YEM FİYATI DÜŞSÜN YERLİ TÜKETİLSİN

Ucuz et konusunda önemli bir noktaya dikkat çeken Koçakelçi; “ESK’nın market zincirlerine verdikleri et, ithaldir. Toplumda ithal ete karşı her zaman bir güvensizlik hissetmiştir ve bu yüzden etin ucuzlaması satışlarımızı etkilemedi. ESK’nın kasapları indirme teşvik etmesi için canlı kesim fiyatlarını ya da yem fiyatlarını indirmesi gerekiyor” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kıymanın 29 lira kuşbaşının ise 31 lira olduğunu açıklamasının ardından Et ve Balık Kurumları, 81 ilde şubeleri bulunan A101 ve BİM marketler zincirinde etin belirlenen fiyatlarda satılmaya başladığını açıklamıştı.

Yapılan bu değişimin ardından vatandaşlar, kasaplarda et fiyatlarında herhangi bir düşüşün yaşanıp yaşanmayacağını bekledi ancak kasaplar, “yem fiyatlarında indirim olmazsa et fiyatlarında düşüş yaşanmaz” dedi.

“KASAPLAR TEŞVİK EDİLMELİ”

Uzun yıllarda kent merkezinde kasap olan Mehmet Koçakelçi, marketler zincirlerinde satılan etin ithal olduğunu anımsatarak, vatandaşın ithal ete karşı güvensiz olduğunu kaydetti. Koçakelçi; “Et ve Balık Kurumu’nun marketler zincirlerine verdikleri et, dışardan ithal edilen et. Bizim insanlarımız zaten ithal ete karşı her zaman bir güvensizlik hissetmiştir. Et ve Balık Kurumlarının kasapları indirme teşvik etmesi için canlı kesim fiyatlarını ya da yem fiyatlarını indirmesi gerekiyor. Marketler zincirlerine verilen düşük bütçeli etler, kasapları etkilemiyor” dedi.

SATIŞLARIMIZDA GERİLEME YOK!

Yapılan değişimin daha önceden de olduğunu belirten Koçakelçi; “Market zincirlerine vermiş oldukları fiyatlar zaten kombinelerinde vardı. Yeni bir şeyden bahsetmiyoruz. Bu çalışma maddi imkansızlıklardan 200 gram et almak isteyen insanları rahatlatabilir ama onlarda ithal ete ne kadar güveniyor bilemiyoruz. Bu çalışmadan dolayı bizim işlerimizde herhangi bir gerileme yaşanmadı ve biz ette düşüşü ancak yem fiyatlarının düşmesiyle sağlayabiliriz aksi halde mümkün değil”  diye konuştu.

“FİYATLARIN DÜŞMESİ OLUMLU ETKİ YARATIR”

Kasap Mehmet Koçakelçi, yem fiyatlarının düşmesiyle besiciden alınacak olan canlı hayvanda da düşüşün yaşanacağını ve vatandaşların kasaplardan eti daha ucuza alacağını söyledi. Koçakelçi ; “ Et fiyatlarının düşmesini bizlerde isteriz. Vatandaşlarımız daha uygun fiyata et alırsa bizim de kazancımız haliyle artar” dedi.