TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:58:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
Bu suskunluk niye?
09-03-2016 17:31
2402
0
RAMAZAN TOKUŞ
Yazar : RAMAZAN TOKUŞ
Email : ramazan.tokus@gmail.com
Toplam Makale : 5 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

 “Bingöl’de neler olup bitiyor?” diye yazılıp çizilenlere bir göz atmak istedim ama gözüm sayfada, aklım deli sorularda kaldı!

Malumunuz, genel seçimlere altı ay kala artık milletvekillerine bir iş yaptırmak imkânsızdır. Onlar “Seçime odaklanma, yer alıp alamama” telaşındadır, vatandaş da haliyle “seçim öncesi iş yapmazlar” yanılgısındadır.

Yani vekiller ve bakanlar seçim yatırımı olacak hizmetler dışındaki tüm işleri seçim sonrasına erteliyorlar. Seçimden hemen sonra ise vekillerin odaları dolup taşıyor, listeler yapılıyor, verilen sözler hatırlatılıyor ancak vekiller yeni hükümetin kurulması vb. sebeplerle biraz zaman istiyor.

Nitekim 2015 yılı, iki ayrı seçim, ön temayüller, aday belirleme, seçim çalışmalarından ötürü bir kayıp yılı olarak tarihe geçti.

Bu açıdan bakıldığında, bir yıllık talep birikmesi, çok ciddi bir yoğunluğu beraberinde getirmeliydi. Ancak durum hiç de öyle görünmüyor. Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın tekrardan Bingöl’den seçilmesi, yıllardır mağdur edildiğine inanılan Sayın Enver Fehmioğlu’nun Meclis’e girmesi, Sayın Yusuf Coşkun’un Kalkınma Bakan Yardımcısı olması ve dahası…

Böyle bir tabloya göre talep patlaması yaşanmalıydı ancak tüm bunlara rağmen Bingöl halkından ne talep, ne eleştiri ne umut ne başka hiçbir hayat belirtisi görülmedi.

Kısmi hareketlilikler bugüne özel değildir. Bu, geçmişten buyana her dönemin yolcusu olanların yarattığı kalabalıktır.

Onlar için kimin vekil ya da bakan olduğunun bir önemi yoktur!

“Kim bunlar?” diye soranları işitir gibiyim.

Onları hepimiz tanıyoruz aslında!

Hani bir siyasetçiye işimiz düştüğünde ilk koştuklarımız,

Hani bize vekillerin onları asla kırmadığını söyleyenler,

Hani vekiller geldiğinde (hangi vekil olursa olsun) etrafında sürekli dolanan ve bizim onlarla iletişime geçmemizi engelleyenler,

Hani bazen vekillerin de bu duruma uyup onları bize işaret edercesine “onlarla gelirseniz işinizi yaparım” mesajı verdikleri var ya?

İşte onlar, bu mahareti(!) kendinde taşıyanlardır.

Onlar, Bingöl’ün kaymakçıları, etten örülen duvarı, bireysel ihtiraslarıyla hizmetin gelişine olanak sağlamayanlardır!

İşte bu kişilerden dolayıdır ki, toplum seçilmişlerden memleket için talepte bulunamıyor!

Anlamıyorum! Öylesine hazin ve sessiz bir dönemi yaşıyoruz ki, umudumuz mu kalmadı, siyasetçilere güvenimiz mi yok, yoksa başka bir sorun mu var?

Bingöl tarihinde ilk defa Serdar Atalay döneminde bir başkaldırı görmüştük! O da biraz Serdar Bey’in hizmetinden değil, HDP’ye çok sert eleştirilerde bulunmasından olsa gerek ki, HDP seçmeninin yoğun olduğu bölgelerde yapıldı.

Peki, şuan o dönemden daha mı iyi durumda Bingöl?

Daha iyi hizmetler mi geldi?

Bunların tartışılmadığı, masaya yatırılmadığı bir dönemden bahsediyorum!

Bir gariplik var!

Nedendir bu? Kestirmek, anlam yüklemek çok güç!

Düşünsenize! Bir hastane yapılacak ama altı yıldır bir türlü bitmek bilmiyor! Bir hastane, inşa edildikten 15-20 yıl sonra o ilin ihtiyaçlarına cevap veremez duruma geliyor. Bizim hastanenin 6 yılı bitti. Velev ki, 20 yıl kullanım ömrü olsa, bunun dörtte biri zaten geride kaldı. Haliyle açıldıktan birkaç yıl sonra ihtiyaca cevap vermeyecektir.

 Bu da ilginçtir ki, tüm yaşananlara rağmen Bingöl Halkı oldukça sakin ve sessiz!

Belki de artık umutları tükendi, “olsa da olmasa da fark etmez!” psikolojisine kapılmışlardır!

İlginç bir şekilde bireysel talepler dahi endişe verici azınlıkta. Bu normal değil, bir şeyler ters gidiyor olmalı.

Ancak yeri gelmişken belirtmek isterim; bireysel taleplerimizi yaparken de lütfen etik kurallara dikkat edelim, nedense tüm taleplerimiz Bingöl içinden, yani bir başka Bingöllüden al bana ver anlayışı bize asla yakışmıyor, burada bir siyasetçi hangi kıstasa göre bir Bingöllüyü kayırıp diğerine karar veriyor ve buna ne kadar hakkı var ve başka işi yok mu siyasetçinin bunlarla uğraşıyor demek lazım.

Lütfen Bingöllünün hakkını alıp başka bir Bingöllüye vermeyin yapabiliyorsanız Bingöllüleri Hakimlik, savcılık, Kaymakamlık, uzmanlık, yüksek lisans yani referans gereken işlerde sahip çıkıp bir yerlere yerleştirin yada Bingöllülere girebilecekleri iş alanları açın açtırın bingöle. Bireysel olarak bu gibi şeyler isteyelim siyasetçilerimizden.

Tüm Türkiye’nin kalkınmasından sorumlu Bakanımız Sayın Cevdet YILMAZ’dan neden Bingöl için bir şey isteyemiyoruz ? Bingöl Halkının Ak partiye olan bağlılığının hediyesi olarak eski Başbakan şimdiki Cumhurbaşkanımızın Bakanlığın Bingöl’e verilmesi sonrasında “size pınarın kaynağını verdim” cümlesini neden hatırlatmıyoruz?

Yeni Milletvekilimiz Sayın Enver FEHMİOĞLU’nu neden sıkıştırmıyoruz ? Neden Sayın vekilim Bingöl’e Sahip çıkın demiyoruz ?

Cevdet Beyin hükümet programı yoğunsa yeni Bakan Yardımcımız Sayın Yusuf COŞKUN’dan neden birşeyler yapın demiyoruz ?

Belediye Başkanımız Sayın Yücel BARAKGAZİ’ye neden yeni bir şey yok başkanım bir şeyler yapın demiyoruz ?

Yine Vekilimiz Sayın Hişyar ÖZSOY’a neden bingöl’ün Yatırım, işsizlik, hastane, yol vb. sorunlarını meclise taşımıyorsunuz demiyoruz ? neden memleket sorunları için ortak hareket etmiyorsunuz ? bu soru tüm vekiller için geçerli ?

Yani anlayacağınız Bingöl için bundan daha iyi şartlar oluşmamıştı; Bakan, Bakan Yardımcısı, İktidar Milletvekili ve Muhalefet Milletvekili hepsi var geriye sadece hizmet kalıyor.

Halk olarak bu mekanizmayı çalıştırmak ve Bingöl için fayda elde etmek zorundayız, bunun için önce suskunluğumuzu bozmamız ve Bingöl için Bingöllü için bireyselden ziyade toplumsal yatırımlar, hizmetler istememiz lazım.

Burada bir şeyler yapın derken özellikle bu kelimeyi kullanıyorum çünkü Bingöl’e yapılmamış ve yapılacak o kadar çok şey var ki bu şeylerden birkaçının yapılmasını istiyoruz sadece.

Hepinizi Allaha emanet ediyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.