TARİH : 28 Haziran 2017 Çarşamba 16:26:13 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
YAŞLI ADAM GÖZLERİNİ KAYBETTİ! : Bingöl’de madde bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişinin saldırısına uğrayan yaşlı adam gözlerini kaybetti. YILMAZ: “BÜTÜN ÖRGÜTLER AYNI AKLIN ÜRÜNܔ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bütün terör örgütlerinin aynı aklın ürünü olduğunu belirterek, “Bunlar farklı isimler altında geliyor olsalar da hepsi aynı kaynaktan besleniyorlar” dedi. ENGELLİ KIZ ÇİFTE BAYRAM YAŞADI : Bingöl`de tekerlekli sandalyesi çalınan doğuştan engelli 12 yaşındaki Ezgi, hediye edilen tekerlekli sandalye ile çifte bayram yaşadı. YAZ KUR’AN KURSLARINA YOĞUN İLGİ : Bingöl’ün Genç ilçesindeki camilerde düzenlenen yaz Kur’an kursları, çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. EN ACI BAYRAMLAŞMA : Geçtiğimiz yıl Suriye’de şehit düşen Astsubay Muhammed Koşan’ın kabrini ziyaret eden acılı anne, oğlunun mezarı başında oturarak dakikalarca gözyaşı döküp dua etti. İLK BAYRAM ZİYARETİ MEHMETÇİĞE : Bingöl’ün Yedisu ilçesinde 40 yıldır bozulmayan gelenek: Ailelerinden önce Mehmetçiği ziyaret ediyorlar. BİNGÖL’DE TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’ün Genç ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Yaralılar, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. EYLEM EMRİNİ VEREN PKK’LI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 3 askerin şehit olduğu, 6 askerin yaralandığı saldırının talimatını veren PKK’lı terörist, Tunceli’de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi. SICAKLIKLAR 40 DERECEYİ BULACAK : Meteoroloji verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkacak. “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ” : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çocuklara ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
Hazarşah

İLİ        : BİNGÖL

İLÇE   : SOLHAN

NÜFUS: 2,122 (2007 sayımına göre)

İLE UZAKLIK: 74 km

İLÇEYE UZAKLIK: 25 km.

TARİHİ

Köyün adı her ne kadar Harzemşahlar’a benzerlik gösterse de köyde Az Aşiretine Mensup aileler vardır. Köyü kuran Az Aşiretinin büyüklerinden alınan bilgilere göre Bayramın yeğenleri Gülxani, Şanderi ve Xelik’tir. Bunların babasının adı Kasım’dır, Kasım da Bayramın kardeşidir. Hanzarşah halkından önce Ermeniler yaşadığı bilinmektedir. Hanzarşah’a yerleşen Azlıların 1600lü yıllarda buraya geldikleri bilinmektedir. Kendileri Püerazi olarak kabul edilir. Nüfusları 3000’nin üstündedir. Henzarşahlılar da Bermekilere dayanır.

COĞRAFYA

Bingöl iline 71 km, Solhan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

MEZRALARI

Aksakal Mezrası

Erdemler Mezrası

İKLİM

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUSU

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007    : 2.122

2000    : 1.931

1997    : 1.907

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

SEÇİLDİKLERİ YILLARA GÖRE KÖY MUHTARLARI:

2004 - Sabri Budak

1999 - Sabri Budak

1994 - Ahmet Sayılı

1989 - Teymur Öztaş

1984 - Mehmet Emin Esim

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu var, içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi kısmen var, PTT şubesi yok, Sağlık ocağı ve sağlık evi yok, ulaşımı her gün hem Solhan’a hem de Bingöl’e köy minibüsleri ve özel araçlarla sağlanmaktadır.

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.