TARİH : 23 Ekim 2017 Pazartesi 01:13:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ÖLDÜRÜLEN PKK’LI SAYISI 4’E YÜKSELDİ : Bingöl’de terör örgütü PKK’ya yönelik devam eden operasyonlarda öldürülen terörist sayısı 4’e yükseldi. “POTANSİYELİ KULLANMAYA KARARLIYIZ” : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bingöl, bir taraftan kış turizmine uygun, bir taraftan termal kaynakları olan bir ilimiz. Dolayısıyla bu potansiyelimizi, Bingöl’ün kalkınması yönünde ve özellikle gençlerimize istihdam sağlamak için kullanmaya kararlıyız” dedi. AK PARTİ’DE KRİTİK VİRAJ : AK Parti’nin 6’ıncı Olağan Kongresi’nde Solhan, Genç ve Merkez ilçe başkanları bu hafta sonu resmen belirlenecek. Hafta başından itibaren de AK Parti’nin 2019 sürecini derinden etkileyecek olan il başkanlığı sürecine start verilecek. İKİ MAHALLEYE SAĞLIK OCAĞI VE OKUL : ‘Halk Toplantıları’ kapsamında İnalı Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkan Vekili Halim Sugü, İnalı ve Kültür Mahallelerine sağlık ocağı ve okul yapılacağını söyledi. GENǒTE GÜVENLİK TOPLANTISI : Genç İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural Başkanlığında ilçedeki siyasi parti temsilcileriyle güvenlik toplantısı düzenledi. AKAY:“ PLAKAYI VERİN CEZAYI YAZALIM” : Engellilerin şehir içi halk otobüslerine alınmadığı şikâyetini yanıtlayan İl Emniyet Müdürü Metin Akay; “Eğer öyle bir durum ile karşılaşırsanız, plakayı bize bildirin cezayı yazalım” dedi. TERÖR PROPAGANDASINA GÖZALTI : Bingöl’ün de dahil olduğu 8 ilde, terör propagandası yapanlara gözaltı operasyonu başladı. İKİNCİ KAFİLE UĞURLANDI : Bingöl Valiliği, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Karabük’e ikinci öğrenci kafilesi uğurlandı. “İMAM HATİPLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR” : İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; “İmam Hatip Okulları bizim için çok önemlidir. Tüm okulların olduğu gibi İmam Hatip okullarının sorunları da benim sorunlarımdır” dedi. “8 KİŞİNİN GELİRİ, 4 MİLYAR İNSANIN GELİRİNDEN FAZLA” : Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi; “Dünyadaki en zengin sekiz kişinin geliri, dünya nüfusunun 3.6 milyarlık kısmının gelirine eşdeğerdir” dedi.
BİNGÖLSPOR VE YARDIM YAYGARASI
26-07-2017 14:46
3507
2
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 73 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Son günlerin popüler konusudur; “Bingölspor için yardım toplantısı”

Şehrin bir yakasında yapılan toplantıda konuşulanlar, bir saat sonra diğer yakasında bambaşka bir hale bürünebiliyor bu şehirde!

Herkesin dilinde benzer cümleler…

Lakin herkesin kendince bir süsleme sanatı uyguladığı da gözden kaçmıyor!

Denilmek istenenler ‘denilmiş gibi’ aktarılıyor, denilmemişler de ‘Aslında böyle demek istedi’ diye sunuluyor!

Bulunmadığım ancak birçok insandan dinlediğim cümleleri bir araya getirince çıkan sonuç şu;

Vali Bey, önüne konulan liste üzerinden toplantıya katılan herkese ‘ne kadar katkı sunabilirsiniz?’ diyor ve irili ufaklı birkaç itiraz ve rakamın düşürülmesi dışında hemen herkes elini göğsüne vurarak rakamları kabul ediyor.

Şuana kadar taahhüt ettiği miktarı kulübe veren de bir elin parmak sayısı kadar bile değil.

Taahhüt edilen rakamların tamamı verilir mi? Bekleyip göreceğiz!

İşin bu kısmını ne kadar tartışırsak tartışalım, konulacak nokta cümle şudur; “Bingölspor bu şehrin takımıdır. Bu şehrin topyekûn sahiplenmesi lazım. İş adamları da vergisinden pay ayırarak bu takıma gerekli desteği sunmalı”

Oturulan her masada “Resmen bizden haraç alıyorlar” yaygarası koparılmasını doğru bulmuyorum!

Kimse zorla destek istemiyor!

Sizler de bu rakamları zorla vermek zorunda değilsiniz!

Ancak verilmiş bir taahhüt varsa da, bunu yerine getirmek de “sözünün eri” olmanın gereğidir.

Vali ve Belediye Başkanı, bu işe sahip çıkmaya çalışıyor. Bunu bir soruna dönüştürmek, binbir çeşit dedikoduyla bu işi gölgelemek yerine fırsata çevirmek daha mantıklı değil mi sizce?

Bir takım yanlış uygulamalar olduğu tartışılabilir! Toplantının içeriği, uygulanış biçimi ve dahası…

Fakat tüm bunları öne sürerek amacı saptıramayız!

Bir işadamının yakındığı hususa hak vermiştim. “Hazırlanan listeler şehirde hemen herkesin WhatsApp uygulamasında bulunur hale geldi. Birçok insan kalkıp dalga konusu ederek bana şu kadar versene diyor ve bu durum beni rahatsız ediyor. Ne verdiğimi ya da vereceğimi cümle alemin bilmesi gerekmiyor”

Kimin ne söylediğine ne vereceğine takılmadan, asıl meseleye dönecek olursak; bu takım için her sene birkaç işadamından alınacak desteğe bel bağlamadan, kalıcı gelirler oluşturmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Dün akşam masada dile gelen bu konuda uzun yıllar Elazığ’da yaşamış bir arkadaşın önerisi makuldü; “Su ve elektrik faturalarında olmadık birçok kalem için vergi ödüyoruz. Yasal altyapısı oluşturularak sadece fatura tahsilatında 1 liralık bir katkı da Bingölspor için alınabilir. Vergi Dairesi’nde yapılan her ödeme için 1 liralık katkı alınabilir. Araç Muayene istasyonunda her araç için 1-2 lira katkı alınabilir. Kamu personellerinden her ay 3-5 lira katkı alınabilir. Hatta sendikalar devreye girerek üyelerinden Bingölspor için cüzi miktarlarda destekler toplayabilir. Aylık verilecek 3-5 lirayla kimse fakir olmaz ama bu kulüp çok daha güçlü olabilir. Resmi bir pul yapılır ve aylık toplanan miktarlar kulüp hesabına yatırılır. Kulüp yönetimi de her yıl gayet şeffaf bir şekilde mali tablosunu kamuoyuyla paylaşır. İşadamlarından ise sadece deplasman giderleri için destek alınır. Bir yılda 17 deplasman maçı oynanacaksa, 20 tane işadamından destek alındığı taktirde hiçbir sorun kalmayacaktır. Elazığ’da yıllardır benzer uygulamalarla takım ayakta kalıyor. Kimse de verdiği 1-2 liranın hesabını yapmıyor, aksine bu desteği keyifle sunuyor.”

Oldukça makul bir fikir olduğu kanaatindeyim!

Yasal altyapısı da düzenlenerek bu konuda şimdiden bir seferberlik başlatılabilir ve şehrin tüm bireylerinin bu işe katkı sunarak takımı sahiplenmesi sağlanabilir.

Vali Bey’in bu husustaki “Bu takım şehrin takımıdır. En iyi reklam ve tanıtım bu takım aracılığıyla yapılabilir” yaklaşımını destekliyor, gerek kendisinin, gerekse Belediye Başkanımızın takımı daha iyi noktalara taşıma adına ortaya koydukları bu gayretin takdir edildiğini vurgulamak istiyorum. 

Dikenli bir yol olduğu aşikâr!

Fakat güzel sonuçlara kolay ulaşılmayacaktır!

Bu şehrin takımına sahip çıkmak hepimizin görevidir. Verdiğimiz desteğin miktarını tartışmak yerine, sahiplenme duygumuzun yoğunluğuna odaklanalım.

Herkes imkânı dahilinde destek sunduğu taktirde şehrin sportif atmosferinin değişeceğini hep birlikte göreceğiz.

Vali Bey, bu takımı sahiplenmek zorunda değil. İki, üç yıl buradaki görevini yapar gider. Ama bu takım Bingöl’ündür, bizim sahiplendiğimiz oranda var ya da yok olacaktır!

Vakti zamanında Bingöl’de görev yapan bir Vali’nin şu anısını önemsiyorum;

Odasına gelen müdürün telaş içerikli “Sayın Valim müfettişler geliyor” sözlerine karşılık oldukça sakin bir ses tonuyla “Sorun değil. Gelsinler. Korkulacak neyimiz var ki? Ekstra bir iş yapmadık ki? Rutin işlerimizi yapmışız, hesabını da verebiliriz.”

Vali Ali Mantı Bey’in bu konudaki gayreti ve ekstra çabasının başına dert olacağını düşünenler de var.

Bir büyüğümün güzel bir sözü vardı; “Sakatlanmamış futbolcu gerçek bir futbolcu değildir.”

Vali Bey ve Başkan Bey de bu konuda sakatlanma riskini göze almıştır.

Sayın Valimiz Ali Mantı Bey ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi, Bingölspor için elini taşın altına atmışsa, bu fırsata çevirmek inanıyorum ki yarınlar için güzel sonuçlara vesile olacaktır.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim ki; kimse burada toplanacak yardımları şahsı için istemiyor! Aylarca memleket meselesi edilmiş ve envaı çeşit bahanelerle gölgelenmiş destekleri konuşmaktansa, hiç verilmemesi daha efdaldir!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.