TARİH : 21 Ağustos 2017 Pazartesi 04:47:50 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ : Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında jandarma timlerince bulunan basma düzenekli olarak hazırlanmış 20 kilogramlık patlayıcı, kontrollü şekilde imha edildi. DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI BİRLEŞTİRİLMELİ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Sadece devletin, hükümetin yaptığı yatırımlarla bir ülkenin kalkınması mümkün değil. Kamu yatırımları ile özel yatırımlarını mutlaka birleştirmemiz lazım” dedi. KÜTÜPHANEDEN 6 AYDA 22 BİN KİŞİ YARARLANDI : Genç İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğünden 2017 yılının ilk 6 ayında 22 bin 47 kişi yararlandı. YAZ ORTASINDA KAR KEYFİ : Genç İlçesinde 33 dereceyi bulan hava sıcaklıkları günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken, Yenisu köyündeki karlı dere görenleri hayrete düşürüyor. MERHAMET ELİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ : Bingöl’de 5 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek. ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU : Kur’an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu. “KARDEŞLİK” GEZİSİ DÜZENLENDİ : Bilgi ve Düşünce Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen “Gelecek İnşasında Öncü Nesiller” adlı PRO-DES projesi kapsamında 14-17 Ağustos tarihleri arasında lise kız ve erkek öğrencileriyle İstanbul’a dört günlük bir gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi öğrenciler arasında kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile oldu. ‘MARKASI ADALET, MODELİ HAKKANİYET’ OLAN BİR HESAP İSTİYORUZ : Toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava: “Önümüzde altın değerinde 36 saat var. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz. Ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçırıp, İşveren Heyetinin 20 milyon insanın adaletten payını alma imkanını heba etmesi yüzünden Türkiye için büyük bir imkânı yok edeceğiz.” TARIMSAL DESTEKLER BELİRLENDİ : Tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği olan tarımsal desteklemeler belirlendi. ‘KARDEŞLİK’ İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER : Ak Parti Sakarya ve Bingöl Gençlik Kolları Başkanlıkları arasındaki “Kardeşim Birlikteyiz’ projesi kapsamında Bingöl’deki 54 öğrenciye bisiklet, 8 engelli bireye de engelli aracı verildi. Kardeşlik vurgusunun yapıldığı programda, birlik ve beraberliğin pekişmesi temennileri de paylaşıldı.
Araçlar Amaca Dönüşmesin
30-04-2015 19:33
3448
0
SAVAŞ SEKİN
Yazar : SAVAŞ SEKİN
Email : savassekin@gmail.com
Toplam Makale : 25 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Topum olarak bilgiye, ölçüye ve ferasete dair yitirdiğimiz veya sahip olamadığımız vasıflar, toplumsal hayatta çözülmesi güç açmazları da beraberinde getiriyor.

Belirtilen anlamda eksik yönlerin sadece bazı bireylere, küçük gruplara veya toplumun çok az kısmına mahsus olması fazla bir öneme sahip olmamakla birlikte, bu durumun toplumsal eğilimi ve yönelişi belirleyici bir noktaya gelecek şekilde yayılması halinde tehlike çanları çalıyor demektir.

Bunun en açık ve hissedilir örneklerinden bir tanesini de, toplumun bugünlerde revaçta olan “siyaset” kavramına yüklediği anlam oluşturuyor.

Bingöl şehrinin gündemi, günlük yaşamı, sosyal ilişkileri üzerinde bu derecede belirleyici olan bu kavram, bu değerini kendisinden mi, yoksa bu şehrin kendisine yüklediği anlamdan mı alıyor?  

Mesela, en kıymetli madenlerden olan altın, kendi başına bir kıymettir ve insanların ona değer vermesi gayet olağan karşılanır. Gerçekten siyaset de öyle mi? İnsanlar var olan bir değerin mi peşinden koşuyor, yoksa kendi ürettikleri bir değerin mi?

Bir fikrin ve dünya görüşünün malzemesi ve aracı olarak algılanması gereken bir kavram, adeta fikrin ve dünya görüşünün kendisi haline gelmiş durumda.

Belirli bir dünya görüşünü sosyal hayatta, devlet idaresinde ve uluslararası arenada pratiğe dökme aracı olmaktan öte bir anlam ifade etmemesi gereken siyaset kavramına bu kadar değer vermek ve hayatımızın içine bu denli yerleştirmek, bu toplumun en derin yarasıdır. Bu yara öyle bir aşamaya gelmiş ki; amaç araca, araç da amaca dönüşmüş durumda.   

Hal böyle olunca bu eksikliğe sahip insanların siyasi tercihlerini dahi fikirleri ve dünya görüşleri değil, çıkarları ve beklentiler belirlemeye başlar. Zaten bu seviyeye inmiş bir insanın geriye kalan dünyasında bir fikirden de bahsedilemez.  

Bir toplum, mecliste kendisini temsil edecek birkaç kişinin kim olması gerektiği noktasında kamplara bölünerek kin, öfke, intikam hırsı gibi insani olmayan hislerle birbiriyle mücadele eder hale gelmiş ise, bu hal, yolculukta yolunu kaybetmiş fakat yolunu kaybettiğinin dahi farkında olmayan bir yolcunun durumundan farksızdır. Bu aynı zamanda değer ve çıkar çatışmasının yaşandığı hayati bir kırılma anıdır.

 Yıllardan beri bir takım çıkar ve beklentilerin karşılanması için sahip olunması gereken meşru bir güç olarak algılanan siyaset makamlarına yüklenen anlam, yerini derhal bir fikre ve duruşa bırakmak zorundadır.

Temenni odur ki; evleri, sokakları, grupları, bölgeleri ve en önemlisi insanların zihinlerini ve kalplerini tam anlamıyla işgal etmiş olan siyaset algısı, artık hak ettiği seviyeye insin hak ettiği cüz’i değerin ötesinde kendisine hiçbir anlam yüklenmesin.

Meseleyi yine siyaset düzleminin işgal ettiği alan içerisinde ele alırsak;

mevcut halimiz siyasete, yani güce ulaşma gayretinden ibaret olan bir haldir. Doğru olan hal ise siyaset ile ulaşılması gereken bir haldir. Bu hal ise hep ihmal ettiğimiz ve dünyevi meselelere kurban ettiğimiz dava ve şuur halidir. İşte siyaset de o hale ulaşma noktasında kullanılan bir araçtır.

Yanı başımızda Ortadoğu coğrafyasının kazan gibi kaynadığı ve tarihi dönemeçlerden ve imtihanlardan geçtiğimiz kritik bir dönemde toplumun enerjisini ve sahip olduğu değerleri böylesi basit ve kıymetsiz şeylere feda edecek bir lüksü yoktur.

Neye kıymet verirseniz, kıymetinizi de o belirler. Kalbinizde neyi taşırsanız, sizi bu tercihiniz sebebiyle hak ettiğiniz yere de o taşır.

O halde esas derdimiz, esas mefkûremiz ne ise, hayatımıza dair her şeyi oraya ulaşma yönünde belirlemek ve hayata dair her türlü tercihimizi de o amaca ulaşma yönünde kullanmak zorunda olduğumuz gerçeğini akıldan çıkarmamak durumundayız.

Bu toplumun sıhhati ve selameti için başka da çıkar bir yol yoktur. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.