TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 21:28:33 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
Hazarşah

İLİ        : BİNGÖL

İLÇE   : SOLHAN

NÜFUS: 2,122 (2007 sayımına göre)

İLE UZAKLIK: 74 km

İLÇEYE UZAKLIK: 25 km.

TARİHİ

Köyün adı her ne kadar Harzemşahlar’a benzerlik gösterse de köyde Az Aşiretine Mensup aileler vardır. Köyü kuran Az Aşiretinin büyüklerinden alınan bilgilere göre Bayramın yeğenleri Gülxani, Şanderi ve Xelik’tir. Bunların babasının adı Kasım’dır, Kasım da Bayramın kardeşidir. Hanzarşah halkından önce Ermeniler yaşadığı bilinmektedir. Hanzarşah’a yerleşen Azlıların 1600lü yıllarda buraya geldikleri bilinmektedir. Kendileri Püerazi olarak kabul edilir. Nüfusları 3000’nin üstündedir. Henzarşahlılar da Bermekilere dayanır.

COĞRAFYA

Bingöl iline 71 km, Solhan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

MEZRALARI

Aksakal Mezrası

Erdemler Mezrası

İKLİM

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUSU

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007    : 2.122

2000    : 1.931

1997    : 1.907

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

SEÇİLDİKLERİ YILLARA GÖRE KÖY MUHTARLARI:

2004 - Sabri Budak

1999 - Sabri Budak

1994 - Ahmet Sayılı

1989 - Teymur Öztaş

1984 - Mehmet Emin Esim

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu var, içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi kısmen var, PTT şubesi yok, Sağlık ocağı ve sağlık evi yok, ulaşımı her gün hem Solhan’a hem de Bingöl’e köy minibüsleri ve özel araçlarla sağlanmaktadır.

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.