TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 21:29:01 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
Mutluca (Melakan)

İLİ                    : BİNGÖL

İLÇESİ            : SOLHAN

NÜFUSU        : 656 (2008 sayımına göre)

İLE UZAKLIĞI: 69 km.

İLÇEYE UZAKLIĞI: 30 km.


TARİHİ

Köyün eski ismi Melekan ya da Melon`dur. Melekan köyü 1600 yıllarında Botan bölgesinden gelen Molla Mustafa-i Cızıri (Melo Kal) tarafından kurulmuştur. Melekan veya Melon kelimeleri Melo kal (genç-pişmemiş imam) kelimesinden gelmektedir. Melo Kal`ın 10 oğlu vardı. Melekan nesli bu çocuklarla çoğalarak günümüzdeki halini almıştır. Tarih boyunca ilim merkezi olarak anılmıştır. Birçok alim yetiştirmiştir.

MEZRALARI

Aşağı Yayıklı Mezrası

Yukarı Yayıklı Mezrası

Beşevler Mezrası

Cevizli Mezrası

Eskiköy Mezrası

Gözübüyük Mezrası

İKLİM

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert geçmektedir.

NÜFUS

Yıllara göre köy nüfus verileri

1970    : 1.277

1975    : 1.570

1980    : 1.619

1990    : 1.779

1997    : 1.017

2000    : 771

2007    : 749

2008    : 656

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle Küçükbaş ve Büyükbaş hayvancılık yapılır.

MUHTARLIK

2009 - Halim KILINÇ

2004 - Halim KILINÇ

1999 - Halim KILINÇ

1994 - Muhittin YILDIZ

1989 - Ahmet DEMİR

1984 - Abdullah BEDİR

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, bir İlköğretim Okulu, bir sağlık ocağı ve iki camii bulunmaktadır. Alt yapı hizmetleri gelişmemiş, telefon şebekesi (Telekom ve Avea) ve içme suyu şebekesi bulunmaktadır.

 

Kaynak: SEDAT ADEMOĞLU 

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.