İŞVERENLERE UYARI!

Bingöl Sosyal Güvenlik İl Müdürü Çakar, 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen primlerin Ekim ayı içinde ödenmesi konusunda işverenleri uyardı.

Bingöl Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, 2016 yılında ertelenen sigorta prim borçları konusunda açıklama yaptı.

2016 yılında asgari ücret desteğinden yararlanan işverenlerin 2016 yılı Aralık ve 2017 yılı Ocak - Şubat aylarına ait sigorta primlerinin ödenmesinin 2017 yılına ertelendiğini anımsatan Çakar, Ekim ayı dâhil Kasım ve Aralık aylarında borçların ödenmesi gerektiğini konusunda işverenleri uyardı.

Ertelenen sigorta primlerinin ilkinin ödeme süresi geldiği uyarısında bulunan Çakar; “ Bu nedenle, 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Ekim ayinin sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, 2017 yılı Ocak ayına ait sigorta primlerinin 2017 yılı Kasım ayı sonuna ve 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin ise 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. İşverenlerimizin başta asgari ücret desteği olmak üzere beş puanlık sigorta prim indirimi ve diğer sigorta prim teşviklerinden yararlanmaları, prim borçlarının bulunmaması ve süresinde ödemesine bağlıdır. Ayrıca, süresinde ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezası ile karşılaşmamak, işverenlerimizin hâlihazırda yararlandıkları ve yararlanacakları asgari ücret desteği ve prim teşviklerinden mahrum kalmamaları ve bu hakların devamı için ertelenen ve vadesi gelen prim borçları ile birlikte cari ay ve yapılandırılmış eski borçlarının taksitlerinin de ödemesi süresi gelmiştir” ifadelerine yer verdi.