TARİH : 25 Kasım 2017 Cumartesi 08:56:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ : Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uzmanının şüpheli paketi kontrollü olarak patlatmaya hazırlandığı sırada paketin sahibi telaşla bölgeye gelerek kutuyu polisten teslim aldı. HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME! : Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 yaşındaki Seda öğretmen, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Seda öğretmen, evinde olduğu gibi okulda da odun kırıp sobasını yaktıktan sonra ders başı yapıyor. ŞEHRE GÖRE YATIRIM! : AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde gerçekleşecek “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” proje toplantısında; “En önemlisi hangi şehir hangi sektörle ön plana çıkıyorsa, o sektöre yönelik yatırımların arttırılmasıyla şehirlerin gelişmişlik düzeyini arttırmayı ve işsizliği azaltmayı hedefliyoruz” dedi. SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI! : Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli yakalandı. ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI : Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda çeşitli etkinliklerle kutlandı. “KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN” : AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler tüm kadınlarımızı incitmiştir. Bir siyasetçi, eş ve baba olarak kendisini, sorumluluklarını hatırlamaya ve kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.” ŞEHİT EBEDİYETE UĞURLANDI! : Askeri konvoya eşlik eden zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Faruk Barut, memleketi Elazığ’da son yolculuğuna uğurlandı. “KLASİK ZAZA EDEBİYATI” PANELİ DÜZENLENDİ : Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Klasik Zaza Edebiyatı” konulu panel düzenlendi. ZİRAİ DON UYARISI! : Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl genelinde yaşanabilecek hafif zirai don için vatandaşları uyardı. ARACI OLANLAR BEDAVAYA GETİREBİLİR! : Kasko poliçesi alırken, kasko yaptırırken küçük detaylara dikkat ederek olası bir kaza ya da arıza durumunda cebinizden binlerce lira çıkmasına engel olabilirsiniz.
AFAD’DAN RİSK UYARISI!
13-11-2017 00:32
686
0
Baraj ve demiryolu çalışmaları nedeniyle oluşan dev çatlaklarla gündeme gelen Çaytepe Köyü Düşmalan ve Dik İstasyon mezralarıyla ilgili hazırlanan ve büyük bir risk olduğu vurgulanan AFAD raporunda; “Bütün yapıların ilgili kurumlarca yapılacak çalışmalar tamamlayıncaya kadar boşaltılması” gerektiği kaydedildi.

Bingöl’ün Genç İlçesi Çaytepe Köyü Düşmalan Mezrası’nda yürütülen baraj ve demiryolu çalışmaları sırasındaki tünel yapımı ve patlayıcı kullanımı nedeniyle 2017 Temmuz ayında meydana gelen heyelanın ardından yürütülen çalışmalar devam ediyor ancak tedbire dayalı somut adımlar henüz atılmış değil!

KÖYLÜLER ÇARESİZ!

Her geçen gün büyüyün çatlarlar nedeniyle tedirginliğin devam ettiği mezralarda çaresizliğini sürdüren halk, yüklenici firmaların hatayı kabullenmeme ve zararı karşılamamadaki ısrarına karşılık devletin yaptırım uygulamamasından yakınıyor!

Kış nedeniyle zor ünler yaşadıklarını dile getiren köylüler; “Heyelan nedeniyle oluşan çatlarlar kapımıza dayandı! Psikolojik olarak olumsuz etkileniyoruz ancak müdahale eden de yok! Yağışlar etkisini arttırdıktan sonra ciddi sıkıntılar oluşacağı kanaatindeyiz fakat çözüm noktasında çok ağır hareket ediliyor! Kış günü nereye gideriz, ne yaparız bilmiyoruz! Ya olası bir büyük toprak kaymasında toprağa gömüleceğiz, ya da devletimiz acil bir çare üretip bizi bu riskten kurtarır!”

AFAD ROPURUNDA CİDDİ UYARI!

Bölgede farklı birimlerce yapılan değerlendirmelerde yamaçlardan yerleşim merkezine doğru giderek büyüyen dev çatlaklar köylerde büyük tedirginlik oluştururken, Başbakanlık (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) teknik elemanları tarafından hazırlanan 5 Ekim 2017 tarihli değerlendirme raporunda, riskin ciddiyetine dikkat çekildi.

İşte o rapordan bazı kesitler;

Düşmalan Mezrası meskûn alanın hemen bitiminde yer alan ve doğu-kuzeydoğusunda bulunan yamaçların MTA tarafından hazırlanan ‘Türkiye Heyelan Envanter Haritası’ ve ‘Türkiye Diri Fay Haritası’nda eski bir heyelan kütlesi olduğu ve heyelan kütlesinin hemen güneyinden ise diri bir fayın geçtiği görülmektedir.

Bu alanda, baraj inşaatında yapılan palyeler ve demiryolu inşaatı yapımı sırasında yapılan kazı, patlama, şevlendirme, topuktan malzeme alımı vb. çalışmalarından dolayı eski bir heyelan bölgesi olan alan aktif hale gelmiştir.

Dolayısıyla heyelan olayının oluşma şekli doğal bir afet olayı olmayıp yapay kaynaklı nedenlerden dolayı aktif hale geldiği ve bölgede risk oluşturmaya başladığı gözlemlenmiştir.

Söz konusu heyelan olaylarının doğal bir afet olayı olmayıp, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı meydana geldiği, olayın aktivite kazandığı, ilerleyen tarihlerde mevsimsel yağışlar, kar erimeleri gibi iklimsel özelikleri nedeniyle de Düşmalan ve Dikistasyon mezralarındaki konutları etkileyebileceği kanaatine varılmıştır.

ACİL DEĞERLENDİRME YAPILMALI!

Konunun acilen değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda; “Bahse konu heyelan olayının doğal etkenler meydana gelmemesinden dolayı valiliğimizce 7269 sayılı kanun kapsamında yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Konunun ilgili kurumlarca (Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı) ivedi olarak değerlendirmesi gerekmektedir” denildi.

KÖY BOŞALTILMALI

Raporda, “Çaytepe Köyü Düşmalan Mezrası’ndaki bütün yapıların ilgili kurumlarca yapılacak çalışmalar tamamlayıncaya kadar boşaltılması, Düşmalan ve Dikistasyon mezralarının valiliğimizce kontrol etütleri programında incelenmesi uygun görülmüştür” görüşünün de altı çiziliyor!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ
Bingöl’de işlek bir cadde üzerinde bulunan kutu paniğe neden oldu. Bomba imha uz...
HEM ÖĞRETMEN HEM HADEME!
Bingöl’e 90 kilometre uzaklıkta bulunan Tarhan Köyü İlkokulunda görev yapan 27 y...
SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI!
Bingöl`de 22 ayrı suçtan aranan ve 11 yıl 7 ay hapis cezası kesinleşen şüpheli y...
ŞEHRE GÖRE YATIRIM!
AK Parti Ekonomi İşler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti...
“KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLESİN”
AK Parti Bingöl Kadın Kolları İl Başkanlığı; “Kılıçdaroğlu`nu söylediği sözler t...
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Bingöl’de 24 Kasım Öğretmenler Günü, Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenl...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.