ASIRLIK GELENEK YAŞATILIYOR

Bingöl’ün vazgeçilmez yöresel yemekleri arasında yer alan ayran aşı çorbası (germ), sıcak Ramazan akşamlarında vatandaşlara ücretsiz ikram ediliyor.

 

Bingöl Belediyesi’nce oluşturulan Ramazan sokağı, renkli görüntülere sahne olduğu gibi tarihi geleneklere de ev sahipliği yapıyor.

Birbirinden farklı lezzetlerin yer aldığı stantlarda, vatandaşlara yayık ayranı, tuzlanmış salatalık ve ayran aşı çorbası ikram ediliyor.

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği (Tavz-Der) tarafından açılan standı ziyaret eden vatandaşlara, ayran aşı çorbası ikram ediliyor. Tatlı yoğurt, aşurelik buğday, yumurta, nohut ve yabani naneden yapılan çorbayı tüketen vatandaşlar ferahlıyor.

“GELENEĞİMİZİ YAŞATIYORUZ”

Tavz-Der Başkanı Mehmet Tezel, stantlarını ziyaret eden misafirlere ayran aşı çorbası, ayran ve yerli salatalık ikram ettiklerini söyledi.

Yöreye ait olan ayran aşının asırlık bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Tezel, “Ramazan ayında misafirlerimize ikram ediyoruz ve gerçekten çok ilgi çekiyor” dedi.

Ayran aşı çorbasını hazırlayan Mehmet Koşman ise, soğuk tüketilen çorbaya vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Standı ziyaret eden vatandaşlara günde ortama 500 kilogram ayran aşı çorbası ikram ettiklerini ifade eden Koşman, “insanlarımız buna çok yoğun ilgi gösteriyor. Çorbamız soğuk tüketildiği ve ferahlatıcı özelliği olduğu için insanlarımız buna çok büyük ilgi gösteriyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Bilal Salcı da, ramazan sokağının her akşam kalabalıklaştığını ifade ederek, “Bu sokakta kendimizi buluyoruz, geçmişimizi, tarihimizi buluyoruz. Burada tarihimizden yemekler var, görüntüler var. Özellikle her akşam misafirlere ikram edilen Germ çorbası var. Çok ferahlatıcı, serinletici bir yiyecektir. Tavz-Der’e bizlere bu güzelliği yaşattığı için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.