TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:56:47 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
Beşeri yasalar, tutmayan yamalar
14-04-2016 11:39
2396
1
RAMAZAN BERDİBEK
Yazar : RAMAZAN BERDİBEK
Email : berdibek@hotmail.com
Toplam Makale : 6 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

 İslami Hukuk (Şeriat) sistemi ile yönetilen Osmanlı’nın yıkılışından bu yana 94 yıl geçti. Yaklaşık altı asır şer’i hukukla halkını yöneten Osmanlı’nın çöküşü ile halk yeni bir Devlet ve yeni bir rejim ile tanıştı.

*

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı ile birlikte din, Laiklik ilkesiyle tamamen Devlet yönetiminden ayrıldı. Laiklik, yeni rejimin temel taşını oluşturarak, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddeleri  arasında yer aldı.

*

Osmanlı’da hukuk sistemi, Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf Suresi “Hüküm sadece Allah`a aittir” 40. Ayetine dayanırken, Türkiye Cumhuriyeti’nde ise “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi esas alındı. Egemenliğin halka verilmesi ile birlikte, belirli periyotlarda yapılacak seçimler sonucunda seçilen vekiller, TBMM’de halkı yönetmek için kanunlar çıkarma yetkisine sahip oldu.

*

Halkın egemenliği ilkesine dayalı olan ilk Anayasa 1921’de ilan edilerek, Dinin Devlet yönetimindeki etkisi ortadan kaldırıldı. 23 maddeden oluşan bu Anayasa, ihtiyaçları karşılamadığı gerekçesiyle Cumhuriyet Dönemi Anayasası ile değiştirilmek zorunda kalındı.

“Teşkilât-ı Esasiye Kanunu” sadece üç yıl yürürlükte kalmış ardından “Cumhuriyet Dönemi Anayasası” yani 1924 Anayasası, Meclis’te büyük çoğunlukla kabul edilerek yeni yönetilme biçimini oluşturdu. 

Sözde halkın egemenliği ilkesiyle yönetilmeye başlanan Türkiye halkı, 1926’da TBMM’de kabul edilen yeni hukuk sistemleri olan;

-İsviçre Medeni Kanunu`na göre evlenip,

-Alman Ceza Muhakemesi kanununa göre yargılanıp,

-İtalyan Ceza Yasasına göre cezalandırılıp,

-Fransız İdare Hukuku`na göre idare edilip,

-İslam Hukuku`na göre gömülmeye başlandı.

1928’de yapılan düzenleme ile Devletin dininin “İslam” olduğu ilkesi de çıkarılmıştı. Yasaya itiraz edenler ise darağaçlarına gönderildi.

*

Tarihsel süreç içerisinde birbiri ardına çıkarılan kanunlar, ortaya çıkan sorunları çözmeye yetmedi. 1921 Anayasası ve 1924 Anayasası halkın sorunlarına çözüm olamadığı gibi, sözde daha fazla Demokrasi getireceğine inanılan 1961 ve 1982 Anayasaları da ortaya çıkan açıkları hiçbir zaman kapatamadı. 

2007 ve 2010 yıllarında yapılan Anayasa Referandum Paketleri ile birlikte tam 17 defa değiştirilen 1982 Anayasası, Adaleti tesis edemediği gibi, toplumdaki yeni bir Anayasa taleplerini dindiremedi. “Yeni Anayasa” her dönemde halkın en büyük talepleri arasında yer alırken, “Nasıl bir anayasa?” sorusu ise hep yanıtsız kaldı. Meclis’te grubu bulunan partiler tarafından kurulan Anayasa komisyonları, ya masaya oturmadan, yâda henüz birkaç madde görüşülmeye başlanmışken sonlandı.

*

Toplumun mutabakatta varacağı bir Anayasa hayalden öteye geçmez. Buna itirazı olan varsa halkın egemenliğine dayalı bir Anayasa hazırlanmasındaki kıstası açıklayabilir mi? Halkın seçtiği vekiller Meclis’te birbirinin boğazını sıkarak mı adaleti tesis edecekler? Güldürmeyin insanı!

Yeni Anayasa çalışması olsa dahi her zaman olduğu gibi birkaç Anayasa Profesörü oturup halkın yerine kendi fikirlerini kanun taslağı diye sunacak, halkımızda her zaman olduğu gibi kendi partisinin görüşüne uyarak sandığa gidecek. Buna da halkın egemenliği denecek. Tabi, yerseniz.

*

Türkiye’nin tarihsel sürecine bakıldığında beşeri anayasaların halkın taleplerini hiçbir zaman karşılayamadığı su götürmez bir gerçektir. Zaten bir partinin özgürlük saydığını bir parti gericilik, bölücülük kabul ediyor. Bu durumda toplumsal mutabakat imkânsızdan öteye geçmiyor/geçemiyor.

Madem Yeni Anayasa tartışmaları hala sürüyor, Meclis dâhil birçok sivil toplum kuruluşu öneri alıyorsa bende düşünce özgürlüğü bağlamında kendi önerimi sunuyorum:  Yeni Anayasa Yusuf Suresi 40. Ayet ekseninde hazırlanmalı ve kanun koyucu olarak yalnız ve yalnız Allah kabul edilmelidir.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.