TARİH : 17 Ağustos 2017 Perşembe 23:27:21 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ : AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kırsalında öldürüldü. Diğer fail ise yakalandı. `ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ` : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merkezi haline getireceğiz ve zengin turistleri Bingöl’e çekeceğiz. İnanıyorum ki Bingöl termal turizm yönünden Afyonkarahisar’ı da geçecek” dedi. GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI : "Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DSİ parkı belediyeye devredilsin” talebini olumlu karşılayarak, devir için gerekli talimatı verdi. KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU : 16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni toplayan BİNHAD ekibi, kartal oyunuyla izleyenleri büyüledi. “15 TEMMUZ`UN FATURASI 60 MİLYAR LİRA” : 15 Temmuz`un Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2016`nın ilk 6 ayındaki yüzde 5`lik büyümeyi, ikinci yarıda da aynen gerçekleşecek bir referans kabul ederek, "Darbe girişimi nedeniyle büyümemizde yüzde 2 civarında kayıp hesaplayabiliriz. Bunun karşılığı yaklaşık 17 milyar dolar veya 60 milyar lira gibi bir rakam" dedi. ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!” : Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebeğin acılı babası: “Sorumsuzca davrananlar cezalandırılsın. Yeni ölümler olmaması için Bingöl’e de tam donanımlı bir bebek yoğun bakım ünitesi açılsın” “KABUL EDİLEBİLİR TEKLİFLE MASAYA GELİNMELİ” : Eğitim Bir Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, hükümet adına Kamu İşveren Heyeti’ne başkanlık eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun sunduğu, “2018 için 3+3, 2019 için 3+3”lük teklifi, “Bu teklife kapalıyız” diyerek bu teklifi reddettikleriniz belirtti. Kava, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesi gerektiğini söyledi. “7 AYDIR İLAÇ ÖDENEĞİNİ ALAMIYORUM” : Naim Kaysım, yaşadığı hastalıklardan dolayı başvurduğu SYDV’den 7 aydır ilaç ödeneğini alamadığını ifade etti. Kaysım, sorunun çözümü konusunda Vali Ali Mantı’dan yardım istedi. ÖZEL HASTANE ÜCRETLERİNE DİKKAT! : Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün.
ARICILIK YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL!
27-02-2017 23:37
2325
1
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden öğretim üyeleri Ahmet Semih Uzundumlu, Adem Aksoy ve H. Bayram Işık tarafından ‘Arıcılık İşletmelerinde Mevcut Yapı ve Temel Sorunlar; Bingöl İli Örneği’ konulu araştırma yapıldı. Araştırmada, Bingöl’de arıcılığın yeterli düzeyde olmadığı vurgulandı.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisinde yayımlanan araştırmada, Bingöl’ün arıcılık yapmak için uygun floraya sahip olmasına rağmen, üretim ve verim bakımından Türkiye’de ilk 15 il arasında yer alamadığına dikkat çekildi.

İlin arıcılık potansiyelinin ticari olarak artırılıp halka gelir getirecek bir faaliyet kolu haline getirilmesi gerektiği ifade edilen araştırmada, “İlde arıcılık faaliyetini daha çok orta yaş üzeri insanlar yapmaktadır. 51 yaş ve üzerindeki üreticiler kovan başına daha fazla bal elde etmektedirler. Regresyon analiz sonucunda da üretici yaşı ile bal verimi arasında pozitif önemli ilişki bulunmuştur. Bal üretim işinin zahmetli olması sürekli uğraş istemesi özellikle gezgin arıcılıkta aileden aylarca uzak kalınması gibi nedenlerden dolayı genç insanların ilgisini çekmemektedir. Arıcılık faaliyetinin gençlere sevdirilmesi gerekmektedir. İşletmelerde kovan sayısı artıkça üreticilerin bal verimi de artmaktadır. Kovan sayısı fazla olan üreticiler işi daha bilinçli yapmakta bu nedenle verim artırıcı unsurlara daha fazla dikkat etmektedir. Bu şekilde faaliyette bulunan işletmeler bu işten ciddi manada gelir elde etmektedirler” denildi.

KOOPERATİFLERİN ÜRETİME ETKİSİ

Kooperatifleşmenin bal verimini arttırdığı kaydedilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi: “Bölgede hane başına birey sayısının ortalama 7 olduğu tespit edilmiştir. Ailedeki fert sayısı ile kovan başına verim arasındaki ilişki incelendiğinde 21 kg ve üzerinde bal verimine sahip işletmelerin yüzde 17.5’i 4-7 bireye sahip ailelerden oluşmaktadır. İşletmelerde kooperatife üye olanların oranı yüzde 57.2’dir. 21 kg ve üzeri verime sahip işletmelerde kooperatife üye olma yüzde 17.5’tir. İlde yüksek verime sahip işletmeler genelde kooperatif üyesidir. Buda gösteriyor ki kooperatif üyesi olan işletmelerde kooperatifin vermiş olduğu seminerler, teknik ve ekonomik destekler bal verimi üzerinde olumlu etki yaratmıştır. Kovan sayısı 101’in üzerindeki işletme sayısı yüzde 40 civarındadır ve bu işletmelerdeki kovan başına bal verimi daha yüksektir. Bunun en büyük sebepleri arasında bu işletmelerin bu işi daha profesyonel ve ticari yapmaları ve gezgin arıcılık yapmaları gösterilebilir. Arıcılık işinden ekonomik anlamda gelir elde eden ve gezgin arıcıların kolonilerindeki ana arılar genelde 3 yaş ve altında iken sabit arıcıların ve kovan sayısı az olan üreticilerin sahip oldukları ana arıların yaşı daha yüksektir. Teknik olarak ana arının yaşı arttıkça yumurtlama miktarı azalmakta bu da bal verimini düşürmektedir.

-GEZGİN ARICILIK BAL VERİMİNİ ARTTIRIYOR-

Regresyon analizi sonucunda da arıcının gezgin olması bal verimini pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Bunun nedeni gezgin arıcıların ülkenin değişik bölgelerindeki çiçeklerden faydalanmasıdır. İşletmelerde bal satışı genelde peşin olarak yapılmaktadır. İşletmelerin %62.9’u balı peşin olarak satarken yüzde 37.1’i vadeli satış yapmaktadır. Verimi yüksek işletmelerde üretim fazla olacağından vadeli satış oranı bu işletmelerde daha fazla olmaktadır. Pazara yönelik faaliyette bulunan işletmelerin ürünlerinin iyi reklamını yapması veya kendilerinin kooperatif vasıtasıyla ürünlerini pazarlaması ve işletmelerin ihtiyacı olduğu sıcak parayı elde edebilmeleri açısından ürünlerinin belirli bir miktarını peşin olarak satmaları gerekmektedir. Üreticilerin bal üretimini etkileyen olumsuz şartların başında sırasıyla olumsuz iklim şartları, hastalık ve kışlama kayıpları ve teknik donanım eksikliği gelmektedir. Bingöl ilinde arıcılığı istenen düzeye gelebilmesi için tabii ki bu olumsuz durumların ortadan kaldırmak gerekmektedir. Çalışmada, kışa girerken kolonilerde bütün petekler çıkarılıp arıların peteksiz bir şekilde kış salkımı oluşturmaları sağlanmalıdır. Bu şekilde kışlayan koloniler sağlıklı bir şekilde bahar dönemine girebilmektedir. Hastalık ve zararlılarla mücadelede Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü ve üniversitelerden teknik yardım alınmalı, eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Sonuç olarak arıcılık toprak gerektirmeyen ve küçük sermayelerle yapılabilen ve kolay pazar bulabilen bu faaliyet koludur. Bingöl gibi bitki çeşitliliği bol olan bir ilde, arıcılık faaliyetinin bitki verimini artırması ve bu faaliyet sonucu oluşan ürünlerin doğal ilaç özelliği taşımasından dolayı bu faaliyet koluna gerekli önemin verilmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca diğer tarımsal faaliyet kollarına ek olarak bu işin yapılması ürün çeşitlendirmesi vasıtasıyla çiftçinin riskini azaltacak ve gelirini yükseltecektir. Bu açıdan tarım sektörü için çok önemli bir alternatif gelir kaynağıdır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
FAİLLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ
AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert`in olayının faillerden biri Bingöl kır...
GÜMÜŞHANE-BİNGÖL BULUŞMASI
"Kardeş Şehirler Projesi" kapsamında Gümüşhane’ye giden Bingöllüler, burada şehr...
`ZENGİN TURİSTLERİ BİNGÖL’E ÇEKECEĞİZ`
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzel Bingöl’ümüzü termal turizm merke...
KARTALLAR FİNALDE GÖZ DOLDURDU
16 ekibin yarıştığı final yarışmasında ortaya koyduğu performansla büyük beğeni ...
DSİ PARKI BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin “DS...
ACILI BABA: “BAŞKA BEBEKLER ÖLMESİN!”
Tam donanımlı hastanelerde yer bulunmadığı için yaşam mücadelesini kaybeden bebe...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.