TARİH : 17 Ekim 2017 Salı 22:33:14 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI : Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorumluları, eski askeri öğrenciler, emniyet mensubu olan kişilere yönelik yapılan FETÖ operasyonunda 25 şahıstan 13’ü polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. BUNU KİM SORUŞTURACAK? : Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmasına rağmen öğretmen olmadığı için ders başı yapamadı. Köy Muhtarı, Milli Eğitim Müdürünün kendilerine ‘Kadrolu öğretmen atandı ama soruşturması’ sürüyor diye yanıt verdiğini belirtti. Çocukların ne zaman okula başlayacağı ise muamma! YASİN BÖRÜ ANILDI : Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat Turgut, “Hz. Hüseyin’in şehadeti anlaşılırsa Yasin ve arkadaşlarının şehadeti de anlaşılır ” dedi. ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI : 15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi tarafından Ilıcalar’da program düzenlendi. RÜZGAR UYARISI : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar çıkabilecek kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER : Ak Parti Solhan Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanlığı, ziyaret ettikleri Gelintepe Köyündeki okul çağındaki çocukları hediyelerle sevindirdi. GENÇ PEKMEZİNE YOĞUN İLGİ : İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Bingöl Tanıtım Günleri’nde Genç standında tanıtıma sunulan pekmez ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK : PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında postaya verilecek yurt içi varışlı posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim uygulanacağı bildirildi. ÖĞRENCİLER KARABÜK’TEN AYRILDI : İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Bingöl ilinden Karabük’e giden ilk grup, törenle Bingöl’e uğurlandı. 3 BİN 251 MEMUR ALINACAK : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet Personel Başkanlığı’nca 3 Bin 251 kişinin yerleştirileceğini açıkladı.
Altınevler (Şirnan)

 Altınevler, Kürtçe (Şirnan) Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı bir köydür.

İLİ                   : BİNGÖL

İLÇE               : ADAKLI

NÜFUSU        : 140 (2000 nüfus sayımına göre)

RAKIM           : 1.810 m (5.938 ft)

MUHTARI      : Ermiş KAL

İLE UZAKLIĞI           :

İLÇEYE UZAKLIĞI: 15 km

MEZRALARI: Cafıran ve Pawlanan

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun asfaltı yoktur.

ŞİRNAN KÖYÜ:

Dört bir tarafı dağlarla çevrili bir Vadinin ortasında akan ,bir akarsuyun kenarlarına yerleşmiş dokuz köyden biriside ŞİRNAN’dır. Akarsuyun kollarından birinin başlangıç notasından yer alan HIRÇIK’tan sonra Şirnan gelir. Bu akarsu daha sora bir takım kıvrımlar çizerek, AZAPERT’ten geçerek, KİĞİ’ ye yakın bir yerde PERİ suyu ile buluşarak, Keban barajına dökülür.Yıllar önce bu dereler yazın halkın su ihtiyacını karşılayacak konumdaydı. Ne yazık ki doğadaki, bu olumsuz değişimin buraya da yansıdığını yaz’ın bu derelerin kuruma noktasına geldiğini görmekteyiz.

Yöre birinci derecede deprem kuşağında yer alır.1971 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki büyük deprem yaşadı. Denizden oldukça yüksek olması nedeniyle karasal iklim koşulları hakimdir. Dolaysıyla kışları soğuk geçmektedir. Bitki örtüsü olarak dağların yamaçlarında meşe ağacı, yaylada ise çekem dediğimiz iğne yapraklı bitki örtüsü hakimdir. Köyde Keklik, Karga, Tavşan, Tilki, Kurt, Ayı gibi hayvanların bu gün artık nerede ise nesli tükenmek üzere olduğu gözlemlenmektedir. Bir zamanlar Köyümüzde 80 hane bulunuyordu. (Kal, Karasu, Binici, Güreş, Serinyel, Serindağ, Serinkaya, Elverişli, Odabaşı, Eliaçık, Emekçı aileleri bu gün ise ekonomik koşullar ve siyası baskılar sonucu oluşan göç neticesinde, köyümüz 32 hane ile Karer’in en yoğun nüfusuna sahip bulunmaktadır. Tüm bu göçlere rağmen Yaylaya çıkma geleneğini sürdüren Karer’in ender köylerinden biridir. İki yaylası bulunmakta, köylünün bir kısmı yazın VARE JÜR ‘e (yukarı yayla) çoğunluğu ise ZÜĞÜR yaylasına gitmektedir. Bu yaylalarda iki ay kalmakta olup otlar biçildikten sonra köye dönülmektedir. Köyümüze 1953 yılında okul yapılmıştır. O yıllarda köyümüz kökenli üç eğitimci büyüğümüz (Aziz Güreş, Resul Binici saygı ile anıyoruz) Halil Karasu 1960’lı yılların sonlarında Dr. Mustafa Güreş, Orman Mühendisi Zeynel Kal (Saygı ile anıyoruz) köyümüzün gurur kaynağı olarak kalplerimizde yerlerini aldılar. 1990’ların başında köyümüzden Sayın İlhami Binici Milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştır. Köyümüzün Cafıran olarak bir mezrası bulunmaktadır.

Burada Tevfik Karasu, Yasin Elverişli, Nuri Serindağ devamlı kalmaktadırlar. Diğer bir köy dışı yerleşim ise Palıvanlar (Güreşler) deresinde Ape İsmail, Ape Hüsen, Ape Kerim ile derenin karşı yamacında Ape Mamud’un oğlu Hüseyin Güreş kalmaktadır. Köyden göç edenler çoğunlukla İstanbul ve İzmir’de yaşamaktadır. Köyümüzün geçmişi ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık, bu konuda araştırmalarımız devam etmektedir. Sağlıklı bir bilgiye ulaştığımız taktirde bunu halkımızla paylaşacağız.

EKREM GÜREŞ / 11 Kasım 2009 

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.