YENİ İL BAŞKANI KİM OLACAK?

Kongre sürecine giren AK Parti’de hedef, 2019 seçimlerine güçlü bir yapıyla girmek. Süreçle birlikte Bingöl’de de gözler, değişecek isimlere çevrilirken, özellikle il teşkilatında büyük bir değişimin olacağı belirtiliyor ancak odak soru; “Yeni bir isim olmalı ancak bu kişi kim olacak?”

Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçmesiyle AK Parti Genel Başkanlık koltuğuna oturan ve ilk söyleminde teşkilatlardaki yorgunluğa dikkat çekerek büyük bir değişim olacağı açıklamasını yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu beyanlarının ardından başlayan yenilenme sürecinde ilk adımlar atılıyor.

Yakın süreçte başlayacak teşkilat seçimleriyle yenilenme sürecine girecek olan AK Parti’de hedef, 2019 seçimlerine güçlü bir yapıyla girmek. Başlayan süreçle birlikte Bingöl’de de gözler, değişecek isimlere çevrilirken, özellikle il teşkilatında büyük bir değişimin olacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN’DAN “BİZ ALMADAN ONLAR İSTİFA ETSİNLER” İMASI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup toplantısında Davalarına zarar verenleri uyarmış ve gerekli adımı kendilerinin atmasını istemişti. Erdoğan; “Teşkilatlar, belediyeler eğer `bizim dava` idrakiyle hareket etmiyorsa bize zarar veriyor demektir. Zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum. Kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı da atsınlar. Zira artık yanlışlara, hele hele bedeli ödenemeyecek yanlışlara tahammülümüz yok. Çünkü 2019 kırılma noktasıdır, bunu böyle bilesiniz. Parlamenter demokraside bizim için seçim kazanmak leblebi çekirdekti. Ama biz şimdi hedefi büyük koyduk. Bu hedefte yüzde 50 artı bir almak durumundasın” şeklinde uyarılarda bulunmuştu.

ÜNAL: “KONGRE SÜRECİ BAŞLIYOR”

Dün, Erdoğan Başkanlığında Bakanlar ve Milletvekilleriyle gerçekleştirilen sürpriz AK Parti toplantısı öncesinde gündemini ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Merkezi’nde AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal: "Kongre süreci başlıyor. Sürece ilişkin milletvekillerinin kendi seçim bölgelerindeki çalışmalara dönük bazı değerlendirmeler ve müzakereler gerçekleştirilecek. Meclis`in önümüzdeki hafta çalışmayacak olması, grup toplantısının da önümüzdeki hafta yapılmayacak olması nedeniyle bu toplantıya gerek görüldü" dedi.

BİNGÖL’DE DEĞİŞİM BEKLENTİSİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve hızlanan süreçle birlikte gözler, yeniden teşkilatlara çevrildi.
Halkla ilişkilerde zayıf kaldığı, kucaklayıcı ve toplumsal sorunların çözümünde etkin olamadığı, vizyoner yapısı bulunmadığı ve benzeri birçok konudaki eleştirileriyle sık sık gündeme gelen AK Parti Bingöl Teşkilatı’nda değişimin gerekli ve kaçınılmaz olduğu kanaati her geçen gün daha da güçlü dillendirilirken, yeni teşkilatın da kapsayıcı, vizyoner ve kucaklayıcı bir yapıda olması gerekliliği vurgulanıyor.

TEŞKİLATLAR KİŞİLERE ENDEKSLENEMEZ!

Her seçim döneminde halkın Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisinin semeresini yedikleri belirtilen ve kendilerince güçlü bir başarı ortaya koymadıkları düşünülen il teşkilatında değişimin gerekliliğine çekilen dikkatin yanı sıra, yeni kurulacak teşkilat yapısında kamuoyunca sevilen, sözüne itibar edilen, sistemli çalışabilen ve halkın güven duyduğu isimlerin bulunması isteniyor.

“Elde edilecek başarılarda teşkilatın katkısı da olmalı” görüşüne sık vurgu yapılırken, teşkilatların sürekli aynı isimlerden oluşturulmasının da AK Parti’nin “yenilikçi” yapısıyla ters orantılı olduğu ifade ediliyor.

DAVAYA GÜÇ KATMALI, ‘ADAMCILIK’ OLGUSU OLMAMALI!

Yeni süreçle birlikte özellikle İl Başkanı olmayı düşünen isimlere dair birçok iddia bulunurken, kimlerin sürece dahil olup olmayacağı henüz netleşmedi ancak kamuoyunda birçok isim de telaffuz ediliyor. İsmi duyulmayan ancak sürece dahil olması beklenen bazı isimlerin de bulunduğu ifade ediliyor.

Ancak AK Parti’ye gönül vermiş birçok isim, yeni süreçte tribünlere oynayan değil, davaya güç katacak bir ekibin oluşması istediğinde. Yereldeki sorunlarda seçilmişler ve atanmışlarla istişare edilip çözümü katkı sunulabilen, toplumsal ve küresel olaylarda tavrını ortaya koyabilen, halkla daha güçlü iletişimi bulunan ve her kademesinde işinin ehli kişilerin yer alması istenilen yeni teşkilatın belirlenmesinde “benim adamım” mantığından uzak, profesyonel bir yapılanma olması da arzu ediliyor.