TARİH : 17 Ekim 2017 Salı 22:33:01 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI : Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorumluları, eski askeri öğrenciler, emniyet mensubu olan kişilere yönelik yapılan FETÖ operasyonunda 25 şahıstan 13’ü polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. BUNU KİM SORUŞTURACAK? : Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmasına rağmen öğretmen olmadığı için ders başı yapamadı. Köy Muhtarı, Milli Eğitim Müdürünün kendilerine ‘Kadrolu öğretmen atandı ama soruşturması’ sürüyor diye yanıt verdiğini belirtti. Çocukların ne zaman okula başlayacağı ise muamma! YASİN BÖRÜ ANILDI : Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat Turgut, “Hz. Hüseyin’in şehadeti anlaşılırsa Yasin ve arkadaşlarının şehadeti de anlaşılır ” dedi. ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI : 15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi tarafından Ilıcalar’da program düzenlendi. RÜZGAR UYARISI : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar çıkabilecek kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER : Ak Parti Solhan Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanlığı, ziyaret ettikleri Gelintepe Köyündeki okul çağındaki çocukları hediyelerle sevindirdi. GENÇ PEKMEZİNE YOĞUN İLGİ : İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Bingöl Tanıtım Günleri’nde Genç standında tanıtıma sunulan pekmez ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK : PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında postaya verilecek yurt içi varışlı posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim uygulanacağı bildirildi. ÖĞRENCİLER KARABÜK’TEN AYRILDI : İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Bingöl ilinden Karabük’e giden ilk grup, törenle Bingöl’e uğurlandı. 3 BİN 251 MEMUR ALINACAK : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet Personel Başkanlığı’nca 3 Bin 251 kişinin yerleştirileceğini açıkladı.
Hazarşah

İLİ        : BİNGÖL

İLÇE   : SOLHAN

NÜFUS: 2,122 (2007 sayımına göre)

İLE UZAKLIK: 74 km

İLÇEYE UZAKLIK: 25 km.

TARİHİ

Köyün adı her ne kadar Harzemşahlar’a benzerlik gösterse de köyde Az Aşiretine Mensup aileler vardır. Köyü kuran Az Aşiretinin büyüklerinden alınan bilgilere göre Bayramın yeğenleri Gülxani, Şanderi ve Xelik’tir. Bunların babasının adı Kasım’dır, Kasım da Bayramın kardeşidir. Hanzarşah halkından önce Ermeniler yaşadığı bilinmektedir. Hanzarşah’a yerleşen Azlıların 1600lü yıllarda buraya geldikleri bilinmektedir. Kendileri Püerazi olarak kabul edilir. Nüfusları 3000’nin üstündedir. Henzarşahlılar da Bermekilere dayanır.

COĞRAFYA

Bingöl iline 71 km, Solhan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

MEZRALARI

Aksakal Mezrası

Erdemler Mezrası

İKLİM

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUSU

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007    : 2.122

2000    : 1.931

1997    : 1.907

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

SEÇİLDİKLERİ YILLARA GÖRE KÖY MUHTARLARI:

2004 - Sabri Budak

1999 - Sabri Budak

1994 - Ahmet Sayılı

1989 - Teymur Öztaş

1984 - Mehmet Emin Esim

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu var, içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi kısmen var, PTT şubesi yok, Sağlık ocağı ve sağlık evi yok, ulaşımı her gün hem Solhan’a hem de Bingöl’e köy minibüsleri ve özel araçlarla sağlanmaktadır.

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.