TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 23:12:24 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
“TOPRAK VERİMİ DÜŞÜRÜLÜYOR”
11-08-2017 05:15
497
0
Demir; “Bingöl’de bugüne kadar Ziraat Fakültesi olarak yaptığımız çalışmalarda topraklarda herhangi bir tuzluluk ya da çoraklaşma sorunu görülmemiştir ancak yanlış tarımsal uygulamalar neticesinde topraklar çok kısa sürede verimsiz hale gelebilmektedir.”

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Demir, Bingöl’ün toprak analizlerine dair değerlendirmelerini paylaştı.

Sağlıklı ve sürekli bir besin döngüsü için verimli ve üretken topraklara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Demir, bunun için başta tarımla uğraşan insanlar olmak üzere bütün insanların toprak kalitesini ve verimliliğini olumsuz etkileyecek uygulamalardan uzak durması gerektiğini vurguladı.

“YANLIŞ UYGULAMALAR TOPRAK VERİMİNİ DÜŞÜRÜYOR”

Coğrafik koşulların yanında bazı yanlış tarımsal uygulamaların da toprağı verimsiz ve erozyona dayanıksız bir hale getirdiğine işaret eden Demir: “Yanlış tarımsal uygulamaların başında, meraların aşırı otlatılması, arazilerin eğime paralel olarak sürülmesi, toprak analizi yapmadan gübreleme yapılması ve aşırı sulama gelmektedir. Bingöl’de bugüne kadar Ziraat Fakültesi olarak yaptığımız çalışmalarda topraklarda herhangi bir tuzluluk ya da çoraklaşma sorunu görülmemiştir ancak yanlış tarımsal uygulamalar neticesinde topraklar çok kısa sürede verimsiz hale gelebilmektedir” dedi.

MURAT’TAN KEBAN’A YILLIK 9.8 MİLYON TON TOPRAK

Bölgemizde toprak ve arazi yönetimi açısından en büyük sorunun hali hazırda ‘erozyon’ olduğunun altını çizen Demir, dikkat çeken bir bilgiyi de paylaştı.

Demir: “Bingöl, şiddetli erozyona maruz kalan iller arasındadır. Murat nehrinden yıllık 9,8 milyon ton toprak Keban baraj gölüne taşınmaktadır. Taşınan bu materyalin en büyük nedeni, meralarda aşırı otlatma ve orman arazilerinde kontrolsüz ağaç kesim işlemleridir. Bu yanlış uygulamaların neticesinde toprakların en verimli ilk 20 santimlik katmanı verimsiz hale gelmektedir. Ülkemizde yıllardan beri süre gelen arazilere ‘ne kadar çok fazla gübre, su ve ilaç verilirse o kadar fazla verim alırım’ anlayışı hakimdi. Bunun hiçte doğru bir yaklaşım olmadığını Harran Ovası’ndaki aşırı sulama ve bilinçsiz gübrelemeden dolayı, gün geçtikçe çoraklaşan arazilere baktığımızda daha iyi anlıyoruz” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE TOPRAK ANALİZİ YAPILIYOR

Toprağın korunmasında her bireyin sorumluluk sahibi olduğunu dile getiren ve bu konuda sadece devletin alacağı önlemlerin yetersiz kalacağını söyleyen Demir, gübreleme için toprak verimlilik analizlerinin mutlaka her yıl yapılması gerektiği belirtti ve 2012’den buyana Toprak Analizi ve Gübre önerisi hizmeti veren Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bitki Analiz Laboratuvarı’ndan yararlanılmasını önerdi.

Demir: “Bunun yanında bazı fiziksel analizlerle de ekilecek ürün için toprağa verilmesi gereken su miktarı içinde tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunun için çiftçilerimiz tohumları toprakla buluşturmadan önce arazilerinden, yaklaşık 5-6 noktadan alacakları toprak örneğini karıştırarak o karışımdan 2 kg kadar toprak örneğini laboratuvarımıza getirmeleri yeterli olacaktır. Laboratuvara gelen toprakların yaklaşık 10 gün içinde verimlilik analizi yapılarak raporu hazırlanmaktadır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ
AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kır...
GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI
"Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehr...
`ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ`
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merke...
KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU
16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni ...
DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DS...
ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!”
Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebe...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.