TARİH : 17 Ekim 2017 Salı 22:43:57 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI : Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorumluları, eski askeri öğrenciler, emniyet mensubu olan kişilere yönelik yapılan FETÖ operasyonunda 25 şahıstan 13’ü polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. BUNU KİM SORUŞTURACAK? : Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmasına rağmen öğretmen olmadığı için ders başı yapamadı. Köy Muhtarı, Milli Eğitim Müdürünün kendilerine ‘Kadrolu öğretmen atandı ama soruşturması’ sürüyor diye yanıt verdiğini belirtti. Çocukların ne zaman okula başlayacağı ise muamma! YASİN BÖRÜ ANILDI : Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat Turgut, “Hz. Hüseyin’in şehadeti anlaşılırsa Yasin ve arkadaşlarının şehadeti de anlaşılır ” dedi. ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI : 15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi tarafından Ilıcalar’da program düzenlendi. RÜZGAR UYARISI : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar çıkabilecek kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER : Ak Parti Solhan Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanlığı, ziyaret ettikleri Gelintepe Köyündeki okul çağındaki çocukları hediyelerle sevindirdi. GENÇ PEKMEZİNE YOĞUN İLGİ : İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Bingöl Tanıtım Günleri’nde Genç standında tanıtıma sunulan pekmez ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK : PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında postaya verilecek yurt içi varışlı posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim uygulanacağı bildirildi. ÖĞRENCİLER KARABÜK’TEN AYRILDI : İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Bingöl ilinden Karabük’e giden ilk grup, törenle Bingöl’e uğurlandı. 3 BİN 251 MEMUR ALINACAK : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet Personel Başkanlığı’nca 3 Bin 251 kişinin yerleştirileceğini açıkladı.
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SİSTEM AÇIKLANDI
13-10-2017 03:36
218
0
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretime giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olduğunu, bu sınavda adayların iki ayrı oturuma katılacağını belirtti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, yeni üniversiteye giriş sisteminin detaylarını düzenlediği basın toplantısında paylaştı. YÖK Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Saraç, yeni sistemin aksayan tarafları giderecek, öğrenciler üzerindeki sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın, sade bir sistem olacağını belirterek, neredeyse dört aya yayılan sınav sürecinin sonlanacağını, yeni düzenlemeyle sınavı bir hafta sonunda başlatıp bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

Saraç, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu an var olan 18 olan puan türü aslında programların aradığı yeterlilikleri sağlamak açısından önemli bir işlev görmekte ise de bu sayıda puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmaktadır. Bu 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz. Fakat her bir puan türünde Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacaktır. Milli Eğitim müfredatı daha önceki yıllarda olduğu gibi yine bu sınavda da esas alınacaktır. Ailelerimiz ve öğrencilerimiz asla tedirgin olmasınlar, endişeye kapılmasınlar. Eğitim ve öğretimdeki her bir değişiklik anne ve babaların canlarına çocuklarına dokunmak demektir. Bu durumun farkındayız. Azami dikkatle hareket ediyoruz. Öğrencilerimiz çalışma yöntemlerini değiştirmesinler. Sadece sıkı sıkıya derslerine sarılsınlar. Bu yeni düzenlemeyle dünyadaki iyi uygulamaları da dikkate alarak sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları ve bu sistemi yöneten bizler için daha yalın, sade ve daha sistemli yönetilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz.”

“YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVININ YENİ ADI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI’DIR”

“2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır”

“2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır” diyen Saraç, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni alacaklardır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmasının ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bunun örnekleri dünyada seçkin yükseköğretim sistemlerinde mevcuttur. Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacaktır” açıklamasında bulundu.

“YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI İKİ OTURUMDA GERÇEKLEŞECEKTİR”

Saraç, şöyle devam etti: “Yükseköğretim Kurumları Sınavı Dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecektir. Yabancı Dil Sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve temel matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi olup, Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. Bu ara, adayların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanı sıra zihinsel olarak da rahatlamalarını sağlayacaktır. Birinci oturumun uygulanması 40 adet Türkçe ve 40 adet temel matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi, cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu sınavın sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını (TYT-Puanı) belirleyecektir. Türkçe ve temel matematik testlerinin Temel Yeterlilik Testi Puanı`nın oluşmasına etkisi eşittir. Yani Temel Yeterlilik Testi Puanı`nda Türkçe testinin ağırlığı yüzde 50, temel matematik testinin ağırlığı yüzde 50’dir.”

“Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır”

Temel Yeterlilik Testi`nin önlisans ve lisans programlarının tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyeceğini bildiren Saraç, ”Bu sene, geçen seneki önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir. Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi Puanı’nın en az 150 olması gereklidir. Temel Yeterlilik Testi Puanı 150’nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacaktır. Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaktır. Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır. Bu yıl bu puanı geçen aday sayısı 1 milyon 258 bini aşkındı. Bu da sistem üzerinde aday olan öğrencilerimiz üzerinde büyük bir rahatlama meydana getirecektir” şeklinde konuştu.

“MÜFREDATA DAYALI OLACAK”

İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere dört testin yer alacağını, soruların geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacağını söyleyen Saraç, “Bu kapsam da Milli Eğitim Bakanlığının müfredatıdır. İkinci oturum, cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecektir. Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda 40 adet Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, 40 adet sosyal bilimler tarih, coğrafya 2, felsefe grubu, din kültürü ve ahlak bilgisi, 40 adet matematik ve 40 adet fen bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususları dikkate alınarak belirlenecektir. İkinci oturumda uygulanacak testlerin ağırlıklarına bakarsak tercih edilecek puan türüne göre sözel puanda; Türk dili ve edebiyatı-coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, sosyal bilimler testinin ağırlığı yüzde 50’dir. Sayısal puanda; matematik testinin ağırlığı yüzde 50, fen bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50’dir. Eşit ağırlık puanda; Türk dili ve edebiyatı-coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, matematik testinin ağırlığı yüzde 50’dir” ifadelerini kullandı.

YERLEŞTİRME

Yerleştirmede önlisans programlarında Temel Yeterlilik Testi Puanı`nın esas alınacağını belirten Saraç, “Temel Yeterlilik Puanı, Türkçe testi yüzde 50 ve temel matematik testi yüzde 50’den oluşmaktadır. Lisans programlarında ise dört puan türü sözel, sayısal, eşit ağırlık, dil esas alınmaktadır. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin etkisi yüzde 40 olacaktır. Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecektir” açıklamasında bulundu.

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanının bu yıl da aynı tutulduğunu kaydeden Saraç, “Temel Yeterlilikler Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir” dedi.

“Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir” ifadesini kullanan Saraç, “Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacaktır. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecektir. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına devam edilecektir” diye konuştu.

“SINAV PUAN TÜRLERİ 18’DEN 5’E İNDİRİLMİŞTİR”

Saraç, konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni sistemimiz, daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir ve kolay yönetilebilir bir sistemdir. Sınav puan türleri 18’den 5’e indirilmiştir, sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir. Türkçe ve temel matematiğin merkezde olduğu temel yeterlilik esaslı değerlendirme artık söz konusu olacaktır. Mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı MYO programlarını tercih etmeye imkân veren bir sistemdir. Orta öğretim kazanımlarını ve sürecini odağına alan ve önemseyen, önceki sistemde orta öğretim üzerinde 4 ay baskı oluşturarak, eğitimi aksatan olumsuzluğu gideren ve öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistemdir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
BUNU KİM SORUŞTURACAK?
Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmas...
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI
Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorum...
RÜZGAR UYARISI
Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar...
ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI
15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubes...
YASİN BÖRÜ ANILDI
Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat...
YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK
PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.