TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 21:28:44 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
Altınevler (Şirnan)

 Altınevler, Kürtçe (Şirnan) Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı bir köydür.

İLİ                   : BİNGÖL

İLÇE               : ADAKLI

NÜFUSU        : 140 (2000 nüfus sayımına göre)

RAKIM           : 1.810 m (5.938 ft)

MUHTARI      : Ermiş KAL

İLE UZAKLIĞI           :

İLÇEYE UZAKLIĞI: 15 km

MEZRALARI: Cafıran ve Pawlanan

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun asfaltı yoktur.

ŞİRNAN KÖYÜ:

Dört bir tarafı dağlarla çevrili bir Vadinin ortasında akan ,bir akarsuyun kenarlarına yerleşmiş dokuz köyden biriside ŞİRNAN’dır. Akarsuyun kollarından birinin başlangıç notasından yer alan HIRÇIK’tan sonra Şirnan gelir. Bu akarsu daha sora bir takım kıvrımlar çizerek, AZAPERT’ten geçerek, KİĞİ’ ye yakın bir yerde PERİ suyu ile buluşarak, Keban barajına dökülür.Yıllar önce bu dereler yazın halkın su ihtiyacını karşılayacak konumdaydı. Ne yazık ki doğadaki, bu olumsuz değişimin buraya da yansıdığını yaz’ın bu derelerin kuruma noktasına geldiğini görmekteyiz.

Yöre birinci derecede deprem kuşağında yer alır.1971 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki büyük deprem yaşadı. Denizden oldukça yüksek olması nedeniyle karasal iklim koşulları hakimdir. Dolaysıyla kışları soğuk geçmektedir. Bitki örtüsü olarak dağların yamaçlarında meşe ağacı, yaylada ise çekem dediğimiz iğne yapraklı bitki örtüsü hakimdir. Köyde Keklik, Karga, Tavşan, Tilki, Kurt, Ayı gibi hayvanların bu gün artık nerede ise nesli tükenmek üzere olduğu gözlemlenmektedir. Bir zamanlar Köyümüzde 80 hane bulunuyordu. (Kal, Karasu, Binici, Güreş, Serinyel, Serindağ, Serinkaya, Elverişli, Odabaşı, Eliaçık, Emekçı aileleri bu gün ise ekonomik koşullar ve siyası baskılar sonucu oluşan göç neticesinde, köyümüz 32 hane ile Karer’in en yoğun nüfusuna sahip bulunmaktadır. Tüm bu göçlere rağmen Yaylaya çıkma geleneğini sürdüren Karer’in ender köylerinden biridir. İki yaylası bulunmakta, köylünün bir kısmı yazın VARE JÜR ‘e (yukarı yayla) çoğunluğu ise ZÜĞÜR yaylasına gitmektedir. Bu yaylalarda iki ay kalmakta olup otlar biçildikten sonra köye dönülmektedir. Köyümüze 1953 yılında okul yapılmıştır. O yıllarda köyümüz kökenli üç eğitimci büyüğümüz (Aziz Güreş, Resul Binici saygı ile anıyoruz) Halil Karasu 1960’lı yılların sonlarında Dr. Mustafa Güreş, Orman Mühendisi Zeynel Kal (Saygı ile anıyoruz) köyümüzün gurur kaynağı olarak kalplerimizde yerlerini aldılar. 1990’ların başında köyümüzden Sayın İlhami Binici Milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştır. Köyümüzün Cafıran olarak bir mezrası bulunmaktadır.

Burada Tevfik Karasu, Yasin Elverişli, Nuri Serindağ devamlı kalmaktadırlar. Diğer bir köy dışı yerleşim ise Palıvanlar (Güreşler) deresinde Ape İsmail, Ape Hüsen, Ape Kerim ile derenin karşı yamacında Ape Mamud’un oğlu Hüseyin Güreş kalmaktadır. Köyden göç edenler çoğunlukla İstanbul ve İzmir’de yaşamaktadır. Köyümüzün geçmişi ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık, bu konuda araştırmalarımız devam etmektedir. Sağlıklı bir bilgiye ulaştığımız taktirde bunu halkımızla paylaşacağız.

EKREM GÜREŞ / 11 Kasım 2009 

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.