tekerlekli sandalyesi çalınan doğuştan engelli 12 yaşındaki Ezgi, hediye edilen tekerlekli sandalye ile çifte bayram yaşadı. YAZ KUR’AN KURSLARINA YOĞUN İLGİ : Bingöl’ün Genç ilçesindeki camilerde düzenlenen yaz Kur’an kursları, çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. EN ACI BAYRAMLAŞMA : Geçtiğimiz yıl Suriye’de şehit düşen Astsubay Muhammed Koşan’ın kabrini ziyaret eden acılı anne, oğlunun mezarı başında oturarak dakikalarca gözyaşı döküp dua etti. İLK BAYRAM ZİYARETİ MEHMETÇİĞE : Bingöl’ün Yedisu ilçesinde 40 yıldır bozulmayan gelenek: Ailelerinden önce Mehmetçiği ziyaret ediyorlar. BİNGÖL’DE TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’ün Genç ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Yaralılar, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. EYLEM EMRİNİ VEREN PKK’LI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 3 askerin şehit olduğu, 6 askerin yaralandığı saldırının talimatını veren PKK’lı terörist, Tunceli’de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi. SICAKLIKLAR 40 DERECEYİ BULACAK : Meteoroloji verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkacak. “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ” : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çocuklara ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
DARBE Mİ, TİYATRO MU?
18-07-2016 16:32
2963
2
RAMAZAN BERDİBEK
Yazar : RAMAZAN BERDİBEK
Email : berdibek@hotmail.com
Toplam Makale : 6 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Bakmayın bu absürt başlığı attığıma, bal gibi de bunun adı DARBE’dir. Bu başlığı mahsus yazdım, sırf darbe çığırtkanlığı yapan sazanları çekmek için bu başlığı kullandım.

*

Darbeyi püskürttük deyip rehavete kapılmamak gerek. BU BİR.

Darbe tehlikesi tamamıyla geçti hatasına düşmemek gerek. BU İKİ.

Darbecilerin B planı olan iç çatışma tuzağına düşmemek gerek. BU DA ÜÇ.

DARBE SEVİCİLERİN ALGI OYUNLARI

16 Temmuz gecesi yaşanan kanlı olaylar sonrası akıllarda bir yığın soru var. Bu soru işaretlerinin arkasında da genelde art niyetli akılların algı operasyonu var. İşte Darbe’nin bam teli bu algı operasyonları!

***

Sosyal medyada sahte resimler paylaşarak askerlerin kafasının kesildiği haberlerini yayan Solcu, Marksist kesimler ile SÖZCÜ ve onun gibi paçavraların tuzağına düşmemek gerek.

*

“Ben darbeciyim, darbeyi desteklerim” demeyip Darbe ’ye “Tiyatro” diyen gerzeklerin oyununa da gelmemek gerek. 

*

Darbe girişimi başarısız olunca “Bu Erdoğan’ın Başkanlık oyunudur” diyen FETO’cuların tuzağına da düşmemek gerek.

KAYIŞLA BOĞAZ SIKAN KAYIŞLA DAYAK YER!

Darbecilerin mermileriyle öldürülen masum halkı görmeyen, sabaha kadar halka kurşun sıkıp, mühimmatı bitince teslim olan askerler dayak yiyince habire bu fotoğrafı paylaşıp algı yapanlar bunu bilmeli ki: Ajitasyon yaptığınız o askerler, gece kayışla dayak yemeseydi sabah bizi dipçikle döveceklerdi! Onlar Genelkurmay başkanının boğazını kayışla sıktı, halkta onları kayışla cezalandırdı.

10 SORUDA DARBE!

Şimdi gelelim 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar ve en fazla akıllarda kalan “DARBE” sorularına…

BİRİNCİSİ: DARBEYİ KİM YAPTI?

Darbenin Fetullahçı Terör Örgütü (FETO) tarafından yapıldığı hakkında devletin resmi açıklaması var. Bunda bir şüphe yok. Ama ulusalcı askerlerin desteği de söylentiler arasında. Muhtemelen kolektif bir çalışma ile bu girişime kalkışıldı.

İKİNCİSİ: AKŞAMÜSTÜ DARBE Mİ OLUR?

Bu soru darbe gerçekleşmediği için kahrolan kesimin sıklıkla sorduğu bir soru aslında. Darbecilerin planı saat 17.00 gibi deşifre olunca gece 03.00’te yapılması planlanan darbe girişimi çaresizce erkene alınmak zorunda kalındı.

ÜÇÜNCÜSÜ: NEDEN 16 TEMMUZ?

Darbeciler, yaklaşan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında kadrolarının büyük bölümünün tasfiye edileceğini bildiği için darbeyi alelacele yapmak zorunda kaldı. YAŞ’ta büyük darbe alacağını bilen Cemaat, uyuyan hücreleri harekete geçirip son bir hamle yaptı.

DÖRDÜNCÜSÜ: BİRKAÇ YOL KAPATILARAK DARBE Mİ OLUR?

Art niyetli kimi çevrelerin sıkça dile getirdiği bu sorular Darbe’yi basitleştirmek için yapılan algı operasyonlarından ibaret. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyeti başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otel de bombalandı. Savaşta dahi bombalanmayan TBMM bombardımana tutuldu. MİT ve Emniyet binaların yoğun şekilde ateş altına alındı. Tanklar meydanlardan yürütüldü kimi illerde Valilikler kuşatıldı. Tüm bunlara rağmen darbeyi “tiyatro” olarak niteleyenler en büyük darbecilerdir.  

BEŞİNCİSİ: ASKERİ İSTİHBARATIN HABERİ OLMADI MI, MİT UYUYORMUYDU?

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral Mustafa Özsoy ve diğer harekat komutanları da darbecilerin arasında yer aldığı için darbe planı son ana kadar deşifre edilemedi.

Bu alçakça darbe girişiminin bir gecede planlanmadığı gün gibi ortada! Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nın istihbarat zafiyeti ise en büyük tartışma konusu. MİT’in istihbarat zafiyeti olduğunu bence tartışılmaz. MİT bunca olup bitene rağmen uyuyor muydu? Darbe soruşturması bence MİT’e de uzanmalı.

ALTINCISI: MEDYA NEDEN CUNTANIN YANINDA YER ALMADI? 

Bu soru darbe sevicilerinin kederli bir sorusu. Türkiye medyası geçmiş dönemde Darbe’nin bu ülkeye verdiği tahribatı gördüğü için bu girişime karşı direndi. Doğru olan buydu, aksi zaten düşünülemez.

YEDİNCİSİ: TRT VE KARARMAYAN TV KANALLARI?

Darbeciler TRT’den bildiri okutup akılları sıra TÜRKSAT’ı devre dışı bırakıp bütün medyayı etkisiz hale getireceklerdi. Ama darbe planı erken deşifre olduğu için TÜRKSAT çalışanları darbecilere yanlış bilgi vererek ekranların kararmasını önledi. Bu sırada TÜRKSAT’a giren polisler yoğun çatışmanın ardından darbecileri etkisiz hale getirerek yayınların kesilmesinin önüne geçti.

SEKİZİNCİSİ:  DARBE NEDEN BAŞARISIZ OLDU?

En önemlisi darbe girişimin emir komuta zincirinde yapılmamasıydı. Ordu içeresinde kimi kritik noktaların ele geçirilmesi darbe yapmaya yetmez. Hele ki bunun toplumsal karşılığı yoksa asla başarıya ulaşamaz. Ordu içindeki vicdanlı askerler ve siyasi parti liderlerinin milli iradeden yana tavır alması darbeyi başarısız kılan etkenlersen sadece bir kaçı.

DOKUZUNCUSU: DARBEYİ KİM ÖNLEDİ?

Bu sorunun tartışmasız cevabı “HALK” olacaktır. Darbe kalkışmasının hemen akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara inen tankların önüne yatan halk bu darbenin önündeki en büyük kahramandır. ABD ve AB başta olmak üzere Türkiye’yi darbe ile korkutan bütün emperyalistler bu kalkışmayla birlikte halkın gücünü görmüş oldu. Bütün dünya Türkiye’nin seksenlerin Türkiye’si olmadığını halkın postala selam durmaması ile anladı.

ONUNCUSU: BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Geçmişte sıkça dile getirilen “Darbeler artık tarih oldu” tezi bu girişimle çürümüş oldu. Demek ki bu ülkede hala darbe tehlikeleri var. Hiç şüphesiz ordu ve emniyet başta olmak üzere birçok kurumda temizliğe gidilecek. Toplumsal destekle darbeyi püskürten Erdoğan toplumsal bir mutabakat ile ülkede yeniden bir yapılanmaya gidecek.    

***

YA DARBE BAŞARILI OLSAYDI?

-Bütün siyasiler tutuklanacaktı.

-Yargısız infazlar yapılacaktı.

-Anarşi çoğalacak, kaos artacaktı.

-Fetullah diktatörünün esiri olacaktık.

-Ortada basın, özgürlük kalmayacaktı.

-Yağ ve şekeri belki karneyle alacaktık.

-Ülke tamamıyla dış güçlerin emrine sunulacaktı.

-Esnaf kepenk kapatacak, işsizlik baş gösterecekti.

-Hazine boşaltılacak, enflasyon yüzde yüzlere çıkacaktı.

-Hapishaneler 80 darbesindeki gibi işkence hanelere dönecekti.

-Kur’an kursları, mescitler kapatılacak belki de 28 Şubat’ta yaşanılan bütün acılar tekrar yaşanılacaktı.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.