TARİH : 17 Ekim 2017 Salı 22:35:26 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI : Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorumluları, eski askeri öğrenciler, emniyet mensubu olan kişilere yönelik yapılan FETÖ operasyonunda 25 şahıstan 13’ü polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. BUNU KİM SORUŞTURACAK? : Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmasına rağmen öğretmen olmadığı için ders başı yapamadı. Köy Muhtarı, Milli Eğitim Müdürünün kendilerine ‘Kadrolu öğretmen atandı ama soruşturması’ sürüyor diye yanıt verdiğini belirtti. Çocukların ne zaman okula başlayacağı ise muamma! YASİN BÖRÜ ANILDI : Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat Turgut, “Hz. Hüseyin’in şehadeti anlaşılırsa Yasin ve arkadaşlarının şehadeti de anlaşılır ” dedi. ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI : 15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi tarafından Ilıcalar’da program düzenlendi. RÜZGAR UYARISI : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar çıkabilecek kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİLER : Ak Parti Solhan Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanlığı, ziyaret ettikleri Gelintepe Köyündeki okul çağındaki çocukları hediyelerle sevindirdi. GENÇ PEKMEZİNE YOĞUN İLGİ : İstanbul Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ‘Bingöl Tanıtım Günleri’nde Genç standında tanıtıma sunulan pekmez ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK : PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında postaya verilecek yurt içi varışlı posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim uygulanacağı bildirildi. ÖĞRENCİLER KARABÜK’TEN AYRILDI : İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Bingöl ilinden Karabük’e giden ilk grup, törenle Bingöl’e uğurlandı. 3 BİN 251 MEMUR ALINACAK : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet Personel Başkanlığı’nca 3 Bin 251 kişinin yerleştirileceğini açıkladı.
ARICILIK YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL!
27-02-2017 23:37
2474
1
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden öğretim üyeleri Ahmet Semih Uzundumlu, Adem Aksoy ve H. Bayram Işık tarafından ‘Arıcılık İşletmelerinde Mevcut Yapı ve Temel Sorunlar; Bingöl İli Örneği’ konulu araştırma yapıldı. Araştırmada, Bingöl’de arıcılığın yeterli düzeyde olmadığı vurgulandı.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisinde yayımlanan araştırmada, Bingöl’ün arıcılık yapmak için uygun floraya sahip olmasına rağmen, üretim ve verim bakımından Türkiye’de ilk 15 il arasında yer alamadığına dikkat çekildi.

İlin arıcılık potansiyelinin ticari olarak artırılıp halka gelir getirecek bir faaliyet kolu haline getirilmesi gerektiği ifade edilen araştırmada, “İlde arıcılık faaliyetini daha çok orta yaş üzeri insanlar yapmaktadır. 51 yaş ve üzerindeki üreticiler kovan başına daha fazla bal elde etmektedirler. Regresyon analiz sonucunda da üretici yaşı ile bal verimi arasında pozitif önemli ilişki bulunmuştur. Bal üretim işinin zahmetli olması sürekli uğraş istemesi özellikle gezgin arıcılıkta aileden aylarca uzak kalınması gibi nedenlerden dolayı genç insanların ilgisini çekmemektedir. Arıcılık faaliyetinin gençlere sevdirilmesi gerekmektedir. İşletmelerde kovan sayısı artıkça üreticilerin bal verimi de artmaktadır. Kovan sayısı fazla olan üreticiler işi daha bilinçli yapmakta bu nedenle verim artırıcı unsurlara daha fazla dikkat etmektedir. Bu şekilde faaliyette bulunan işletmeler bu işten ciddi manada gelir elde etmektedirler” denildi.

KOOPERATİFLERİN ÜRETİME ETKİSİ

Kooperatifleşmenin bal verimini arttırdığı kaydedilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi: “Bölgede hane başına birey sayısının ortalama 7 olduğu tespit edilmiştir. Ailedeki fert sayısı ile kovan başına verim arasındaki ilişki incelendiğinde 21 kg ve üzerinde bal verimine sahip işletmelerin yüzde 17.5’i 4-7 bireye sahip ailelerden oluşmaktadır. İşletmelerde kooperatife üye olanların oranı yüzde 57.2’dir. 21 kg ve üzeri verime sahip işletmelerde kooperatife üye olma yüzde 17.5’tir. İlde yüksek verime sahip işletmeler genelde kooperatif üyesidir. Buda gösteriyor ki kooperatif üyesi olan işletmelerde kooperatifin vermiş olduğu seminerler, teknik ve ekonomik destekler bal verimi üzerinde olumlu etki yaratmıştır. Kovan sayısı 101’in üzerindeki işletme sayısı yüzde 40 civarındadır ve bu işletmelerdeki kovan başına bal verimi daha yüksektir. Bunun en büyük sebepleri arasında bu işletmelerin bu işi daha profesyonel ve ticari yapmaları ve gezgin arıcılık yapmaları gösterilebilir. Arıcılık işinden ekonomik anlamda gelir elde eden ve gezgin arıcıların kolonilerindeki ana arılar genelde 3 yaş ve altında iken sabit arıcıların ve kovan sayısı az olan üreticilerin sahip oldukları ana arıların yaşı daha yüksektir. Teknik olarak ana arının yaşı arttıkça yumurtlama miktarı azalmakta bu da bal verimini düşürmektedir.

-GEZGİN ARICILIK BAL VERİMİNİ ARTTIRIYOR-

Regresyon analizi sonucunda da arıcının gezgin olması bal verimini pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Bunun nedeni gezgin arıcıların ülkenin değişik bölgelerindeki çiçeklerden faydalanmasıdır. İşletmelerde bal satışı genelde peşin olarak yapılmaktadır. İşletmelerin %62.9’u balı peşin olarak satarken yüzde 37.1’i vadeli satış yapmaktadır. Verimi yüksek işletmelerde üretim fazla olacağından vadeli satış oranı bu işletmelerde daha fazla olmaktadır. Pazara yönelik faaliyette bulunan işletmelerin ürünlerinin iyi reklamını yapması veya kendilerinin kooperatif vasıtasıyla ürünlerini pazarlaması ve işletmelerin ihtiyacı olduğu sıcak parayı elde edebilmeleri açısından ürünlerinin belirli bir miktarını peşin olarak satmaları gerekmektedir. Üreticilerin bal üretimini etkileyen olumsuz şartların başında sırasıyla olumsuz iklim şartları, hastalık ve kışlama kayıpları ve teknik donanım eksikliği gelmektedir. Bingöl ilinde arıcılığı istenen düzeye gelebilmesi için tabii ki bu olumsuz durumların ortadan kaldırmak gerekmektedir. Çalışmada, kışa girerken kolonilerde bütün petekler çıkarılıp arıların peteksiz bir şekilde kış salkımı oluşturmaları sağlanmalıdır. Bu şekilde kışlayan koloniler sağlıklı bir şekilde bahar dönemine girebilmektedir. Hastalık ve zararlılarla mücadelede Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü ve üniversitelerden teknik yardım alınmalı, eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Sonuç olarak arıcılık toprak gerektirmeyen ve küçük sermayelerle yapılabilen ve kolay pazar bulabilen bu faaliyet koludur. Bingöl gibi bitki çeşitliliği bol olan bir ilde, arıcılık faaliyetinin bitki verimini artırması ve bu faaliyet sonucu oluşan ürünlerin doğal ilaç özelliği taşımasından dolayı bu faaliyet koluna gerekli önemin verilmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca diğer tarımsal faaliyet kollarına ek olarak bu işin yapılması ürün çeşitlendirmesi vasıtasıyla çiftçinin riskini azaltacak ve gelirini yükseltecektir. Bu açıdan tarım sektörü için çok önemli bir alternatif gelir kaynağıdır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
BUNU KİM SORUŞTURACAK?
Karlıova’ya bağlı Devecik köyünde yaklaşık 15 öğrenci, 1 aydır okulların açılmas...
ASKERİ ÖĞRENCİLERE GÖZALTI
Adıyaman merkezli Bingöl’ün de dahil olduğu 11 ilde Bylock, askeri öğrenci sorum...
RÜZGAR UYARISI
Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl için yer yer saatte 70 kilometreye kadar...
ENGELLİLERDEN 15 EKİM PROGRAMI
15 Ekim Beyaz Baston Güvenlik Günü nedeniyle 6 Nokta Körler Derneği Bingöl Şubes...
YASİN BÖRÜ ANILDI
Bingöl’de düzenlenen Yasin Börü ve arkadaşlarını anma etkinliğinde konuşan Vedat...
YÜZDE 25 İNDİRİM UYGULANACAK
PTT Bingöl Başmüdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 16-20 Ekim 2017 tarihleri...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.