TARİH : 28 Haziran 2017 Çarşamba 16:26:02 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
YAŞLI ADAM GÖZLERİNİ KAYBETTİ! : Bingöl’de madde bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişinin saldırısına uğrayan yaşlı adam gözlerini kaybetti. YILMAZ: “BÜTÜN ÖRGÜTLER AYNI AKLIN ÜRÜNܔ : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bütün terör örgütlerinin aynı aklın ürünü olduğunu belirterek, “Bunlar farklı isimler altında geliyor olsalar da hepsi aynı kaynaktan besleniyorlar” dedi. ENGELLİ KIZ ÇİFTE BAYRAM YAŞADI : Bingöl`de tekerlekli sandalyesi çalınan doğuştan engelli 12 yaşındaki Ezgi, hediye edilen tekerlekli sandalye ile çifte bayram yaşadı. YAZ KUR’AN KURSLARINA YOĞUN İLGİ : Bingöl’ün Genç ilçesindeki camilerde düzenlenen yaz Kur’an kursları, çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. EN ACI BAYRAMLAŞMA : Geçtiğimiz yıl Suriye’de şehit düşen Astsubay Muhammed Koşan’ın kabrini ziyaret eden acılı anne, oğlunun mezarı başında oturarak dakikalarca gözyaşı döküp dua etti. İLK BAYRAM ZİYARETİ MEHMETÇİĞE : Bingöl’ün Yedisu ilçesinde 40 yıldır bozulmayan gelenek: Ailelerinden önce Mehmetçiği ziyaret ediyorlar. BİNGÖL’DE TRAFİK KAZASI: 8 YARALI : Bingöl’ün Genç ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Yaralılar, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. EYLEM EMRİNİ VEREN PKK’LI ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 3 askerin şehit olduğu, 6 askerin yaralandığı saldırının talimatını veren PKK’lı terörist, Tunceli’de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi. SICAKLIKLAR 40 DERECEYİ BULACAK : Meteoroloji verilerine göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkacak. “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ” : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çocuklara ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.
Altınevler (Şirnan)

 Altınevler, Kürtçe (Şirnan) Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı bir köydür.

İLİ                   : BİNGÖL

İLÇE               : ADAKLI

NÜFUSU        : 140 (2000 nüfus sayımına göre)

RAKIM           : 1.810 m (5.938 ft)

MUHTARI      : Ermiş KAL

İLE UZAKLIĞI           :

İLÇEYE UZAKLIĞI: 15 km

MEZRALARI: Cafıran ve Pawlanan

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun asfaltı yoktur.

ŞİRNAN KÖYÜ:

Dört bir tarafı dağlarla çevrili bir Vadinin ortasında akan ,bir akarsuyun kenarlarına yerleşmiş dokuz köyden biriside ŞİRNAN’dır. Akarsuyun kollarından birinin başlangıç notasından yer alan HIRÇIK’tan sonra Şirnan gelir. Bu akarsu daha sora bir takım kıvrımlar çizerek, AZAPERT’ten geçerek, KİĞİ’ ye yakın bir yerde PERİ suyu ile buluşarak, Keban barajına dökülür.Yıllar önce bu dereler yazın halkın su ihtiyacını karşılayacak konumdaydı. Ne yazık ki doğadaki, bu olumsuz değişimin buraya da yansıdığını yaz’ın bu derelerin kuruma noktasına geldiğini görmekteyiz.

Yöre birinci derecede deprem kuşağında yer alır.1971 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki büyük deprem yaşadı. Denizden oldukça yüksek olması nedeniyle karasal iklim koşulları hakimdir. Dolaysıyla kışları soğuk geçmektedir. Bitki örtüsü olarak dağların yamaçlarında meşe ağacı, yaylada ise çekem dediğimiz iğne yapraklı bitki örtüsü hakimdir. Köyde Keklik, Karga, Tavşan, Tilki, Kurt, Ayı gibi hayvanların bu gün artık nerede ise nesli tükenmek üzere olduğu gözlemlenmektedir. Bir zamanlar Köyümüzde 80 hane bulunuyordu. (Kal, Karasu, Binici, Güreş, Serinyel, Serindağ, Serinkaya, Elverişli, Odabaşı, Eliaçık, Emekçı aileleri bu gün ise ekonomik koşullar ve siyası baskılar sonucu oluşan göç neticesinde, köyümüz 32 hane ile Karer’in en yoğun nüfusuna sahip bulunmaktadır. Tüm bu göçlere rağmen Yaylaya çıkma geleneğini sürdüren Karer’in ender köylerinden biridir. İki yaylası bulunmakta, köylünün bir kısmı yazın VARE JÜR ‘e (yukarı yayla) çoğunluğu ise ZÜĞÜR yaylasına gitmektedir. Bu yaylalarda iki ay kalmakta olup otlar biçildikten sonra köye dönülmektedir. Köyümüze 1953 yılında okul yapılmıştır. O yıllarda köyümüz kökenli üç eğitimci büyüğümüz (Aziz Güreş, Resul Binici saygı ile anıyoruz) Halil Karasu 1960’lı yılların sonlarında Dr. Mustafa Güreş, Orman Mühendisi Zeynel Kal (Saygı ile anıyoruz) köyümüzün gurur kaynağı olarak kalplerimizde yerlerini aldılar. 1990’ların başında köyümüzden Sayın İlhami Binici Milletvekili olarak parlamentoda yerini almıştır. Köyümüzün Cafıran olarak bir mezrası bulunmaktadır.

Burada Tevfik Karasu, Yasin Elverişli, Nuri Serindağ devamlı kalmaktadırlar. Diğer bir köy dışı yerleşim ise Palıvanlar (Güreşler) deresinde Ape İsmail, Ape Hüsen, Ape Kerim ile derenin karşı yamacında Ape Mamud’un oğlu Hüseyin Güreş kalmaktadır. Köyden göç edenler çoğunlukla İstanbul ve İzmir’de yaşamaktadır. Köyümüzün geçmişi ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık, bu konuda araştırmalarımız devam etmektedir. Sağlıklı bir bilgiye ulaştığımız taktirde bunu halkımızla paylaşacağız.

EKREM GÜREŞ / 11 Kasım 2009 

BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.