TARİH : 19 Ekim 2017 Perşembe 14:56:46 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
MAHREM YAPILMAYA OPERASYON : FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik Malatya merkezli ve Bingöl’ünde dahil edildiği operasyonda 7 muvazzaf asker gözaltına alındı. FIRTINA SERT VURDU! : Bingöl Karlıova İlçesi’nde 2 kişinin yaralandığı, birçok kurum ve evin kullanılmaz hale gediği fırtınanın faturasının yaklaşık 500 bin TL olduğu tespit edildi. ÜNİVERSİTE, BİNGÖL BALINA YOĞUNLAŞTI : Pilot Üniversiteler arasında yer alan Bingöl Üniversitesi, bal ve endemik bitkiler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 9 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl`de bir köyde operasyon düzenleyen jandarma ekipleri 9 kilo 100 gram esrar ile bir av tüfeği ele geçirdi. 2. DÖNEM AV SEZONU AÇILDI : Bingöl Avcılar ve atıcılar kulübü, 2017-2018 2’inci dönem av sezonunun açıldığını açıkladı. BAHÇE SAHİBİNDEN `GÖZ HAKKI SEPETİ` : Bingöl`de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı "göz hakkı sepeti"ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor. İZİNSİZ EKİME 19 BİN TL CEZA : Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde izinsiz çeltik ektiği belirlenen bir kişiye 19 bin 133 TL ceza kesildi. SÖZEN’DEN KÜÇÜKKAYA`YA TEPKİ : Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, Gazeteci İsmail Küçükkaya`ya Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ortaya attığı iddia nedeni ile tepki geldi. BESYO’NUN İLK PANELİ : Bingöl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, ‘Türkiye’de Spor Yönetimi ve Politikaların Mevcut Durumu Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ isimli bilimsel panele katıldı. “MUHTARLAR KANAAT ÖNDERİDİR” : Bingöl Valisi Ali Mantı; “Söz sahibi, seçilmiş, özgür ve ihtiyar gibi anlamlara gelen muhtar kelimesi kendi kültürümüzün hem kanaat önderi olma hem de yönetim konuları için geliştirdiği bir kavramdır” dedi.
Araçlar Amaca Dönüşmesin
30-04-2015 19:33
3545
0
SAVAŞ SEKİN
Yazar : SAVAŞ SEKİN
Email : savassekin@gmail.com
Toplam Makale : 26 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Topum olarak bilgiye, ölçüye ve ferasete dair yitirdiğimiz veya sahip olamadığımız vasıflar, toplumsal hayatta çözülmesi güç açmazları da beraberinde getiriyor.

Belirtilen anlamda eksik yönlerin sadece bazı bireylere, küçük gruplara veya toplumun çok az kısmına mahsus olması fazla bir öneme sahip olmamakla birlikte, bu durumun toplumsal eğilimi ve yönelişi belirleyici bir noktaya gelecek şekilde yayılması halinde tehlike çanları çalıyor demektir.

Bunun en açık ve hissedilir örneklerinden bir tanesini de, toplumun bugünlerde revaçta olan “siyaset” kavramına yüklediği anlam oluşturuyor.

Bingöl şehrinin gündemi, günlük yaşamı, sosyal ilişkileri üzerinde bu derecede belirleyici olan bu kavram, bu değerini kendisinden mi, yoksa bu şehrin kendisine yüklediği anlamdan mı alıyor?  

Mesela, en kıymetli madenlerden olan altın, kendi başına bir kıymettir ve insanların ona değer vermesi gayet olağan karşılanır. Gerçekten siyaset de öyle mi? İnsanlar var olan bir değerin mi peşinden koşuyor, yoksa kendi ürettikleri bir değerin mi?

Bir fikrin ve dünya görüşünün malzemesi ve aracı olarak algılanması gereken bir kavram, adeta fikrin ve dünya görüşünün kendisi haline gelmiş durumda.

Belirli bir dünya görüşünü sosyal hayatta, devlet idaresinde ve uluslararası arenada pratiğe dökme aracı olmaktan öte bir anlam ifade etmemesi gereken siyaset kavramına bu kadar değer vermek ve hayatımızın içine bu denli yerleştirmek, bu toplumun en derin yarasıdır. Bu yara öyle bir aşamaya gelmiş ki; amaç araca, araç da amaca dönüşmüş durumda.   

Hal böyle olunca bu eksikliğe sahip insanların siyasi tercihlerini dahi fikirleri ve dünya görüşleri değil, çıkarları ve beklentiler belirlemeye başlar. Zaten bu seviyeye inmiş bir insanın geriye kalan dünyasında bir fikirden de bahsedilemez.  

Bir toplum, mecliste kendisini temsil edecek birkaç kişinin kim olması gerektiği noktasında kamplara bölünerek kin, öfke, intikam hırsı gibi insani olmayan hislerle birbiriyle mücadele eder hale gelmiş ise, bu hal, yolculukta yolunu kaybetmiş fakat yolunu kaybettiğinin dahi farkında olmayan bir yolcunun durumundan farksızdır. Bu aynı zamanda değer ve çıkar çatışmasının yaşandığı hayati bir kırılma anıdır.

 Yıllardan beri bir takım çıkar ve beklentilerin karşılanması için sahip olunması gereken meşru bir güç olarak algılanan siyaset makamlarına yüklenen anlam, yerini derhal bir fikre ve duruşa bırakmak zorundadır.

Temenni odur ki; evleri, sokakları, grupları, bölgeleri ve en önemlisi insanların zihinlerini ve kalplerini tam anlamıyla işgal etmiş olan siyaset algısı, artık hak ettiği seviyeye insin hak ettiği cüz’i değerin ötesinde kendisine hiçbir anlam yüklenmesin.

Meseleyi yine siyaset düzleminin işgal ettiği alan içerisinde ele alırsak;

mevcut halimiz siyasete, yani güce ulaşma gayretinden ibaret olan bir haldir. Doğru olan hal ise siyaset ile ulaşılması gereken bir haldir. Bu hal ise hep ihmal ettiğimiz ve dünyevi meselelere kurban ettiğimiz dava ve şuur halidir. İşte siyaset de o hale ulaşma noktasında kullanılan bir araçtır.

Yanı başımızda Ortadoğu coğrafyasının kazan gibi kaynadığı ve tarihi dönemeçlerden ve imtihanlardan geçtiğimiz kritik bir dönemde toplumun enerjisini ve sahip olduğu değerleri böylesi basit ve kıymetsiz şeylere feda edecek bir lüksü yoktur.

Neye kıymet verirseniz, kıymetinizi de o belirler. Kalbinizde neyi taşırsanız, sizi bu tercihiniz sebebiyle hak ettiğiniz yere de o taşır.

O halde esas derdimiz, esas mefkûremiz ne ise, hayatımıza dair her şeyi oraya ulaşma yönünde belirlemek ve hayata dair her türlü tercihimizi de o amaca ulaşma yönünde kullanmak zorunda olduğumuz gerçeğini akıldan çıkarmamak durumundayız.

Bu toplumun sıhhati ve selameti için başka da çıkar bir yol yoktur. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.