TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 23:19:30 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
6 YILLIK HASTANE UTANCIMIZ!
30-08-2016 15:28
2661
8
HAKİM DEĞİŞGEÇ
Yazar : HAKİM DEĞİŞGEÇ
Email : bingolonline@hotmail.com
Toplam Makale : 72 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

Son birkaç gündür “Hastane” mevzusu yeniden gündeme geldi, sosyal medyada yazılıp çizilenler aldı başını gitti!

Toplum, yıllardır içinde biriktirdiği nefreti yeniden kusmaya başladı!

Sordum, soruşturdum ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın şu yanıtına ulaştım; “Altyapı ve çevre düzenlemesi işinin sağlık tesisi alanındaki parselde şahıs arazisinin mahkemelik olması yatırımın gecikmesine sebep olmuştur. Vaziyet planında değişiklik yapılarak şahıs arazisi parsel dışına alınmış olup, sorun giderilmiştir. Ayrıca projedeki revizyonlardan kaynaklanan sorunlardan dolayı işler uzamıştır. 20 Haziran 2016’da geçici kabul çalışmalarına başlanılmıştır. Kabul çalışmaları tamamlandıktan sonra yaklaşık Kasım 2016 tarihinde hizmet vermeye başlayacaktır.”

Daha önceki bilgilerden yola çıkarsak; “Kasım 2016’da teslim edilse dahi taşınma işlemi en erken iki ayda tamamlanır. Yani hastanenin hizmete girmesi Ocak-Şubat 2017’yi bulur” demek pek de afaki sayılmaz!

Yukarıda aktardığım bilgileri edinemeden önce sosyal medyada

Önce;
3. Köprü Açıldığında manşetlerde şu cümle vardı; “Dünyayı Kıskandıran Açılış”
İnanıyorum ki, Bingöl Devlet Hastanesi açıldığında da tüm Dünya bizi kıskanacak!

Sonra;
“Değerli dostlar! Yeni bir dernek kuruyorum. "Bingöl Devlet Hastanesi Yapma ve Yaşatma Derneği" Üye olacak arkadaşları bekliyorum.”

Paylaşımlarında bulundum.

Yapılan yorumlar, telefon aramasıyla yapılan görüşmeler gösteriyordu ki, halkın canına ‘tak’ eden ‘Hastane’ mevzusu yüreklerde ve hafızalarda derin izler bırakmış!

Sosyal medyada konuya ilişkin ironi paylaşımımın altına yazılan bir yorum beni ziyadesiyle güldürmüştü. Fakat bir o kadar da üzmüş ve düşündürmüştü! “Hastane için tomografi cihazı alındı ama onun da garanti süresi bitti bitecek”

Paylaşım sonrası telefon aramasıyla görüşlerini bildiren dostların ise yaklaşımları farklıydı.

Bir arkadaşım şöyle diyordu; “Bence bulaşma bu işe! Kimseyle kötü olma. Bırak, zaten bir süre sonra açılacak”

Düşündüm de, memleketin bir sorununu dile getirmiş ve çözümün aciliyetine vurgu yapmışım!

Neden kötü olalım ki?

Hangi siyasi kalkıp bundan gocunabilir ki? Böyle bir tutumu olacaksa, o siyasinin “memleket sevdasından, hizmet aşkından, samimiyetinden” şüphe ederim!

Eleştiriden hoşnut olmayabilir, eleştirinin içeriğiyle ilgili karşı eleştiride bulunabilir ama halka sırt dönemez, haklı talepleri görmezden gelemez, yapmadıklarını karşı tavır takınarak örtemez!

İnsanlardaki psikolojik durum böyle! Sürekli, siyasilerden çekinen, onlardan gelecek bir olumsuz söz ya da takınılacak tavırdan çekinme hali…

Her daim “yarın işim düşerse sıkıntı yaşarım” psikolojisine sahibiz!

Seçim döneminde ne diyor siyasiler? “Biz bu halka hizmetkâr olmaya geldik”

Hizmetkârın, efendisine karşı tavır takınma, elindeki siyasi güçle yaptırım uygulama lüksü olabilir mi?

İlginç değil mi sizce? Önce hizmetkâr olmaya aday insanları seçiyoruz, sonra önünde el pençe divan durup hizmetkârlık ediyoruz!

Bunu da kendimiz yapıyoruz!

Hesap soramıyoruz, taleplerimizi dillendiremiyoruz!

Sebep?

Siyasiler veya bürokratlar bize küser!

İyi de, bizim küsmemizin bir karşılığı olmuyor da, siyasi veya bürokratın küsmesinin karşılığı niye olabiliyor ki?

Zaten öyle bir hale getirdiler ki, ‘yalakalık’ bir marifet sayılıyor!

Bir arkadaşımın şu tespitine de kıymet verdim; “Sen bunları söyledin diye bu söylemlerini alıp ilgililere yetiştirip senin üzerinden propaganda yapacaklar, fitne yayacaklar”

Sesli güldüm buna! Yapmasalar şaşarım zaten!

Haklı bir söylemime karşılık ‘yalakalığa koşanlara’ konuşma fırsatı veren siyasi veya bürokrat, daha pişmemiş demektir.

6 yıldır tamamlanamayan bir hastane için toplumun küsmesi ilgili kişiler için bir anlam ifade etmiyorsa, onların küsmesi de bu toplum için anlam ifade etmez, etmemelidir de!

Siyasilerin kişiliğiyle kimsenin sorunu yok, yaptıklarını da hiç kimse inkâr etmiyor!

Ama onca yapılanı, kendileriyle çok fazla ilgisi bulunmasa da bir hastane inşaatıyla heba edilmesine en azından kendileri müsaade etmemeliydi. Galip Ensarioğlu zarar etmiş diye 265 bin insan sıkıntı yaşıyor! Bu da gayet normal karşılanıyor!

Galip Ensarioğlu’nun zararının ceremesini biz neden çekiyoruz?

Yahu nasıl bir güç var bu adamda da, ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı söz vermesine rağmen bu hastane açılmıyor?

Velev ki, işleyiş olarak sorun çözülemedi!

Başka bir hastane yapılsa şimdiye kadar çoktan bitmişti. Belki de, ikinci bir tadilattan geçmişti.

Her gün onlarca insan çevre illerdeki hastanelerde şifa arıyor! En basit bir işlem için dahi çevre illere gitmek zorunda kalıyoruz! Anjiyo olmak için dahi çevre illere gidiyorsak, burada bir lütuftan bahsedilebilir mi?

Buna bizzat şahit oldum! Gittiğim özel bir hastanede bir o kadar fazla Bingöllüyle karşılaşmıştım ki, “Bingöl Devlet Hastanesinde miyim?” diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım!

Varın diğer hastaneleri de hesaba katarak hesabı siz çıkarın!

“6 yıldır çevre illere giden hastalarımızın harcadığı parayla yeni bir hastane yapılırdı” demek bile mübalağa sayılmaz!

Şahsen bunca yaşanandan sonra suçlu aramak çözüm değil. Herkes toplum vicdanında alacağı notu almıştır!

Fakat bir eleştirim de halka ve sivil toplum örgütlerine yönelik olacak!

Darbe girişimi sonrası başlayan demokrasi nöbetlerinde, teröre karşı yürüyüşlerde Bingöl’deki neredeyse bütün sivil toplum örgütleri bir araya geldi, tek ses olup karşı tavır sergiledi!

Bu gayet güzel ve olması gereken bir tabloydu!

Peki, bunca sivil toplum örgütü 6 yıldır süren bir çile için neden tek ses olamadı?

Onlarca insan burada acil müdahale edilemediği için sevk edildiği çevre illere giderken yolda ölüyor.

Bu bir sorun değil mi?

Neden sessiz kalmayı tercih ediyoruz?

Siyasi baskı korkumuz mu var? Yoksa siyasetten nemalanma yarışı mı?

Bir talebi dile getirmek için kavga etmemiz gerekmiyor. Belki doğru adımlar atarak hem siyasilerimizin elini güçlendirirdik, hem de çözüme kısa vadede ulaşırdık!

Bunu da beceremedik!

Demokrasi Nöbetleri gibi bir nöbeti bir gece hastane etrafında tutsaydık, belki de daha etkin bir tepki haykırışı olurdu!

Bu beceriksizliğimizin cezasını çekmeye devam edeceğiz!

Görünen o ki, bu hastane bitse dahi kimse siyasiler de, iktidarı da alkışlamayacak!

Her fırsatta yakın bir tarih verilerek halk, siyasileri alkışlamak için ayağa kaldırıldı ama herkes ayakta kaldı! Ne alkış çalınabildi, ne de oturulabildi!

O kadar çok ayakta kaldık ki, artık yorulduk!

Dernek kurup hastane için para toplasak bir çare olur mu bilemiyorum.

Ama yazmaktan ve söylemekten bizler utanır hale geldik!

Onlar mı? Sormak lazım...
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.